The winner is Matthias Dolderer

Ďuro Uhliar - 5.10.2016
 

Vymaľované... Tak môžeme stručne, jasne a výstižne  charakterizovať  tohtoročné závody leteckej Formuly 1 už teraz, po predposlednom kole, ktoré sa cez víkend letelo na automobilovom okruhu Indianapolis, preslávenom populárnymi pretekmi NASCAR v Spojených štátoch amerických.

V novodobej histórií slávnych vzdušných závodov po prvý krát poznáme víťaza a Majstra sveta v aktuálnej sezóne dvašestnásť už po siedmom kole, z celkového osem zástavkového kolotoča naprieč zemeguľou.  V sezóne dvaštrnásť Hannes Arch prišiel o majstrovský titul doma na okruhu Red Bull Ring v Spielbergu na poslednej bránke a pohár Majstra sveta zdvíhal nad hlavu Nigel Lamb, vlani na Las Vegas Motor Speedway v poslednom  potvrdil svoje v poradí tretie svetové prvenstvo Paul Bonhomme. Tohtoročná sezóna bola predčasne víťazná pre Matthiasa Dolderera a jeho Team MD21.

„Snažil som sa zabudnúť na to, čo sa mi stalo v prvom kole kvalifikácie, vedel som veľmi dobre, kde som spravil chybu a v následnom lete som sa tomu snažil vyhnúť, letieť čisto a rýchlo. Ak sa mi to podarí spojiť dokopy, mohol by som sa uvidieť na vrchole“ - povedal Matthias Dolderer na tlačovej konferencii pred dňom pretekov.

Dizajnérske vylepšenia na lietadle, nové wingletové zakončenie na krídlach na zníženie odporu, dokonale vyladený motor, ale samozrejme vzorová spolupráca a taktika v celom tíme od začiatku sezóny a neustále zlepšujúce sa výsledky pre Team MD21 boli jasnou predzvesťou dobrého umiestnenia sa v celkovom hodnotení Red Bull Air Race v tohtoročnej sezóne. Druhé miesto na úvod sezóny v Abu Dhabí  bolo len nakopnutím k víťazstvu v Spielbergu, malé zavahanie v Chibe prinieslo iba ôsme miesto a tri body do celkového hodnotenia, víťazstvo  Budapešti bola určite zaslúžená náhoda, ktorá prišla ako blesk z jasného neba, dve druhé miesta v Ascote a domácom Lausitz Ring priniesli pomýšľanie o absolútnom víťazstve a majstrovský výkon v Indianopolise v USA to celé už len potvrdil.

  

„Je to úžasný pocit a zatiaľ som nemal ani čas poriadne si uvedomiť, čo sa stalo. Nevidel som Mattov zhodený pylón, ale keď som počul svoj výsledný čas, vedel som že mám šancu. Stavil som na rýchlosť a vyplatilo sa mi to. Idem dodržať tradíciu tu na Motor Speedway a pobozkám dráhu na okruhu, lebo tak to robia všetci víťazi. Rád by som taktiež poďakoval svojej rodine, fantastickému tímu a všetkým, ktorí mi fandili a držali palce“.

Jediný kandidát na víťaza, ktorý ešte do boja o prvé  miesto okrem Matthiasa mohol zasiahnuť, bol až do Final four v Indianopolise Austrálčan Matt Hall. Lietal čisto, mnoho krát na istotu. Vylietal niekoľko pódiových umiestnení v priebehu sezóny. Finálový let v Indianapolise a prelietnutie cez pylón v druhej bránke, a trojsekundová penalizácia boli stopkou pre jeho celkové víťazstvo v sezóne dvetisícšestnásť.

O víťazovi je rozhodnuté, o vícemajstrovi viac-menej taktiež, lebo siahnuť na bodový zisk Matt Halla a jeho druhé miesto už v poslednom kole závodov nebude možné.  V Las Vegas sú ale na pláne napínavé závody o bronzovú priečku v celkovom rebríčku a šancu na ceste za úspechom má až šesť pilotov a jedným z nich je aj „náš“  Martin Šonka.

Držme mu palce...

Ďuro Uhliar

Matthias Dolderer Team MD21 Matthias Dolderer Matthias Dolderer
Matthias Dolderer RBAR Budapest 2016 Matthias Dolderer Matthias Dolderer


comments powered by Disqus