Za rok a půl v kokpitu dopravního letadla? Splněný sen…

Gonzo - 26.5.2016
 

Jestli patříte k těm, kdo od malička sní o pilotování krásných velkých létajících strojů, čtěte a dál a možná se přesvědčíte, že to není nic, co by se nedalo splnit: i bez předchozích leteckých zkušeností můžete nastoupit do výcviku a zhruba za půl druhého roku usednout v kokpitu dopravního letadla. Zájem o piloty stále trvá i ze strany aerolinií, proto uspořádalo výcvikové středisko Czech Aviation Training Centre (CATC) v Praze již třetí Career Day pro zájemce o kariéru dopravního pilota.

V neděli 22. května 2016 se v sídle CATC na pražském letišti v Ruzyni setkalo bezmála sto adeptů tohoto náročného, leč krásného povolání s těmi, kdo už mají v zápisníku nějakou tu hodinu zapsanou. Měli jedinečnou příležitost osobně pohovořit s piloty a instruktory výcviku, absolventy i studenty MPL výcviku, s leteckými lékaři a zástupci leteckých společností a vyptat se na všechno, co potřebují o výcviku nebo o povolání dopravního pilota vědět.

V úvodu programu zazněly přednášky s prezentací instruktorů výcviku. Marek Vinař, Head of Training v CATC a současně instruktor a examinátor B737, nabídl účastníkům přehled možností, jak se stát dopravním pilotem, a sám představil první z nich – Airline Cadet Pilot Programme (ACPP).

CATC jej koncipuje jako integrovaný nebo modulový výcvik a jeho časová náročnost zpravidla dovoluje budoucím pilotům zároveň studovat anebo pracovat. Integrovaný ACPP je však potřeba úspěšně dokončit do 36 měsíců od započetí výcviku. Po získání licence nemá čerstvý absolvent rezervované místo u konkrétního dopravce, zato má možnost ucházet se o práci prakticky u kterékoliv letecké společnosti.

Naproti tomu stojí výcvik Multi-Crew Pilot Licence (MPL), o kterém pohovořil Jan Janík, ředitel CATC a zároveň instruktor a examinátor A320. Aktuálně je MPL výcvik postaven na míru leteckým společnostem České aerolinie a Travel Service, budoucí piloti se tedy v MPL programu cvičí právě pro tyto aerolinky, tj. podle jejich provozních a provozně-letových pravidel.

Je třeba počítat s tím, že studium v MPL programu je práce na plný úvazek a se zaměstnáním či studiem na vysoké škole se neslučuje. Během 18 - 20 měsíců absolvují adepti licence pilota vícepilotních letadel nejprve ATPL teorii a leteckou angličtinu. Praktický výcvik pak zahrnuje létání na jedno- i vícemotorovém pístovém letounu (včetně létání podle přístrojů), létání v letových trenažérech s praktickou aplikací principů MCC (Multi-Crew Cooperation), JOC (Jet Orientation Course), Type Rating (typový výcvik na letoun B737 nebo A320) a Base Training s 12 vzlety a přistáními se skutečnými letadly uvedených typů.

Studenti MPL nastupují do výcviku s tím, že po úspěšném dokončení začnou létat pro jednu z výše uvedených českých leteckých společností. Výcvik MPL je završen tzv. Line trainingem u té které aerolinky s garantovaným náletem 500 hodin. Výsledným produktem je tedy pilot s kvalifikací řídit dopravní letadlo v roli prvního důstojníka a zároveň se základní praxí na daném typu letounu, což mu ve srovnání s ACPP výcvikem výrazně rozšiřuje reálné možnosti uplatnění na trhu práce dopravních pilotů.

Než však tohle všechno proběhne, je potřeba uspět ve výběrovém řízení, mezi piloty známém jako Screening. Ten trvá několik dnů a skládá se z přezkoušení z anglického jazyka (písemný test a ústní pohovor), psychologického profilu osobnosti (písemné testy, pohovor a týmová spolupráce), testu Compass Basic (ověření předpokladů pilotních dovedností) a letu na simulátoru, při němž se posuzuje schopnost multitaskingu (řešení více úkolů současně), zvládání stresu, paměť a další dovednosti.

V závěru absolvuje uchazeč pohovor s výběrovou komisí za účasti zástupců leteckých společností. Úspěšní absolventi Screeningu podstoupí zdravotní prohlídku, aby získali osvědčení Medical Certificate Class 1. Na podzim 2016 pak nastoupí do výcviku, po jehož absolvování obléknou na jaře 2018 uniformu a začnou pro danou společnost létat jako first officer.

MPL Screening bude v Czech Aviation Training Centre probíhat od 20. do 30. 6. 2016, přihlášky do Screeningu je možné podávat nejpozději do 6. června 2016. Pro uchazeče o Screening, kteří si nejsou jisti angličtinou, vypsalo CATC dvoudenní přípravný kurz anglického jazyka. Podrobnější informace o MPL výcviku i výběrovém řízení získáte na http://www.catc.cz/cz/jak-se-stat-pilotem/vycvik-multi-crew-pilot-licence/ nebo emailem na adrese mpl@catc.cz

pozn. Gonzo : článok je súčasťou platenej reklamy                                                                                                           

CATC Career Day 2016 CATC Career Day 2016 CATC Career Day 2016 CATC Career Day 2016


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Gulash Rallye - Memoriál Ľ. Majerčáka 2020

Aeroklub Poprad pozýva všetkých pilotov, aeroklubákov a priaznivcov lietania na tradičné podujatie spojené so zatváraním tatranského neba, Gulash Rallye 2020 s podtitulom Memoriál Ľubomíra Majerčáka. Uskutoční sa 17. októbra 2020 na...

Gonzo - 01.09.2020
Autori
 

 

 

EuroFox / OM-ARR photo A.Rúčka
Foto dňa
EuroFox / OM-ARR photo A.Rúčka