Vtedy na západe

Peter Hupka - 24.6.2015
 

To, že sa píše už Jún a ešte som tento rok neroľníčil (iba sa dvakrát zastavil na LZPT), mi pomaly dávalo falošnú nádej, že v klube stratím punc večného agroturistu. Prvá tohoročná roľa však stála za to! Letím si tak veselo na juh, skúšajúc pred Makarenkom prácu s navigáciou, základne cez 1300 metrov, keď tu štyri mráčiky za sebou klamú a už to kazím do tej miery, že mám okruhovú výšku. Vylučujem voľbu vinohradu a kukurice a sadám do zlatistého jačmeňa siahajúceho až po výškovku. Pristátie príjemné, bez hodín, len zbožia je plné vetranie a kabína. Vystupujem a cítim sa ako „Vtedy na západe“...

Ariel Creciente 2013 / fb.com

V televízii i novinách na nás spustili mediálnu paľbu o smrti herca menom Pierre Brice, filmového Winnetoua, na ktorého sme sa všetci v detstve hrali. A tu som ho zazrel v južanskej prérii pri dedinke Bruty neďaleko Štúrova. Cvála ku mne vlasatý Atilla – bez sedla a do pol pása holý – na kobylke Nemesis. Kým prídu chlapci na tranďáku, zoznámim sa so starostom a v miestnom „kávéháze“ dávam s Atillom zopár pív. Juh je krásny, plný pokoja a tajomných zákutí, ľudia tu žijú pomalšie a dýchajú ten krásny jarný vzduch. Plachtarina je krásny šport: nám neperspektívnym odkrýva nové horizonty celkom inak. Vedie nás takmer naslepo k novým ľuďom, ku snom, prériám, ktoré máme priamo pod nosom.

Keď prichádzajú po mňa Peťo Minárik, Ibn Jožko Bukovinský, Feri Čagala a mladý Jóži Chrastina, za čo im patrí veľká vďaka, nachádzam v kabíne odkaz s telefónnym číslom. S malou dušičkou volám majiteľovi poľa, no toho len zaujíma, kadiaľ chceme Osu odtiahnuť a najmä „Či nikomu nič nestalo?“ Milý chlapík. „Môžeš otvárať šampanské,“ vraví mi do telefónu Ťapo a o fotku pri vetroni nás poprosí aj Atilla. Za chvíľu máme poskladané a smerujeme domov na tekutú odmenu. Peťo mi nezabudne pripomenúť rolu pri Pribete, ktorú míňame a kde pre mňa kedysi tiež boli. „Nie, nerobím to naschvál, ale obohacuje ma to!“ vravím Pedrovi. „Neboj sa, aj nás...“ odpovedá.

Som rád, že ešte jestvujú miesta, ktoré majú energiu, také kde zastal čas. A aj tomu, že nám médiá opäť raz klamali. Winnetou predsa žije ! U nás, v Brutoch !!!

Peter Hupka

fotené mobilom

Vtedy na západe Vtedy na západe Vtedy na západe Vtedy na západe


comments powered by Disqus