Sharka / D-MMKV vylovili z mora pri ostrove Hvar

Gonzo - 11.4.2021
 

Lietadlo Shark UL netreba čitaťeľom nejako zvlášť predstavovať. Mimoriadne udalosti, alebo nehody sa samozrejme úplne nevyhýbajú ani tejto relatívne mladej slovenskej značke. Pri nižšie popísanej nehode došlo k totálnej deštrukcii draku lietadla o hladinu Jadranského mora! Zrejme vďaka tandemovému usporiadaniu sedenia sa úzka konštrukcia kabíny Sharku javí ako pomerne pevná a tuhá. Asi preto mala táto nehoda šťastný koniec. Pilot z vraku lietadla vyplával k blízkej nemeckej motorovej lodi. Pri nehode utrpel iba drobné škrabance na čele a na končatinách. Ani tento životný zázrak ho ale nepriviedol ku slušnosti a ku pravdovravnosti.

Ale po poriadku: Shark s nemeckou imatrikulačkou D-MMKV letel dňa 14.6.2019 v skupine spolu s ďalšími troma lietadlami, na sever popri pobreží Chorvátska. VFR let podľa schváleného letového plánu z Dubrovníku (LDDU) na Mali Lošinj (LDLO). Let predstavoval asi 207 námorných míľ. To je pre Shark približne 80 minút letu. Na palube D-MMKV sa nachádzala iba jedna osoba - nemecký pilot. Asi po pol hodine letu, v oblasti Hvarského kanála narazil Shark UL do morskej hladiny. Stalo sa tak v rýchlosti 150 - 180 km / hod. V blízkosti miesta nehody sa okrem motorovej lode s nemeckou posádkou nachádzala aj plachetnica Koza, na palube ktorej bola posádka slovinských jachtárov. Poskytli mu pomoc a záchranu. Napriek tomu, že na vodnej hladine sa nachádzalo množstvo benzínu zo zničených palivových nádrží, chlapi plávali k havarovanému lietadlu, pomáhali pilotovi dostať sa z vody a dokonca z kabíny pod morskou hladinou zachraňovali aj osobné veci pilota. Neskôr pre potreby vyšetrovania uchytili vrak lietadla k lodi tak, aby sa nestratil pod hladinou. Chlapi zo slovinskej posádky sa zachovali hrdinsky, bez váhania pomohli, pričom riskovali vlastné zdravie a životy. Chorvátskí novinári o nich písali: "pravi junaki". Zaslúžili si obdiv a vďaku. Neskôr však zohrali v tomto príbehu ďaľšiu významnú rolu.

V tom čase 62-ročný nemecký pilot bol piatym rokom držiteľom licencie športového pilota a mal nalietaných asi 200 hodín. Bol krásny slnečný deň. Bolo zistené, že lietadlo narazilo do morskej hladiny vo vysokej rýchlosti, v čistej (letovej) konfigurácii, teda bez vysunutých vztlakových klapiek. K nárazu o vodnú hladinu došlo vo veľmi ostrom uhle. Záchranný balistický systém lietadla (padák) aktivovaný nebol. Pri náraze došlo k odtrhnutiu krídla od trupu, k zlomeniu krídla, ako aj k poškodeniu výškovky a k strate smerového kormidla. Rovnako bolo zničené pohonné ústrojenstvo. Prakticky celé lietadlo bolo úplne rozbité. Púhy pohľad na vrtuľu a rozsah jej deštrukcie pri náraze o vodnú hladinu napovedá, v akej vysokej rýchlosti asi k nárazu došlo. Nebolo preukázané nič, čo by nasvedčovalo poruche pohonu lietadla. V tomto svetle sa skutočne javí ako zázrak, že pilot utpel doslovne iba škrabance. Ak by bol napríklad vo chvíľkovom bezvedomí, bol by sa po náraze utopil, kedže Shark doslovne vletel pod hladinu mora.

O priebehu nehody vypovedal ako samotný pilot, tak aj člen posádky nemeckej motorovej lode, ako aj daľší nemeckí piloti zo spolu letiacej skupiny. Okrem toho ale vypovedali aj slovinskí jachtári - členovia posádky plachetnice Koza. 

Pilot uviedol, že počas letu v bezpečnej výške sa na jeho lietadle vyskytol nepravidelný chod motora a strata výkonu motora. Údajný pokus o opatrné, pomalé a jemné pristátie na morskej hladine bol vraj v dôsledku nárazu o vlnu neúspešný, čím došlo k nehode. Pilot teda uviedol, že nehodu prvotne spôsobila technická porucha lietadla, čo s ohľadom na fakt, že krátko pred osudným letom bolo lietadlo na veľkom servise a na oprave u výrobcu môže byť zaujímavé. Prečo ale teda nebolo lietadlo v pristávacej konfigurácii? Prečo došlo k nárazu o vodnú hladinu v tak extrémne vysokej rýchlosti? Prečo vrtuľa vykazuje charakteristické znaky nasvedčujúce tomu, že motor v čase nárazu pracoval vo vysokých otáčkach? Prečo pilot napriek všetkým odporúčaniam a schváleným postupom nepoužil záchranný balistický systém (padák) aby zachránil seba aj lietadlo? Prečo počas kĺzania z bezpečnej výšky vôbec nekomunikoval, že sa nachádza v ťažkostiach a nechal svoju skupinu letieť dalej? Leteli ostatní ďalej? Na všetky tieto otázky sa ponúka iba jediné logické. Hovorí pilot pravdu?

Podobne ale vypovedal aj člen posádky nemeckej motorovej lode. Uvádza, že vo výške pozoroval skupinu štyroch lietadiel, pričom jedno z nich začalo zaostávať, klesalo, až kým narazilo do vodnej hladiny, pričom si údajne mal všimnúť nepravidelný zvuk motora lietadla. Ostatní piloti uviedli, že let vykonávali v skupine, pričom pilot havarovaného lietadla nič do vysielačky nekomunikoval a že nevideli, ako (za nimi) došlo k nehode.

Podarilo sa ale vyhľadať slovinskú posádku plachetnice Koza, ktorá rovnako videla, čo sa stalo. Od miesta nehody sa nachádzali asi 300 m. Vodca plavidla uviedol následovné spoločné svedectvo: "Pozorovali sme let jedného lietadla, ktoré bolo vysoko a vyčkávalo nad nami, a zároveň ďaľšie tri lietadlá leteli vo výške asi 10 metrov nad morskou hladinou v rade, za sebou, s rozostupmi asi 100 m, rovnakou rýchlosťou. Najprv sme sa domnievali, že sa jedná o testovanie nového typu lietadla, ktoré lieta tesne nad morskou hladinou, aby ušetrilo energiu, ako čajky. Leteli rýchlosťou asi 150 km / hod. Práve keď sme pozorovali posledné z tých troch lietadiel, náhle stratilo výšku a narazilo do vodnej hladiny. Nespozorovali sme si nič, čo by nasvedčovalo poruche lietadla. Lietadlo zasiahlo morskú hladinu, ale nie v páde." Na tomto sa zhodli všetci členovia slovinskej posádky plachetnice Koza. Takto tú nehodu videli, vnímali a takto ju popísali. Uviedli tiež, že nevedeli pochopiť, prečo lietadlo zavadilo o hladinu. Časť ich výpovede je citovaná aj vo vyšetrovacej správe. 

Existujú nepotvrdené správy o tom, že niektorý nemecký pilot alebo piloti zo skupiny sa mali údajne poznať s niekým z posádky tej nemeckej motorovej lode. Aj bez overenia týchto správ ale je jasné, že objekt záujmu pilotov sa nachádzal v malej výške (na morskej hladine) a že let vykonali v rozpore s predpisom, ktorý stanovuje minimálnu bezpečnú výšku letu. K záveru, že k nehode nedošlo v dôsledku nejakej poruchy lietadla, ale v dôsledku letu v nízkej výške sa dopracoval aj vyšetrovateľ. Accident Report v anglickom jazyku síce veľmi taktne, ale jednoznačne konštatuje príčinu nehody v tomto zmysle.

A práve o tom je tento článok. Minimálna bezpečná výška letu nie je len nejaké číslo v nejakom predpise, ktorý nikto aj tak neberie vážne. Je stanovená preto, aby nedochádzalo k takýmto nehodám. Turbulenciu v úplave vidno nie je. Ani motorový vír. Ale je až moc dobre vidno, čo dokáže takýto náraz spraviť s lietadlom. Preto prosím, pozrite si priložené fotografie a zamyslite sa nad tým. Je zázrak, že to pilot prežil a je na čase aby sa aj on zamyslel nad sebou. Aj preto, že by vo svojom veku mohol už pomaly aj začať hovoriť pravdu. To isté platí aj pre jeho (nových?) známych na luxusnej nemeckej motorovej lodi. 

Ach! Skoro som zabudol. Ostatné tri lietadlá po nehode krúžili nad miestom nárazu a keď piloti videli, že pilot havarovaného lietadla nehodu prežil a dostal sa na palubu lode, pokračovali do svojej cieľovej destinácie. Tak, ako to tí piloti vlastne teda vypovedali o tej nehode? Vidíte ...

Edo Pekarovič

aviation-safety.net

photo - tportal.hr
photo - tportal.hr
Shark / D-MMKV Shark / D-MMKV Shark / D-MMKV


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Stampe SV-4S
Foto dňa
Stampe SV-4S