Záujem o lietanie na Slovensku rastie

Gonzo - 13.9.2018
 

Letectvo zažíva na Slovensku a vo svete krásne roky. Trh každým rokom rastie, svedčí o tom aj dlho očakávaná analýza spoločnosti Boeing, ktorá tvrdí, že do roku 2037 bude svet potrebovať 635.000 nových dopravných pilotov.

Aký nárast záujmu o pilotné licencie evidujete na Slovensku ?

Slováci chcú lietať to je viac ako jasné, denne nám chodí cez 10 e-mailov od záujemcov o pilotný preukaz. JetAge má výborné referencie a taktiež nám prináša ovocie naša marketingová snaha upútať klientov za hranicami Slovenska, máme napríklad žiakov z Rakúska, Kataru, Rumunska, či Ukrajiny.

S dopytom rastie aj konkurencia leteckých škôl. Ako hodnotíte konkurenciu ?

Nerád sa vyjadrujem na adresu iných leteckých škôl, my sa koncentrujeme na našu kvalitu. Čo však je pravda, že niektoré školy nezvládajú tlak a kompenzujú si to intrigami. Letectvo na Slovensku je malé a tak sa vždy ku Vám čosi dostane čo Vás naštve, pobaví ale aj prekvapí. My v JetAge vidíme konkurenciu ako sparring partnera, ktorý nás motivuje ešte viac dvíhať kvalitu výcviku našich klientov.

Priblížte nám cenu výcviku, aby človek mohol lietať na Boeingu B737, či Airbuse A320. Čo je potrebné na to, aby ste mohli byť dopravný pilot ?

Cena výcviku je zhruba € 53.000, aby ste však uskutočnili svoj sen nestačia iba financie. Dopravný pilot musí mať bezchybný zdravotný stav, takzvaný A class medical, ktorý sa kontroluje každý rok u leteckého lekára. Počas Vašej cesty do cockpitu B737, či A320 musíte prejsť testy dopravného pilota (ATPL - Airline Transport Pilot Licence). Skúšky sú skutočne časovo náročné a otestujú Vašu vytrvalosť a ochotu obetovať všetko pre budúcnosť.

V čom sa vyznačuje kvalita výcviku pilota ?

Všetko začína pri výcviku PPL(A), už tu je badať rozdiel, či sa pilot učí lietať z medzinárodného letiska v Bratislave, alebo z trávnatej plochy v Aeroklube. Naši žiaci si chvália prísne dbanie na komunikáciu a učenie sa postupov. Prílet a odlet v spoločnosti dopravných lietadiel patrí pre každého žiaka za najkrajšiu spomienku na výcvik. Základy, ktoré u nás získate, Vám prinesú veľkú výhodu v ďalšej kariére, či už v rámci bezpečnosti alebo skúseností. Aká je však skutočná cena skúseností a pocitu bezpečnosti ? Na to si každý musí odpovedať sám.

Plní sa skutočne slovenské nebo ?

Lietanie sa stáva dostupné, napríklad výcvik na ultralighte si spravíte za € 3.000 a už nesiete titul „pilot”. Bezpochybne je to lákadlo, má to však niekoľko háčikov. Tým prvým je, že oproti PPL(A) máte menej praktických skúseností, keďže výcvik je kratší a to je žiaľ vidieť vo vzduchu a na frekvenciách letísk. Osobne ma teší, že po ukončení prevádzky SkyEurope v roku 2009 sa aj veľká doprava na Slovensku prebúdza. Slovenské spoločnosti AirExplore, ako aj Go2Sky neustále pridávajú nové Boeingy B737 do flotily. Rastie aj súkromný sektor, kde renomované spoločnosti ako EliteJet stále zamestnávajú mladých pilotov.

Aké sú plány JetAge do budúcna ?

Neustále hľadáme kvalitné lietadlá, ktoré by sme prevádzkovali na výcvik pilotov. Máme záujem o kúpu certifikovaného trenažéra pre našich zákazníkov, ktorý pomôže výrazne znížiť náklady výcviku pre klientov. Najdôležitejší plán do budúcna spočíva v spustení takzvaného „cadet“ programu. Jedná sa o program, v ktorom mladý pilot získa finančné zdroje potrebné pre výcvik vo forme úveru a pracovné miesto, po úspešnom ukončení výcviku potom spláca firme poskytnutú pôžičku. Je to ideálna win-win situácia, ktorá pomôže pilotom zbaviť sa veľkého honu za financiami počas výcviku a pre leteckú spoločnosť dáva určité garancie zamestnanca.

V súčasnosti hľadáme pre našu školu skúsených leteckých inštruktorov, aby sme dokázali pokryť zvýšený záujem našich klientov o výcvik.

Darí sa Vám pri Vašich povinnostiach lietať a robiť si vlastný výcvik ?

Opäť poviem, že ak človek skutočne niečo chce dosiahnuť, tak si na to nájde čas, ostatné je iba výhovorka a sebaľútosť. Kariéra pilota je náročnejšia a o dosť iná ako sedieť v korporátnej kancelárii, práve tie diametrálne rozdiely ju robia tak hodnotnou pre mňa.

Roland Ondruš

marketing manager JetAge

pozn. Gonzo :  článok je súčasťou platenej reklamy firmy JetAge, s.r.o. Bratislava 

DA40 Roland Ondruš DA20 Katana


comments powered by Disqus