Zlínska pilotka Leopoldina Veletová

Gonzo - 25.9.2020
 

V roce 1936 absolvovala pilotní výcvik, spolu s Annou Železníkovou, i druhá zlínská pilotka Leopoldina Veletová. Narodila se v roce 1914 v Lukách u Jihlavy do dělnické rodiny. V roce 1919 se rodina přestěhovala do Bělova na Kroměřížsku a později do Zlína. Po ukončení měšťanské školy ve Zlíně nastoupila v roce 1929 do firmy Baťa, kde pracovala do roku 1945.

I. letecký okruh Moravou - Zlín 1936

Pilotní zkoušky vykonala 28. září 1936 s prospěchem velmi dobrým, ovšem pilotní průkaz jí byl vystaven až v lednu 1937. Podle dochovaných zápisníků letů jiných pilotů můžeme odhadnout, že během výcviku nalétala asi 30 letových hodin pravděpodobně na letounu Zlín-XII. S těmito leteckými zkušenostmi absolvovala jako navigátorka v neděli 11. října 1936 leteckou soutěž s názvem I. letecký okruh Moravou spolu s pilotkou Annou Železníkovou. V soutěži obsadily velmi pěkné deváté místo. Po této soutěži už asi nelétala, ostatně jako velká většina zlínských pilotů.

V roce 1945 se provdala za Josefa Machalíčka, se kterým vychovala dvě děti. V polovině padesátých let pobývala s manželem v Korejské lidové republice, později v Indii. Věnovala se amatérsky fotografování a získala za ně i několik ocenění. Zemřela v roce 2003

Ján Dúbravčík

súvisiace články : 

Zlínska pilotka Anna Železníková

Mária Pavlíková - prvá pilotka z Gemera

Železná inštruktorka včera oslávila včera svoje 80te narodeniny 

photo - Lenka Dúbravčíková
photo - Lenka Dúbravčíková
Leopoldina Veletová I. letecký okruh Moravou - Zlín 1936


comments powered by Disqus