Jetson One - eVTOL, s ktorým môže lietať každý

Gonzo - 1.11.2021
 

Švédsky startupový projekt Jetson Aerospace si po úspešnom zálete prototypu z roku 2018 môže pripísať ďalší míľnik vo svojej histórii - 21. októbra 2021, po absolvovaní stoviek letov, predstavuje spoločnosť komerčnú verziu svojho ultraľahkého lietadla - ONE

"Chcel som mať malé športové auto na nebi.
Od detstva to bol môj sen a konečne sú na to dostupné technológie."

Jetson ONE tak robí z lietajúcich áut čoraz bližšiu a reálnejšiu budúcnosť, a zároveň plní sen Petra Ternströma, prezidenta a spoluzakladateľa spoločnosti Jetson. Ako sám výrobca udáva, Jetson ONE je ultraľahké, rekreačné, plne elektrické, jednomiestne osobné lietadlo s vertikálnym vzletom a pristátím (VTOL).

Hlavný nosný konštrukčný prvok tvorí pevný hliníkový skeleton v kombinácii s nosníkmi z kompozitov na báze uhlíkových vlákien, na koncoch ktorých zabezpečuje pohon 8 elektromotorov uložených v koaxiálnej konfigurácii. Zvyšok konštrukcie pozostáva zväčša z 3D tlačených komponentov. Vďaka tejto kombinácii, spolu s využitím najmodernejších technológii a materiálov, má celkový design extréme nízku hmotnosť.

Pilot sedí v karbón-kevlar kompozitnom sedadle, pripútaný bezpečnostným postrojom, pričom je dodatočne obklopený vystuženými panelmi okolo trupu, hlavy a nôh. Skeleton s panelmi teda tvoria jedinečnú bezpečnostnú bunku, ktorých využitie môžeme pozorovať napríklad v motošporte, kde už zachránili veľa životov. Posledným mechanickým kľúčovým bezpečnostným prvkom je balistický vystreľovací padák, ktorý v najhoršom prípade dokáže lietadlo bezpečne dostať na zem.

Systém ovládania letu pozostáva zo štandardnej konfigurácie plynová páka, riadiaca páka a pedále, pričom všetky tri komponenty priamo komunikujú s palubným počítačom, ktorý má až trojitú zálohu. Palubný počítač taktiež pracuje s informáciami získaných z bezpečnostných senzorov, vďaka čomu  zvládne núdzový režim v prípade, že by jeden z motorov zlyhal, alebo ak by pilot úplne uvoľnil riadiace prvky. V takomto prípade vie Jeston ONE udržať bezpečné letové parametre a udržiavať stabilné vznášanie sa, alebo sám núdzovo pristáť.

Spoločnosť zhromaždila všetky údaje, skúsenosti a know-how získané z testovania prvého prototypu, aby prehodnotila celý pohonný systém a zistila spôsoby, ako zlepšiť jeho efektivitu a dĺžku trvania letu. Tieto poznatky spolu s mnohými ďalšími malými vylepšeniami viedli k tomu, že bezuhlíkové motory boli od základov prerobené, spolu s väčšími vrtuľami z uhlíkových vlákien. Tým sa docielilo, že nová, aj keď pomalšie rotujúca vrtuľa bola schopná produkovať väčší ťah a zároveň bola oveľa tichšia v prevádzke.

Momentálne teda limituje súčasnú dĺžku letu 15-20 minút (v závislosti od hmotnosti pilota a letových podmienok) iba obmedzenia technológie batériových článkov, ktoré sa používajú napr. aj v elektromobiloch Tesla. Používané batérie sú však vymeniteľné, preto výrazne skracujú čas prípravy na vzlet. Výrobca udáva celkovú hmotnosť 190 libier (87kg) a špičkový výkon 88 kW s maximálne dosiahnuteľnou rýchlosťou 63 míľ za hodinu (101 km/h).

Pre koho teda je, koľko stojí a ako sa k nemu dostať?

„Ak dostanete Jetson v čase obeda, večer ste pripravení letieť. Naším poslaním je sprístupniť lietanie všetkým. Jetson ONE je elektrický prepravný prostriedok, ktorý môžete vlastniť a lietať. Máme v úmysle urobiť pilota z každého.“

Hlavným poslaním Jetson ONE je teda byť dopravným prostriedkom (lietajúci zariadením), ktoré nevyžaduje pilotné osvedčenie. Firma už spustila prijímanie predobjednávok a cena bola stanovená na 92.000 USD (cca 80.000 €), pričom je potrebná určitá montáž. Po zaplatení vám príde malý eVTOL zmontovaný na 50%, kde je rám dodávaný v jednom kuse, a batérie s káblami ostanú na vás - samozrejme s podrobnými pokynmi. Momentálne dokáže Jetson na leto 2022 vyrobiť len 18 kusov, z ktorých 15 je už rezervovaných.

Flanči

súvisiace články :  Opener Blackfly single seat eVTOL

photo - jetsonaero.com
photo - jetsonaero.com
Jetson One Jetson One Jetson One Jetson One


comments powered by Disqus