Sezóna 2017 v Nitre očami žiaka

Gonzo - 25.10.2017
 

Prvýkrát sme sa stretli 9. Januára tohto roku, oboznámili nás ako výcvik prebieha, čo všetko treba urobiť aby sme mohli lietať. 16. Januára sme usadli prvý krát na učebňu, kde nám v sobotu každý víkend prednášali  predpis , aerodynamiku, meteorológiu a ďalšie predmety.  1. Apríla nám rozdali testy, či sme sa všetko potrebné naučili.

Na druhý deň sme stáli pri Blaníku a jeden druhému pomáhame ustrojiť si padák, sadnúť si do Blaníka, v poradí  robiť úkony. Dozvedeli sme sa koľko Blaník váži a ako rýchlo a ako pomaly môže letieť. Absolvovali sme lekársku prehliadku a preskúšanie z rádiokomunikácie. 

Je 9. Apríla, keď usadáme na predné sedadlo a pred nami vrčí vlečná . Počas Apríla rozbiehame výcvik, lietame každý vikend oba dni ak to počasie dovolí. Cez predĺžené májové víkendy dávame Blaníkom, inštruktorom a vlekárom zabrať, za 6 dní sme spolu nalietali 48 hodín a množstvo štartov. 

photos - Evka Jančiová / FB.com

K prvému samostatnému letu nás ustrojili v polovičke Júna a v Júli, teda asi po sedemdesiatich dňoch. Poskákali sme vymedzáky a termiku vo dvojom. Prvý krát si berieme na palubu vodu do letných horúčav, tento  let už bude dlhší. Prvých  pár hodín osamote v termike sa nedá nasýtiť. 

A znovu materiálka a nácvik v kabíne. Tento klzák je ľahší a podstatne lepšie kĺže a aj rýchlejšie letí.V polovici Mája  najlepší z nášho ročníku a  z minulého roka prvý krát usadajú do bielej jednosedadlovky. Šesť štartov a starší plachtári z klubu im gratulujú k novému typu. Niekoľko okruhov a dva dlhé štarty do väčšej výšky, aby sme vyskúšali  Osu v rôznych režimoch. 

Je koniec Júla a už lietame termiku, a svah na jednosedadlovkách. Týždeň najlepšieho počasia v Auguste drilujeme s Osami v termike aj päť - šesť hodín.. Koncom Augusta odchádzame do Prievidze na teoretické pilotky. Ďalšia trojica sa potrápila s testami v októbri . Medzi tým si vychutnáme jeden let s inštruktorom na DGčku a s mapou v ruke sa pohľadom raz na mapu, raz von, hľadáme sa kdesi po Slovensku. V Septembri  sedíme znovu v Blaníku, teraz je za nami examinátor. Je to posledný let ako žiak, pilotné skúšky. 

V teplý Októbrový víkend štartujeme skúsiť posledné záchvevy termiky, stabilný a akosi už unavený vzduch nás dlho nepodrží, pravítka a mapy odkladáme  na jar 2018.  Celkovo 320 hodín vo vzduchu, sedem preškolených žiakov na VSO-10 a šesť nových pilotov. Taká bola výcviková sezóna  2017 v Aeroklube Nitra.

Nekončíme, čakáme iba na vietor južný, či severný, na svahy dobrý.

Peter Jánoška

súvisiace články :  Prví žiaci v jednosedadlových vetroňoch

výcvik plachtárov v Nitre výcvik plachtárov v Nitre výcvik plachtárov v Nitre


comments powered by Disqus