Strmhlavé bombardovanie Avie S-199 skončilo katastrofou - Malacky 1950

Gonzo - 16.9.2020
 

30. června 1950 došlo na letecké střelnici Malacky k další z řady nehod , které se dají přičíst na vrub letových vlastností stroje Avia S-199

Letoun pocházel ze stavu V.U. 9951 Brno. Jeho pilot rt. Štefan Hájek měl ten den za úkol nácvik bombardování cvičnými pumami. Během předletové přípravy byl s piloty probrán úkol. Bylo rovněž poukázáno na smrtelný případ v. ak. Karla Nerada ze dne 23.3.1950. Ten zahynul při stejném nácviku na témž místě jen několik měsíců předtím. Řídící létání v rámci zvýšení bezpečnosti zvýšil limity pro odhoz bomb a změnil některé vstupní parametry přechodu do střemhlavého letu. Piloti měli přecházet do letu střemhlav ve výšce 2.400 metrů (dříve 2.000) a na rychlosti 280 - 300 km/hod (dříve 350). Ostatní podmínky zůstaly stejné, tj. úhel letu střemhlav 70°, odhoz pum ve výši 1.200 m, max. rychlost 700 km/hod.

ilustrační obrázek Avie S-199 / kresba - Petr Kolman via leteckabadatelna.cz

Přes důkladnou přípravu letová akce skončila katastrofou. Dle řídícího střeleb, přešel rt. Hájek do letu střemhlav ve správné výšce, bylo ale vidět, že Avie je v levém náklonu. Pilot s letounem nakloněným neustále doleva odhodil pumu v předepsané výšce 1200m. Vybírání střemhlavého letu ale šlo velmi pomalu, letoun neustále visel doleva, postupně začal přecházet do levé zatáčky. Ve výši asi 200 metrů bylo pilotovi jasné, že střemhlavý let nevybere. Bylo pozorováno prudké přitažení, po kterém se letoun zvrátil půlvýkrutem na záda a dopadl velkou rychlostí do lesa.

priesek v lese vytvorený Aviou S-199

Během vyšetřování nehody se prokázaly menší odchylky od stanovené trajektorie, kupodivu se ale vyšetřovací komise nesnažila vinu hodit na pilota, tak jak tomu bylo v jiných případech. Bylo konstatováno " I když při katastrofě došlo k úplnému zničení letounu a smrti pilota, není možno viniti tohoto z hrubých porušení pravidel pro vykonávané bombardovaní střemhlav na tomto typu. Podmínky, za kterých provedl útok rt. z pov. Stefan Hájek, mohou se počítat do přípustných a ke katastrofě by nebylo došlo, kdyby letové vlastnosti letounu S-199 nebyly znemožnily pilotu zasáhnout."

Bylo učiněno několik opatření, které měly v budoucnu zabránit opakování takových nehod. Patřilo mezi ně další zvýšení minimálních výšek pro bombardovací manévry a poučení všech stíhacích pilotů o vlastnosti letounu S-199- při vyšší rychlosti se stáčet doleva. Dalším opatřením bylo odlehčení letounů S-199 vymontováním kulometů MG 151 / letoun, který díky použití motoru JUMO již dříve přišel o svoji největší pýchu - kanon střílející dutou hřídelí vrtule, se tak stal opravdovou holubicí míru/.

fotografie z vyšetřovacího spisu z VUA Praha byly bohužel poničené při povodních v r. 2002

prebrané so súhlasom p. Krejčí, admina webu  leteckabadatelna.cz

súvisiace články :

Zadrený kompresor na motore Avie CS-199

MiG-15bis odhod bômb v stúpavom lete Malacky

photo - archív VUA Praha
photo - archív VUA Praha
motor Jumo 210 priesek v lese po Avii S-199 miesto nehody Avie S-199


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Spitfire Mk.I / photo J. Krajčírovič
Foto dňa
Spitfire Mk.I / photo J. Krajčírovič