Vrtuľa

F. Biskupič - 1.11.2016
 

Skoro som do nej v Mníchove narazil. Pršalo, kráčal som rýchlo po ulici a naraz vrtuľa. Tá čo tu robí v strede mesta opretá o stenu. Nebol to žiaden škrček, mohla mať tak okolo 2,5 – 3 m, pekne spracovaná, drevená.

Hneď ma napadol článok, ktorý som niekedy čítal na jednej z tých divných stránok zaoberajúcich sa letectvom, o tom, že počas letu na okruhu z lietadla odpadla vrtuľa a činorodí aeroklubáci strávili pekný deň jej hľadaním. Tak som si pomyslel, že aj táto sa sem mohla takto dostať. Amíci leteli robiť prieskum, alebo bombardovať a stratili vrtuľu. Tak tu odvtedy stojí a čaká na právoplatného majteľa.

Spravil som si pár fotiek, čo vzbudilo záujem predavača v obchode, ktorému patrila. Nevedel však z akého je lietadla, len niečo splietal o tom, že by mala byť z  WWI a mala to byť štandardná vrtuľa amerického námorníctva. Neveril som mu veľmi, nezdal sa mi presvedčivý. Na základe fotiek som začal pátrať a zistil som, že sa až toľko nemýlil.

Vrtuľu vyrobil v období medzi rokmi 1910 – 1920 jeden z mnohých vtedajších výrobcov, ktorí pracovali počas I. sv. vojny na štátnych zákazkach - fa Westmoore Propeller. Nepodarilo sa mi ale o ňom zistiť nič bližšie, len to, že mal závod v Chicagu a podľa zachovalých exemplárov musel byť pomerne významným výrobcom, porovnateľným napr. s fa Paragon, ktorá počas I. sv. vojny vyrobila okolo 25.000 vrtulí. V tom čase vyrábali vrtule pre americkú armádu firmy, ktoré mali skúsenosti s opracovním dreva :  výrobcovia klavírov, nábytku, stavebného dreva a pod., napr. aj Hartzell.

Westmoore Propeller Chicago

Tento typ vrtule sa používal na lietadlách Curtiss R-4 a R-9 , táto konkrétna bola asi určená pre R-9, nakoľko je to na nej vyrazené. Boli to námorné pozorovacie (R-4) a bombardovacie (R-9) lietadlá.

Curtiss R-9 / ilustračné photo wings-aviation.ch

Takže ak nabudúce stratíte počas letu vrtuľu, nemusíte ju hľadať v poli. Jedna na vás v Mníchove na Fraunhoferstrasse 23 čaká.

František Biskupič

súvisiace články :  Hľadanie vrtule od Vivata

Westmoore Propeller Chicago Westmoore Propeller Chicago Westmoore Propeller Chicago Westmoore propeller Chicago


comments powered by Disqus