Stavebnica lietadla TRAIL od výrobcu Ing. Nando Groppo s.r.l. – stavba ide ako po masle

Gonzo - 30.5.2021
 

Pred časom sme leteckú verejnosť prostredníctvom portálu gonzoaviation.com informovali, že sme na Slovensko priviezli prvý kit lietadla TRAIL.

vstup do albumu na Google Photos

Po kontrole dodaných dielov a komponentov sme s radosťou skonštatovali, že prišlo všetko, ako bolo uvedené v dodacom liste a naši technici sa môžu pustiť do stavby. Pre rýchlejšiu realizáciu sme zvolili kit s krídlami skompletovanými u výrobcu a nás čaká stavba trupu a chvostových plôch. Samozrejme ešte celková kompletizácia a inštalácia systémov a pohonnej jednotky. Krídla prišli perfektne zabalené a ochránené proti poškodeniu s nainštalovanými nádržami a ostatnou bižutériou. Predpripravené zavádzacie lanká alebo predinštalované diely sú štandardom.

Všetky diely sú poctivo číselne a slovne označené a navyše vybavené čiarovým kódom. Obsiahly montážny návod s obrázkami a rozpisom potrebných dielov popisuje celú stavbu krok po kroku tak, aby staviteľ neurobil zbytočné chyby a nemusel sa vracať niekoľko krokov spať, aby napravil škody. Okrem bežného dielenského náradia, sme ocenili kúpu pneumatickej nitovacej pištole, bez ktorej by sme boli ešte na začiatku. Dodaná krabica s nitmi vážila niekoľko kilogramov a pohľad na to množstvo nás presvedčil o dobrej investícii. Okrem toho sme objednali cca 350 Cleco svoriek, bez ktorých by stavba nebola možná. Nakoľko sú všetky diely z výroby predvŕtané a spasované, ide stavba ako po masle.

Súčasne s konštrukčnými dielmi sa montujú aj dodané prvky ovládania – tiahla, kladky, lanká, prepákovanie... Pred finálnou montážou je potrebná povrchová úprava vnútorných častí kvalitnými materiálmi. Po usadení trupu na podvozok a provizórnej montáži motorových krytov, sme nielen my, ale aj naši kamaráti – nadšenci do lietania skonštatovali, že je to riadny kus lietadla, čo ostruhový podvozok iba umocňuje. Hlavu máte vo výške, kde bude vrtuľový kužeľ a pri nasadaní musíte použiť stupačku na podvozkovej nohe. Skrátka emócie TRAIL vyvoláva už teraz...

Postupne sa diely míňajú a už teraz riešime kam prevezieme drak na lakovanie. Vyšpecifikovali sme potrebnú avioniku a pripravujeme motor na osadenie. Pre ilustráciu prikladáme niekoľko fotografií a už teraz sa nevieme dočkať, kedy s ním prvý krát vzlietneme.

článok je súčasťou platenej reklamy firmy Nuoli, s.r.o. Dunajská Streda

súvisiace články :

Nuoli, s.r.o. servis UL / LSA lietadiel  

Nuoli, s.r.o. distribútor Nando Groppo CZ + SK 

Trial kit Trial kit Trial kit Trial kit
Trial kit Trial kit Trial kit Trial kit


comments powered by Disqus