Slovak International Air Fest 2015

Ďuro Uhliar - 13.10.2015
 

Pomaly a isto sa pre tohtoročnú sezónu leteckých dní, veľtrhov a dní otvorených dverí blížime do finále, alebo skôr by som povedal, že sme sa tam už aj prepracovali. Tie skutočné vrcholy airshow pre rok dvetisícpätnásť sú po treťom septembrovom víkende  minulosťou. Začíname rekapitulovať, konštatovať, porovnávať a samozrejme spomínať na to, čo sme mali možnosť vidieť, počuť a zažiť. A je pre mňa potešením, že mám tu možnosť podeliť sa  o tie už raz spomenuté zážitky aj s vami ostatnými.

Slovak  International Air Fest po piatich rokoch existencie neodmysliteľne zaujal svoje stabilné miesto v rebríčku leteckých show v Európe. S určitosťou môžeme povedať, že  rok čo rok víkend na prelome augusta a septembra dokáže prilákať na Leteckú základňu Sliač to najlepšie  nebeské divadlo, ktoré ponúka letecká Európa či Svet. Aj napriek na poslednú chvíľu zrušenej účasti Rumunského Mig-21 Lancer, ktorá bola  považovaná za čerešničku na torte môžeme hovoriť, že  bolo sa na čo pozerať, čo počúvať a o zážitky leteckého charakteru nebola núdza.

Belgian Air Force F-16 Solo Display Team  a pilot Tom “GIZMO” De Moortel demonštrovali, ako sa robí letecká show a prezentácia letectva armády a vzdušných síl Belgicka pre verejnosť.

Švajčiarsky F-18 Hornet z Payernu s bielym krížom na červenom podklade na smerovke bol lákadlom pre všetkých. Pre divákov, organizátorov, fotografov a aj pilotov. Plochá vývrtka, chrbtová zatáčka na malom polomere, či prudké prechody do vertikál a lomeného premetu a to všetko v malej výške sa v podaní nadzvukovej stíhačky len tak nevidí.

US Air Force Reserve Command s letkou F-15C prázdninujú na rumunskej základni Campia Turzi, aby dohliadali na dodržiavanie režimu zvaného demokracia na východe Európy. Na Sliač to mali na skok a očividne sa im od nás do prechodného domova nechcelo.

Aeronautica Millitare Frecce Tricolori. Vysoká úroveň profesionality, odhodlania a nadšenia pre lietanie zhmotnená do dvadsiatich piatich minút neopísateľného vzdušného divadla vo vzduchu, harmónie farieb doplnené o pôsobivý  komentár od teamoveho spíkera Andrea Soro. „uno, dva, tri, pani a damy pripravíme si svoju fotoaparate... biala, zelená, červená to sú farby talianskej vlajky“...

Prestížne ocenenie The Best Smik Trophy zaslúžene putovala do rúk pilotov Swiss Air Force. Premiérovo na Sliačskej oblohe za balet v oblakoch, ktorý bol ocenený ako najlepšie letové vystúpenie tohtoročných leteckých dní Slovak International Air Fest 2015.

Cena veliteľa vzdušných síl za najlepšiu ukážku vojenského letectva putovala k naším severným susedom, na „23 Baza Lotnicza Minsk Mazoviecky.” Display pilot Mig-29 poľského letectva Adrian Rojek a bravúrna ukážka toho „ako sa dá, keď sa chce a môže”, že Fulcrum ani zďaleka nepatrí na cestu do zatratenia.

Eurocopter Tiger, moderný, výkonný, viacúčelový bojový vrtuľník  od „German Army“  v súčastnosti používaný tiež armádami Nemecka, Španielska a Francúzska

Luftwaffe Panavia Tornado PA-200 ECR odlieta na domovskú Shleswig Jagel AFB. Jediný zástupca s meniteľnou geometriou krídla na statickej ukážke tohtoročných leteckých dňoch SIAF 2015

Na záver pár čísel, ktoré tak trochu charakterizujú tohtoročné letecké dni SIAF 2015. Sto sedem kusov leteckej techniky zo štrnástich krajín sveta, štyridsať deväť letových ukážok, bezmála pätnásť hodín trvania programu v priebehu dvoch dní a takmer stoštyridsať tisíc návštevníkov dokazujú už spomenutú stúpajúcu úroveň a popularitu leteckých dní Slovak International Air Fest konaných každoročne u nás doma, v srdci Slovenska, na Leteckej základni Sliač.

súvisiace články :  SIAF 2015 v pekle horúčav

Panavia Tornado MiG-29 Eurocopter Tiger F-15C Strike Eagle
L-39C Albatros Pilatus box Pilatus box F-16
Frecce Tricolori F-18 Hornet


comments powered by Disqus