Shark, desať rokov vývoja a výroby

Ďuro Uhliar - 11.3.2017
 

Ponúknuť pilotom a záujemcom o lietanie niečo nové, zaujímavé a originálne a zaplniť pritom prázdne miesto v kategórií malých ľahkých lietadiel s dobrými letovými vlastnosťami, bol hlavný cieľ slovenskej firmy COMP-LET zo Senice, v tom čase popredného a jedného z najväčších  výrobcov kompozitových  dielov pre letecký a automobilový priemysel. Skupina konštruktérov a vývojových pracovníkov pod vedením Ing. Vladimíra Pekára a  Ing. Jaroslava Dostála  spojila svoje skúsenosti  a nadšenie do vývoja nového, celokompozitového dvojmiestneho lietadla s nadčasovým dizajnom a vybavením. Vzniklo lietadlo jedinečných a originálnych tvarov s vynikajúcimi aerodynamickými vlastnosťami.  Po vizuálnej stránke veľmi totožné s kontúrami morského  žraloka, čo vo výraznej miere prispelo  k jeho pomenovaniu „ Shark“

História vývoja  a samotnej výroby lietadla Shark sa začala datovať začiatkom roku dvetisícsedem, kedy bol projekt  Shark úspešne po prvý krát predstavený leteckej verejnosti na  výstave všeobecného letectva Aero v nemeckom meste  Friedrichshafen.  Obdobie tvrdej práce na vývoji a konštrukcií lietadla  po dva a pol roku prinieslo výsledok v podobe lietajúceho prototypu Sharka pripraveného k záletu už pod hlavičkou spoločnosti Shark Aero s.r.o.  Shark sa vzniesol do vzduchu k svojmu prvému letu devätnásteho augusta dvetisícdeväť.  Za jeho riadenie do pilotnej kabíny usadol zalietavací pilot Radek Škvařil.  Domácej verejnosti, médiám a záujemcom bol Shark oficiálne predstavený na letisku v Senici siedmeho novembra dvetisícdeväť, keď do jeho kokpitu usadol manažér celého projektu Ing. Pekár.

Prvotným plánom konštruktérov bolo vytvoriť malé, ľahké, aerodynamicky čisté lietadlo kompozitovej konštrukcie s dolnoplošným usporiadaním krídel, typického vzhľadu s tandemovým usporiadaním sedadiel, s pohodlnou a priestrannou kabínou, s vyššou cestovnou rýchlosťou ako bolo pre danú kategóriu lietadiel charakteristické, zároveň  spĺňajúce všetky podmienky európskej kategórie UL a americkej LSA, ktoré ho mali predurčovať na bezproblémové vzdušné cestovanie na dlhšie trate, športové lietanie  a leteckú turistiku.

Z konštrukčného hľadiska je Shark tvorený jednodielnym, samonosným trupom s integrovanými  kýlovými plochami v jednom kuse, vstavanými škrupinami  sedadiel,  lakťovými opierkami, podlahami, prístrojovým panelom a krytmi palubnej dosky v pilotnej kabíne.  Krídlami s hlavným a pomocným nosníkom z uhlíkových vlákien s vlepenými závesmi klapiek a krídeliek na odtokovej strane krídla. Stabilizátormi uhlíkovej konštrukcie so závesmi výškových kormidiel. Mechanickým riadením lietadla s elektrickým trimovaním výškovky a elektromechanickým  tiahlom vysúvania vztlakových klapiek, čo pri ich vysunutí zabezpečí automaticky vytrimovanie lietadla bez dodatočného zásahu do vyváženia. Trojbodovým, zasúvacím podvozkom kovovej konštrukcie s predným riaditeľným kolieskom a brzdenými hlavnými kolesami s kotúčovými  hydraulickými brzdami zabudovanými v disku. K pohonu slúži plochý, vzduchom chladený štvorvalec  rakúskeho výrobcu firmy Rotax 912 ULS o výkone 100 konských síl, osadený za letu staviteľnou kompozitovou vrtuľou podľa voľby zákazníka. Interiér dvojmiestnej pilotnej kabíny je opatrený výškovo nastaviteľnými sedačkami s čalúnením, zdvojeným riadením sidestick na pravej strane a plynovou prípusťou s ovládaním klapiek a sytiča  na strane ľavej. Tlačidlový trim výškovky  je umiestnený na sidesticku.  Prístrojový panel  je osadený digitálnymi EFIS/EMS displejmi, rádiom, odpovedačom a GPS pre oboch pilotov a doplnený záložnými prístrojmi pre prípad poruchy hlavného dipleja, či už klasickým analógovými, alebo zase elektronickým EFIS. Pilotná kabína  je prekrytá jednodielnym prekrytom kabíny uchytenom na plynových vzperách. Priestranný batožinový priestor umiestnený za zadnou sedačkou je obsluhovaný manipulačnými dverami  na ľavej strane trupu.

Od prvopočiatkov vývoja boli na Shark kladené tie najvyššie nároky na bezpečnosť lietadla, letu a bezpečnosť posádky samotnej.  Maximálne úsilie zo strany firmy Shark.Aero a samotných konštruktérov bolo venované letovým skúškam a testom. Shark prešiel kompletne letovými skúškami pre zistenie základných letových vlastností, lámacími a pevnostnými testami, balistickými skúškami padákového záchranného systému s vysoko uspokojivým výsledkom, čo bol základný predpoklad pre začiatok sériovej výroby a dodávky prvých kusov lietadla Shark cieľovému zákazníkovi.

Nadčasový a jedinečný, to boli taktiež podmienky ku  ktorým sa pri vývoji a výrobe prihliadalo s patričnou dôležitosťou. Žraločí vzhľad, lichobežníkové krídlo s eliptickou vonkajšou časťou optimalizované a navrhnuté na vyššie  rýchlosti, na mieru počítané profily optimalizované pomocou genetických algoritmov viedli k  maximálnej rýchlosti na úrovni  tristo kilometrov za hodinu. Komfortné uloženie ovládacích prvkov v kabíne, takmer totožné s vyspelými stíhacími lietadlami so zachovaním priestrannosti a komfortu posádky, ergonomicky tvarované  a výškovo nastaviteľné sedačky, LED technológiou riešené pristávacie, polohové aj výstražné osvetlenie zapustené do plôch bez narušenia aerodynamických vlastností, pestrá škála dodatočného voliteľného vybavenie na žiadosť zákazníka a mnoho ďalších detailov sú pre Shark úplnou samozrejmosťou. 

Na jeseň roku dvetisícšestnásť spoločnosť Shark.Aero odovzdala štyridsiaty sériovo vyrobený kus lietadla Shark svojmu zákazníkovi. Sériová výroba v senickom výrobnom závode  postupom času nabieha na produkciu jedného lietadla mesačne a má neustále rastúci potenciál. Dopyt po Sharku sa z mesiaca na mesiac zvyšuje a ku koncu roka dvetisícsedemnásť, by mala výrobná kapacita spoločnosti Shark.Aero dosiahnuť dvojnásobok tej súčasnej. Plány vedenia spoločnosti sú na najbližšie obdobie oveľa reálnejšie, ako boli v začiatkoch projektu Shark. Dokončiť administratívne podklady a nabehnúť na dodávky lietadiel pre čínsky trh. Ponúknuť na trh Sharka dodávaného vo forme stavebnice a k tomu potrebnú stavebnú dokumentáciu, návody, zoznam dielov, dopravné prípravky a spôsob balenia.  Hľadanie  obchodných partnerov, zástupcov a reprezentantov v nových štátoch Európy a sveta so zameraním na krajiny s vysokým potenciálom kúpnej sily a nízkou ponukou pre daný druh a typ lietadla. Naďalej  pracovať na zvyšovaní výkonnostných a konštrukčných parametrov lietadla Shark. To priamo súvisí aj s plánom začať pracovať na zástavbe silnejších motorov, Rotax 915, Rotax 912 s EDGEPERFORMANCE sadou zvyšujúcou výkon motora až k hodnote stošesťdesiat konských síl, prípadne uvažovať nad použitím ďalších výkonnejších pohonných jednotiek. Zástavba výkonnejších agregátov automaticky posunie hmotnostne lietadlo z kategórie UL do šesťsto kilogramovej triedy. Shark od svojich prvopočiatkov výroby bol charakteristický podrobne prepracovanými detailami.  Novo navrhnuté podvozkové dvere, airbox, výfuky, tuningované krytky a antény by mali priniesť výrazné zlepšenie aerodynamických vlastností a s tým súvisiace zvýšenie cestovnej rýchlosti,  ktorá by mala  prekročiť tristo kilometrov za hodinu a  priblížiť sa dnešnej maximálnej neprekročiteľnej rýchlosti  Vne čo prinesie  nutnosť novej flatrovej analýzy a testov na overenie limitov dnešnej konštrukcie lietadla a v prípade potreby vykonanie potrebných konštrukčných  úprav a zmien. To priamo  súvisí s naštartovanými inováciami,  ktoré smerujú  do  budúcnosti k plnému adaptovaniu lietadla  Shark  na armádny výcvik. Veríme, dúfame a držíme palce, aby tak výnimočný projekt akým je Shark sa stretal aj naďalej s minimálne takým úspechom ako doteraz.

Ing. Vladimír Pekár, šéfmanažér spoločnosti Shark Aero: „Keď sme spolu s Jarom Dostálom začali v roku 2006 vymýšľať koncept Sharka, tak sme si definovali cieľ vyrobiť to najlepšie lietadlo aké sa dnes dá, tak aby rešpektovalo súčasné  limity kategórie UL. Z môjho pohľadu to Shark spĺňa, bez ohľadu na to, že vidím veľa možností na drobné vylepšenia. Myslím si, že sme pre súčasnú, či budúcu konkurenciu nastavili latku veľmi vysoko a bude ťažké sa k Sharku priblížiť, či ho prekonať po stránke výkonov, vlastností, estetiky a komfortu. Pri prvých letoch prototypu som si stále dokola prehrával všetky možné uzly, páky, svorníky, čapy, či sme niekde niečo nezabudli priskrutkovať, zaistiť. Keď som začal Sharka lietať, tak som potreboval zistiť, či robí to čo treba, či má potrebné vlastnosti a výkony. Dosť dlho to bolo čiastočné sklamanie, lebo sme nemali funkčný systém zaťahovania podvozkov a maximálna rýchlosť bola na úrovni 235 km/h., a keď sa nám po pár mesiacoch podarilo podvozky zavrieť, rýchlosť poskočila o 50 km/h hore. To bol výdych,  potvrdenie rýchlosti na ktorú bolo lietadlo navrhnuté. Konečne bolo jasné, že sme sa nemýlili a  roky snaženia sa a tisíce hodín roboty mali zmysel.  Keď si dnes sadnem do Sharku, tak vždy sa snažím nájsť všetky drobné nedostatky, aby sme ich mohli odstrániť, kontrolujem často rýchlosti, teploty, priečne vyváženie. Ak je príležitosť, snažím sa skúšať veci, ktoré nie sú bežné, ísť na limity obálky do úrovne v ktorej  lietali skúšobní piloti pri programe typovej certifikácie. Niektoré režimy sú totiž dosť ďaleko od toho, ako lietadlo využíva bežný pilot. Chcem tomu viac rozumieť. V súčasnosti  je teraz pred nami úloha, aby sme dosiahli a udržali špičkovú úroveň aj čo sa týka kvality výroby, dodacích podmienok, času a  servisu. Spokojný zákazník bol je a bude pre nás vždy na prvom mieste.  Posledné dni sa teším, lebo som si presťahoval po pár rokoch stoličku a počítač z výrobnej haly späť do kancelárie, pretože som získal pocit, že sú na výrobnej hale ľudia, ktorí to zvládnu a ktorým môžem dôverovať aj mimo mojej prítomnosti“.   

Ďuro Uhliar

súvisiace články :   Shark - 10 rokov vývoja a výroby v Senici

Shark Shark / OM-M111 Shark Shark
Shark / OK-TUR08 Shark / F-JSOR Shark / OK-TUR08 Shark / OK-TUR08


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Rytieri nebies

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie výstavy RYTIERI NEBIES/ ČESKOSLOVENSKÍ LETCI V RAF, ktoré sa uskutoční dňa 20. júla 2020 (pondelok) o 16:00 hod. a prístupná bude verejnosti až do 27.9.2020. ROYAL AIR FORCE (RAF) - Britské kráľovské letectvo,...

Gonzo - 01.07.2020
Autori
 

 

 

Spartan / photo M.Gyurosi
Foto dňa
Spartan / photo M.Gyurosi