Vlečná Z-226M / OK-KNM urobila po vypnutí dvojvleku zvrat a zrazila sa s Blaníkom - 1968

Gonzo - 14.12.2020
 

Tuto událost znám pouze z vyprávění, bylo mi pouze 8 let a byl jsem s  mamkou nejspíš doma. Táta o tomto moc nechtěl mluvit, tak jsem to psal spíše formou povídky na základě "pindů starejch zbrojnošů"

 

(22.6.1968) Na letišti v Roudnici nad Labem (LKRO) byl paraprovoz a plachtaři vyrazili na přelet. Patrně nebylo počasí nic moc, protože jeden větroň sedl v Jičíně a další tři v Mladé Boleslavi. Otec dostal rozkaz k letu pro zpětné převleky (Z-226M / OK-KNM), formou dvojvleků. Nejdříve letěl do Jičína, následně přistál v Boleslavi, odkud vlekl dva větroně pouze k Roudnici a bez mezipřistání se chtěl vrátit pro zbylé letce do Boleslavi. Cestou nastoupal větší výšku, než bylo obvyklé s úmyslem přeměňovat výšku v rychlost, aby byl v Bolce co nejdříve. Ještě před Řípem zamával pro vypnutí, cítil jedno škubnutí a viděl v zrcátku odpoutávající se letadlo. Druhé neviděl v zrcátku, tak zamával ještě jednou, a stále pokračoval směrem k letišti. Znovu zamával, rozhlédl se, protože Blaníka nikde neviděl, zahájil zvrat pro rychlé otočení. Domníval se, že Blaník se již dávno vypnul

 

 

Pilot kluzáku (L-13 / OK-2812) se kochal výhledem po okolí, aniž si všiml, že právě minuli Říp. Náhle si uvědomil, že vlečná je hlavou dolů. Bere za vypínač. Rána však přišla dříve, než stačil dotáhnout vypínač na doraz. Vlečná zmizela za Blaníkem.

 

Vlekař si ani nestačil uvědomit, že udělal osudovou chybu a již nevěděl, kde je nahoře a kde je dole. Přesvědčil se, že spona padáku je na svém místě, ale současně si uvědomil, že v těch kotrmelcích není příliš reálné se bezpečně dostat z dosahu letounu. Přidal plný plyn. Na letišti slyší šílené zvuky přetáčejícího se motoru. První to celé registrují paragáni, kteří jsou na ploše a je jim jasné, že je tu průs... Vidí rotující vlečnou a někteří křičí "Bójo vyskoč, vyskoč!!!"

 

Bója začíná rozeznávat, jak se střídá obloha a země. Rotace se zpomaluje a posléze se zastavila úplně. Ubírá plyn a zkouší řídit. Výškové a směrové kormidlo nereaguje. Zato křidélka reagují bez chyby a letoun letí stabilně, plynem se dobře ovládá klesání a stoupání, zkouší mírnou zatáčku. V zatáčce je také stabilní. Mirným okruhem se dostává na finále a přistává. Po zastavení u provozních budov mu ostatní aeroklubáci pomáhají sundat kabinu, kterou je potřeba uvolnit pomocí mechanizmu odhozu. Když uviděl zmasakrovaná kormidla, prohrábl si vlasy, povytáhl kalhoty a jen se usmíval. Patrně nevěřil svým očím.

 

Blaník bezpečně přistál, jeho pilot ani neviděl kotrmelce, které dělala vlečná

 

 

Blaník i vlečná létaly po opravě i nadále. Vlečná utrpěla po letech další úraz, kdy ji na Rané pokousal Brigouš křídlo těsně před tím, než se zajel vykoupat do bazénu. Nyní čeká v koutě hangáru na další osud. Pro naši rodinu je významná i tím že s ní vlekaly tři generace Šveců :-)

dodatky k nehode asi podstatné pre pochopenie toho, čo sa vlastne stalo (pozn. Gonzo) :

pilot Blaníku L-13 / OK-2812 dohonil vlečnou, asi letěl pod vrtulovým výrem / nesledoval vlečnou a také nemohl být viděn v zrcátku / vypínal v okamžiku střetu a vpodstatě pokračoval rovně křídlo Blaníku je pomuchlané také docela na velké části rozpětí / svědci viděli až kotrmelce

Trochu jsem si pohrál s modely a hledal jsem průběh nárazu. První náraz přišel ze předu a z pravé strany do kýlové plochy. Současně došlo k poškození pravé výškovky, která byla v poloze dotaženo. Následuje rotace obou letadel, náběžná hrana Blanika sjíždí po stabilizátoru, bortí přechodový kryt a deformuje vrchní kolejnici kabiny, bezprostředně před dorazem / kolejnička se zvlnila a pak nedovolila plné odsunutí kabiny / současně vlivem rotace dochází k tlaku na stabilizátor a jeho ohýbání na pravou stranu. Netroufám si říct ve kterém okamžiku došlo k odtržení horního závěsu směrového kormidla.

Z toho plyne, že Blaníkem to muselo řádně zatočit. Volal jsem kamarádovi, který byl na místě, a o vyvěšení vlečné pod Blaníkem se prý nikdo nezmiňoval. Lano prý namotal někdo až dodatečně. Stejně by mě zajímalo, co je ve vyšetřovacím spise.

Z filmu si pamatuji, že směrové kormidlo tak nějak vlálo za letadlem na lanech a vrchol byl možná až metr od vrcholu kýlové plochy. Pravý stabilizátor byl při přistání lehce vzpažený. Snad do výše imatrikulačky. Ještě se vracím k prvnímu nárazu je zřetelný ve výši výrobního čísla

Bohumil Švec ml.

súvisiace články :  Záhada jedné srážky Zlinu Z-226M / OK-MGS

photo - archív Bohumil Švec ml.
photo - archív Bohumil Švec ml.
Z-226M / OK-KNM Z-226M / OK-KNM L-13 Blaník / OK-2812 Z-226M / OK-KNM


comments powered by Disqus