Severozápadná novembrová vlna

Ľubo Hurajt - 10.11.2015
 

photos - Maťo Jančík

Pôvodný nedeľný plán lietať elementárny výcvik nám v druhú novembrovú nedeľu prekazil pomerne silný vietor na letisku, aj vo vzduchu - fúkalo premenlivo od 14 do 21 uzlov z prevažne západného smeru. Podľa dostupných informácií bol na Lomnickom štíte vietor obdobne silný, ale smeru severozápadného. Tvorba a vývoj oblačnosti nad tatranskými štítmi a nad podhorím nasvedčoval, že vlnové prúdenie môže aj napriek absencii čisto severného vetra a lentikulárov fungovať. Maťo teda neváhal, vzal na seba úlohu "chrústa" a Dynamikom vyskúšal podmienky. Verdikt bol pozitívny, nahádzali sme na seba dostupné vrstvy odevu a všetko pripravili na priekopnícky pokus o vlnový let Blaníkom, prvý po dlhých rokoch.

Vzlet bol nezvykle, ale očakávane, turbulentný (pomocník na krídle vpodstate ani nebol potrebný) smerom na západ. Dlhou pravou zatáčkou sme vo výške približne 1.600 metrov nadmorskej výšky postupovali smerom na východ južne od Cesty slobody (cesty medzi Štrbským plesom a Starým Smokovcom) do priestoru predpokladaného stúpania pred tzv. rotor. Ten bol badateľný radom viditeľne sa vyvíjajúcich mrakov typu Cumulus fractus. Predpoklad nám vyšiel a na úrovni Starého Smokovca sme nadviazali na stúpanie pozdĺž spomínaného radu fraktov až po Tatranskú Lomnicu. 

Práve na úrovni Tatranskej Lomnice sme zachytili maximum, uistili sme sa, že to funguje, pre istotu dostúpali do 2.000 metrov n.m., kde sme vlekárovi Mišovi poďakovali a započali nádejný vlnový let. V tejto zóne sme strávili väčšinu času, oťukali sme si miestne podmienky a plynule pokračovali v stúpaní. Prvotne nám to RLP povolil do 8.000 ft., keď sa nám na druhej hodine ukázal ružový airbus na linke z Londýna do Popradu, pochopili sme prečo. Airbus zahájil priblíženie a tak nám už nič nebránilo v stúpaní do vyššej hladiny.

posádka Jančík / Hurajt

S narastajúcou výškou narastala aj rýchlosť vetra. Počas stúpania severozápadným smerom sme zisťovali, že sa voči zemi takmer nehýbeme. Pri aerodynamicko - meteorologickom experimente, teda pri vysunutých vztlakových klapkách a indikovanej rýchlosti 65 km / hod. sme po chvíli zistili, že sme "zacúvali" asi 8 km. Návrat na úroveň Tatranskej Lomnice do oblasti výrazného stúpania bol celkom náročný. Taktiež sme sa poučili, že let po vetre - teda smerom na juhovýchod nesmie trvať dlho. 

Vo výške približne 2.700 metrov, sme sa dostali do laminárneho prúdenia, kde sa ustálili turbulencie a intenzita stúpania sa plynule zvýšila. Pri správnom vyvážení vetroňa neboli nutné žiadne zásahy do riadenia. Pomaly nastal aj čas na nasadenie zimnej výstroje (rozumej čiapky a rukavice), keďže teplota klesala pod nulu. V takomto krásnom prúde sme plynule nastúpali do maximálnej povolenej hladiny. Vzhľadom na to, že v Blaníku (zatiaľ) nemáme odpovedač, museli sme stúpanie ukončiť v letovej hladine 135 (13.500 feet / cca 4.100 metrov) a to je priestor na pochválenie sa výhodou popradského TMA a možnosti stúpať do tejto výšky bez odpovedača, či letového plánu.

V hladine 135 sme sa rozhodli skúsiť presun smerom na západ - cez Štrbské pleso do oblasti Západných Tatier. Čakalo nás približne 20 kilometrov, no pri traťovej rýchlosti okolo 60 km/hod. trvalo pomerne dlho. Plán sa nám podarilo splniť a po vyše pol hodine sme dosiahli Západné Tatry a najzápadnejší bod nášho letu Liptovský Hrádok. V tomto bode Blaník smeroval takmer priamo na sever, indikovaná rýchlosť cca 100 km/hod. no zreteľne sme bočením leteli smerom na Poprad. Po otočení sa do smeru po vetre (pri nezmenenej indikovanej rýchlosti) naša traťovka dosahovala až 200 km/hod. Návrat do pôvodnej zóny nám teda trval o niečo kratšie - niečo cez 5 minút. Za spomenutie stojí aj údaj o stúpaniach. Počas celého letu sme nachádzali stúpania od 1 do 9 m/s. Pre udržanie hladiny bolo nutné zabrániť stúpaniu. Či už zvýšením doprednej rýchlosti, pri ktorej Blaník letel nezvykle naježený, alebo vysunutím brzdiacich klapiek.

Zostup sme zahájili v priestore nad mestom Poprad smerujúc proti vetru na severozápad (smerom na Gerlachov a Gerlachovský štít). Vysunutie brzdiacich klapiek bolo nevyhnutné, dokonca miestami aj neefektívne. Stúpanie 3 m/s s vysunutými brzdami len tak nezažijete :) Vzhľadom na našu malú rýchlosť voči zemi sme sa počas klesania dostali do niekoľkých rotorov, ktoré k nám prifukoval silný vietor. Márne boli snahy na vyhnutie, alebo preklesanie. Pár rotorov preverilo dotiahnutie upínacích pásov, voľných predmetov a našich nervov. Silná turbulencia nás sprevádzala prakticky až po zem. Takticky sme sa v klesaní nechali "dofúknuť" do priestoru po vetre južného okruhu letiska, odkiaľ sme bez väčších problémov po trojhodinovom lete pristáli.

Musím priznať, že náš let bol pre nás z vyššie uvedených veľmi poučný. Najmä preto, že sme sa presvedčili o fungovaní vlny aj pri severozápadnom prúdení a bez významných znakov ako altocumulus lenticularis. Presvedčili sme sa o tom, že je potrebné prehlbovať vedomosti o taktike bezmotorového lietania, meteorológií a ľudskej výkonnosti. Priekopníci sme boli práve v spontánnosti tohto pokusu a "prelomení ľadov" v letoch do vlny s našim Blaníkom. Náš let bol, dúfame, aj motiváciou pre ostatných pilotov nášho Aeroklubu a aj pre potrebu dovybavenia Blaníka, aby sme nabudúce mohli letieť vrámci predpisov aj do väčších výšok.

Tešíme sa na ďalšie podobné zážitky!

Ľubo Hurajt

súvisiace články :   Vlna počas tréningu na Pribina Cupe / 2006

photo - Maťo Jančík
photo - Maťo Jančík
severozápadná novembrová vlna severozápadná novembrová vlna posádka Jančík / Hurajt cockpit L-13 / OM-2715
severozápadná novembrová vlna severozápadná novembrová vlna letisko Poprad - Tatry posádka Jančík / Hurajt


comments powered by Disqus