VYJADRENIE UAVAS K NOVÉMU ROZHODNUTIU Dopravného úradu SR k regulácii UAV

Gonzo - 28.8.2015
 

Moje meno je Juraj Dudáš a chcel by som sa touto formou vyjadriť k aktuálnemu rozhodnutiu Dopravného Úradu SR

Toto rozhodnutie vzniklo na základe viacerých incidentov na Slovensku, EU a iných štátov sveta. Dopravný úrad chcel týmto rozhodnutím zvýšiť bezpečnosť hlavne v okolí letísk, nastala však situácia, že došlo k prílišnej regulácií vo všetkých typoch priestorov a všetko nasvedčuje tomu,že sa úrad zameral na koptéry a ich nezodpovedných užívateľov.

Vo svojom rozhodnutí zabudol na modelárov, ktorý využívajú priestor G vo výške väčšej ako 120m, na ludí ktorý sa chovali zodpovedne v priestore CTR a na ľudí ktorý vlastnia väčší počet modelov nad 20 kg. K nám ako organizácii UAVAS sa toto rozhodnutie dostalo až keď už bolo platné a nebolo možné jeho pripomienkovanie. Sám však verím v to, že v priebehu krátkeho času dôjde k doplneniu rozhodnutia a tieto časti budú zmenené v náš prospech - ako predseda združenia a modelár sa o toto budem veľmi snažiť.

Problém však stále vidím v predpise Ministerstva obrany, vďaka ktorému je akékoľvek snímkovanie z lietajúceho zariadenia leteckou prácou a je naozaj jedno, či je to dron alebo obyčajné lietadlo. Tu by sme mali vyvolať celospoločenskú diskusiu, pretože tento predpis je dnes potrebné zmeniť. Len vďaka tomuto predpisu je potrebné absolvovanie celého procesu na získanie leteckých prác. Pokiaľ by bol tento predpis zrušený, nebola by potrebná žiadaná registrácia zariadení (aj s kamerou, ale len bez úplaty) s váhou pod 20 kg.

Treba myslieť na to, že vďaka tomuto predpisu konáme leteckú prácu aj keď si fotíme hrad počas nášho vyhliadkového letu na klasickom lietadle, alebo keď letíme na dovolenku a odfotíme si Bratislavu počas stúpania do letovej hladiny. V septembri by sme chceli zorganizovať panelovú diskusiu na túto tému s tým, že by sme tam prizvali aj ľudí z DU, MO a samozrejme budete vítaný všetci tí, ktorý s týmito zariadeniami lietate a potrebujete zmenu.

V tejto chvíli je to odomňa všetko. Pokiaľ by ste mali nejaké ďalšie nápady alebo pripomienky napíšte ich pls. mailom na :  info@uavas.sk 

súvisiace články : Rozhodnutie Dopravného Úradu SR č. 1 / 2015comments powered by Disqus