Stretnutie leteckej mládeže Letecké športové centrum Lučenec, 14. – 15. Júl 2018

Jenki - 19.7.2018
 

Keď mi niekedy začiatkom roka naši mládežníci na nejakom školení začali rozprávať o potrebe stretnutia leteckej mládeže na Slovensku, trochu som sa pousmial a „zrelo“ som poradil ... „však spravte, no ... „ a čakal som, či prídu s tým, že im treba toto či ono, tam pomôcť, či toto zariadiť... Neprišli. Jednoducho to urobili. Sami. Samozrejme, mali našu „skúsenú, dospelú podporu J“ ale podstatné je to, že to naozaj bravúrne a s prehľadom zvládli sami. Olino, Ďuro, Katka, Barča, Marko, Filip .... ani neviem, kto všetko sa vlastne do prípravy zapojil.

A tak sa na letisku Lučenec v piatok 13.júla 2018 poobede začali zlietavať lietadlá s mladými ľuďmi na palube, a tí, čo nemali od koho či na čom, prišli po vlastných, s kamarátmi autom, proste prišli. Na prvú takúto akciu sa zišlo asi 30 mladých ľudí zanietených pre letectvo a čo je podstatné, prišli zo všetkých kútov Slovenska. A väčšinou zostali až do nedele. Stretnutie sa konalo v priestoroch Leteckého športového centra, ubytovanie aj stravovanie bolo priamo v centre diania a na skvelej úrovni.

Kým piatková grilovačka a večerná párty s bazénom dlho do noci boli skôr o zábave a sociálnej komunikácii, sobota sa od desiatej niesla v ovzduší edukatívnom. Krátke zopakovanie novej štruktúry vzdušného priestoru bolo len štartom.

Potom sa ujal slova Pipo Klein a s podporou brata Vladka a Vladka juniora zaujal všetkých nielen históriou vývoja lietajúceho auta, ktorú sme niektorí viac a niektorí menej poznali, ale najmä novou koncepciou vývoja v tejto oblasti, novými východiskami a riešeniami tejto technickej lahôdky. Tak trošku mi to pripomenulo bájneho Fénixa ... naozaj som mal pocit, akoby dochádzalo k zrodeniu novej legendy. Najmä z druhej časti prezentácie na všetkých dýchla akási pozitívna energia a zámerne vynechávajúc detaily, teším sa na najbližšie mesiace, či rok. A držím palce, lebo nové riešenia sľubujú skutočný pokrok v riešení po všetkých stránkach už tým, že do seba pekne zapadajú. Vyzerá to naozaj super. Nezostáva nám teda nič iné, len držať palce Kleinovcom.

No, a po pauze nasledovala ďalšia chuťovka. Jakub Kapuš a Miro Šmelko prišli porozprávať príbeh prvej slovenskej umelej družice Zeme -  SKCUBE.  Družica je na orbite od 23. Júna 2017, teda nedávno oslávila prvé výročie, ale čo všetko sa za jej vypustením skrýva nás zrejme všetkých prekvapilo. Ťažko vyjadriť dojmy a pocity z tejto prezentácie, tak jednoducho by sa to asi dalo povedať – Je to PECKA. Obaja zožali naozaj úprimný obdiv, a keďže sa s nami zúčastnili celého stretnutia od piatka do nedele, akosi priradili do letectva aj malý kúsok vesmírneho segmentu. Aj preto, že diskusie a debaty pokračovali nielen po prednáškach, ale aj po perfektnom guľáši pri pive a pri víne, komu čo bolo bližšie. Večerná grilovačka bola už takou čerešničkou na torte ...

Večerný program si už mládežníci užívali v plnej zábave v podstate až do skorého nedeľného rána podľa chuti a tiež podľa funkcie v posádke. Niektorí z nás starších, ktorí sme boli pozvaní ako „seniorský dozor“ sa pobrali do pelechu už okolo polnoci, jednoducho už mladým nestačíme a baterky treba dobíjať častejšie. Nedeľné odlety boli také rozpačité, mladým sa veľmi nechcelo domov. Výjazdový Red Bull team nás vyhľadal s malým sklzom až v nedeľu ráno, ale nakoniec to bolo fajn, lebo v sobotu by zrejme neodišli ... J

Zhrnuté a podčiarknuté, bola to perfektná akcia od počiatočného nápadu, až po úspešnú realizáciu. Super nápad dať dohromady leteckú omladinu sa bude pre veľký úspech opakovať. Bude mať svoje pokračovanie už niekedy na jeseň 2018, tentoraz by to malo byť o leteckých simulátoroch a možno pribudnú nejaké ďalšie zaujímavé témy – veď organizátori sú šikovní, ako sme si všimli.

Jenki

organizačný team pozvánka na stretnutie leteckej mládeže v Lučenci Bristell TDO / OM-M302 Piper / OM-PIP
lektor Pipo Klein Letecké centrum Lučenec prezentácia družice SKCUBE prezentácia družice SKCUBE


comments powered by Disqus