Cestování za rumunskými MiG-21

Jacek Domaňski - 1.3.2014
 

Občas i ten nejbláznivější nápad není k zahození… 

Někdy na jaře 2012 roku pod nějakou fotkou na Facebooku jsem se zúčastnil vzpomínkové diskuze o tom, jak to někdy bývávalo a jaké to krásné stroje tehdy pravidelně se zúčastňovaly leteckých dnu. Diskuze se po nějaké době omezuje jen na MiG-21, vzpomínáme minule leta, a vzdycháme po tom, jak by bylo hezky zas uvidět „tužku” na nějakém českém leteckém dnu.

Jelikož se to nám to zda nemožné, probíráme, které státy ještě porad používají MiGy-21, zda mají tam nějaký display team a připadne terminy leteckých dnu. Nejlepší moznosti poskytuje asi Rumunsko, které provozuje modernizované jednadvacítky LanceR. Touha podívat se na MiG-21 je velká, tak zvažuji moznosti aspoň krátkého výletu na airshow do Rumunska. Prozatím to vypadá jako ciry nesmysl. Je to opravdu daleko, bude to stát hodně peněz a k tomu „letecky den v Rumunsku” nezni nějak lákavě.

I když… každý z nás má přece to letadlo (nebo občas i víc než jedno), které se mu proste libí nejvíc ze všech. V mem případě je to přesně jednadvacítka, jedno z nejkrásnějších ér, jaké znám. A k tomu ještě poradna dávka sentimentu. Uvědomuji si, že je to už 13 let, co jsem naposledy viděl ve vzduchu MiGa-21, během průletu na královehradeckém letišti. Co když už další příležitost nebude? A tak během par následujících měsíců počáteční nápad se zvolna mění v plán výletu na červencový bukurešťský letecky den – Bucharest International Air Show (BIAS).

MiG-21 LanceR C, Forţele Aeriene Române

Rumunské vzdušné sily (Forţele Aeriene Române) používají MiGy-21 modernizované ve spolupráci s izraelskou firmou Elbit. Rozhodnutí o modernizaci pres 100 kusu jednadvacítek bylo udělané v roce 1993, kdy Rusko zastavilo dodávky náhradních dílů do rumunských MiGů-23 a 29. Současně FAR provozuje 36 MiGů-21 v jedno- a dvoumístných verzích. Kromě běžných úkolů na rumunském nebi, LanceRy zúčastnily se taky mise Baltic Policing (v roce 2007) a taky možné je občas spatřit během leteckých dnu v Evropě (Radom 2013).

Koncem června začíná čas příprav, sbírám informace o předchozích ročnících a nevypadá to spatně: předchozích ročníku BIAS se zúčastnilo hodně zajímavých strojů, tak možná to opravdu bude stát za výlet. Především ale sleduji informace o nejbližším ročníku a postupné přibývání potvrzených účastníků – Frecce Tricolori… Turkish Stars… Jurgis Kairys… Vypadá to víc než dobře i když hlavním důvodem pro cestu do Rumunska zůstává MiG-21, a kterého letová ukázka je už taky potvrzena na seznamu účastníků. Ted zbývá jen vyřešit ty vedlejší problémy: dovolenou, logistiku a hlavně sehnat peníze na cestu.

Až do poslední chvíle jsem si nebyl jisty, zda si budu moct tento výlet dovolit. Ale i štěstí se občas usmívá, a konečně, méně než dva týdny před airshow se mi podařilo vyřešit všechny problémy. Ted' už asi nezbývá nic jiného, než se těšit na setkání s jednadvacítkou.

Samozřejmě když nepočítám počasí. Léto 2012 nebylo nějak horké, v Praze teploty oscilovaly kolem 20-25 stupňů. Předpověď pro Rumunsko vypadá úplně jinak – má to dosahovat skoro 40 stupňů! Ale má to i světlejší stránku, mužů cestovat nalehko, jen hlavně nezapomenout na klobouk a sadu krémů z UV filtry.  

Předpověď počasí, červenec 2012

Do Bukurešti letím Lufthansou přes Mnichov. První teplotní šok je už na bukurešťském letišti Otopeni. Ostré sluneční světlo, světlemodrá obloha bez jediného mráčku a… na letištním teploměru je +42 stupňů ve stínu. Welcome to Bucharest! Cesta autobusem z letiště do centra města není příjemným zážitkem, i když údajně v autobuse funguje klimatizace. Jediný hezky okamžik nastává během jízdy u letiště Aurel Vlaicu, kde zrovna probíhají ukázky prvního dne BIAS, a nad autobusem několikrát prolétává formace Frecce Tricolori.

Rychle ubytovaní v hotelu, sprcha, oběd, další sprcha a chystám se vyrazit na letiště. Ve 20 večer začíná druha část dnešních letových ukázek, show s názvem Zbor în crepuscul (létaní o soumraku). Ještě před tím, než začne letový program, chtěl bych stihnout se podívat na leteckou výstavu současné s BIAS probíhající v hangárech letiště Băneasa.

Na letišti čeká mne rada dalších překvapení: zóna pro diváky není umístěna na nějaké travnaté ploše u drahý, ale cely divácky prostor nalézá se na odstavné ploše letiště Băneasa, u hangárů a hlavni letištní budovy – a má samozřejmě betonový povrch! Teplota vzduchu porad přesahuje +40 stupňů ve stínu, a teplota betonové odstavné plochy, kterou už mnoho dni ohřívá pálivé slunce… ani to nechci vedet. Každopádně kromě sluníčka máme zajištěno i „podlahové vytápěni”.

Pořadatele sice připravili několik zastřešených míst k sezení, bohužel teplota vzduchu je tam stejná (jen přímo nesviti slunce), zato je tam dost omezený výhled). To už radši zůstanu na ploše, zde taky budu mít blíž ke stánku s pivem. Rumunsky „Ursus” nějak nepřekvapuje chuti, je to obyčejné „europivo”, ale v tom vedru bych vypil asi cokoliv. Důležité je, že je to tekutina, a k tomu poradně schlazena.

„Spottérský nezbytník“ – fot’ák, klobouk a pivo J

Dalším překvapením je organizace prostoru pro diváky, od přistávací drahý diváckou zónu odděluje niský plot, jak to bývá na většině leteckých dnů. Ale zde stáni u zábradlí (což obvykle je nejvíc vyhledávaným místem) se opravdu nedoporučuje. Bezprostředně za zábradlím nachází se komunikační cesta, spojující hlavni budovu letiště se stojánkou, a zdejší provoz je opravdu hustý. Stáni přímo u ochranného zábradlí s fotoaparátem může jedině skončit tím, že nějaké auto nám nabourá do objektivu. Na druhé straně cesty, par metru od prvního zábradlí nachází se další plot, tentokrát oddělující komunikace od letištní drahý, ten je ale tak 2,5m vysoký! Znamená to, že na nějaké fotky během vzletu nebo přistání možná klidné zapomenout.  

Letecká výstava je docela zajímavá, kromě ultralightů a general aviation je vystavených par replik, včetně pionýrského rumunského letadla Traian Vuia, a taky Spartan Forţele Aeriene Române. Je zde i simulátor Gripenu – pro švédského výrobce stihaček je Rumunsko lákavým kouskem. Bohužel SAAB v Rumunsku asi neuspěje – v roce 2013 bylo rozhodnuto o nákupu pro FAR 12 používaných F-16 z Portugalska.

Večerní ukázky začínají paraglajdy, a o chvíli později do vzduchu jde akrobatická skupina rumunských vojenských Jaků-52, které pak vystřídá skupina Zlínů 142 z rumunského aeroklubu. Začátek je sice zajímavý, ale není to nic výjimečného. Uvidíme, co se ještě dostane do vzduchu. Mezitím začíná zapadat slunce, obloha nabírá barvu všech možných odstínů oranžové, žluté a červené. Další letecké ukázky – teď před diváky se předvěda rumunsky armádní vrtulník IAR-330 Puma – osvětlené barvami zapadajícího slunce jsou už krasou samou o sobě. 

Letecky den (nebo spis večer) pokračuje a přináší nám další vynikající letovou ukázku – rumunská akrobatická skupina Hawks of Romania na strojích Extra 330SC. Spickova letecka akrobace na vecerni obloze, a v pozadi oranzovy kruh zapadajicho slunce. Je to opravdu nádherná a, vzhledem k tomu, že probíhá přesně o západu slunce, opravdu ojedinělá ukázka. Kolem slyším jen cvakající fot'áky spottérů a komentáře nadšených diváků. Zajímavé (a překvapivé) je to, že asi třetinu spottérů tvoří ženy.

Hawks of Romania

Rumunské jestřáby už dolétaly a teď nastupuje pěkná, pomalá a uklidňující ukázka kluzákové akrobacie. Z využitím zapnutých dýmovnic pilot kluzáku kresli různé vzory na večerní obloze. Opravdu vychutnávám si těch par uklidňujících okamžiků, které jsou tak odlišné od minule, velmi rychle a dramatické, ukázky Hawks of Romania.

Kluzáková akrobacie skončila a teď všichni vyhledávají na obloze další hvězdu večerního programu (pro mne je to přece jeho hlavní bod) - MiG-21! Už je tady, přilita ze směru zapadajícího slunce, a táhne za sebou černou kouřovou stopu. Obloha je už skoro tmavošedá, podmínky pro focení nejsou už nějak dobré, ale to opravdu není důležité. Hlavně, že „tužka” je tu, primo před mýma očima (a přesněji v hledáčku zrcadlovky), a s krásně rozsvícenými světly. Letová ukázka jednadvacítky zůstane na dlouho v paměti, hlavně díky táhnoucímu se za letadlem několikametrovému plamení výfukových plynu, který na noční obloze vypadá obzvlášť krásně. Na večerní bukurešťské obloze záři zatím jen jedna hvězda, a je to MiG-21. Přesně tak se plni můj sen – po 13 letech zas sleduji na nebi jedno ze svých nejoblíbenějších letadel. Uneseny náladou vytáčím číslo kamaráda, který právě tou dobou pobývá v Londýně – a teď už i do Anglie směruje přímý přenos nádherných zvukových efektu motoru Tumanskij R-13. Večerní ukázku rumunského MiGu mohu opravdu hodnotit jako jeden z mých nejkrásnějších leteckých zážitků vůbec.

Není to nádhera ? ( MiG-21 Lancer)

Večerní show se zvolna blíží ke konci, jednou z posledních ukázek je letecká válka v podání skupiny Iacarii Acrobati a Jurgisa Kayrise. Vrkot motoru, kouřové stopy z dýmovnic, světlice, petardy a mnoho dalších doprovodných efektu zaslouží si potlesk a uznaní nadšených diváků. A závěrečný komentář může byt jen jeden – večerní show na letišti Băneasa se dnes opravdu povedla.

Úplně na závěr sleduji start vzdušného balonu náležícího do rumunského aeroklubu.  Je nejvyšší čas se vrátit do hotelu, zítra ráno další část letových ukázek.

Nedělní ukázky jsou opakováním dopoledního sobotního show. Letový program začíná už v ranních hodinách, počasí je opět nádherné – modra obloha bez jednoho mráčku a +28 stupňů ve stínu, a to v 8 hodin ráno.

Nedělní BIAS 2012 opět začíná ukázkami lehkých strojů (Ikarus, kluzáky) a parašutistů. A hned potom je tu kombinovaná vojenská ukázka – pozemní jednotky rumunské armády, vrtulníky IAR Puma, rumunsky podpůrný letoun IAR 99 a "spárka" MiG-21. Letadla a vrtulníky střídají se na obloze, pozemní jednotky vedou boj s neznámým protivníkem. Rachot motoru, vystřelováni světlic a kulometná palba. Zajímavá a promýšlena ukázka, a díky ní mohu se několikrát podívat na něco exoticky stroj, jakým je pro nás rumunský IAR 99.

IAR 99  "Soim"

Dalším bodem letového programu jsou akrobatické týmy, bude jejich celkem čtyři: Hawks of Romania Iacarii Acrobati, Turkish Stars a Frecce Tricolori. Rovinatá krajina kolem Bukurešti a letiště Băneasa poskytuje opravdu krásny pohled na týmovou leteckou akrobacii. Akrobatické skupiny mají dost prostoru na to, aby se předvedli před diváky, a nenechají si ujit příležitost to využít. Příkladem jsou třeba Frecce Tricolori – ve srovnání s tím, co mohli jsme vidět o půldruhého měsíce později na SIAF, je výkon italských pilotu na bukurešťském nebi asi tak o třídu lepší.

Frecce Tricolori

Obloha nad letišti Aurel Vlaicu se jen hemži dalšími letadly a vrtulníky: B-25 Mitchell a Bo-105 od Flying Bulls, Jurgis Kairys a jeho sólo display a samozřejmě i hlavni důvod cesty do Rumunska: MiG-21 LanceR. Sólová ukázka jednadvacítky není už tak neobvyklá jako včerejší "akrobacie o soumraku" ale samozřejmě i teď poskytuje nádherní podívanou. Rumunsky stroj se předvádí na bukurešťském nebi a sleduji ho tisíce nadšených diváků. Vzpomínám, jak jsem na začátku měl nějaké pochybnosti tykající se BIAS a cesty do Rumunska. Pokud ještě nějaké zbyly, tak teď zmizely všechny, byl to skvělý nápad a jsem rad, že jsem se rozhodl ho uskutečnit, jinak bych přisel o opravdu jedinečný zážitek.

Letecký souboj o soumraku (Iacarii Acrobati a Jurgis Kairys)

Ale všechno co dobré, jednou konci. Při odchodu z letiště vyhledávám nejbližší obchod z potravinami, a v něm samozřejmě chladicí box na nápoje. "Ursus" už mě odpuzuje, i když jsem se snažil střídat jasný a tmavý (rozdíl v chuti bohužel žádný). Další snaha o zmírnění teplotního šoku probíhá odpoledne v hotelu: napustím si skoro studenou vanu a strávím v ní asi dvě hodiny. Pres 20 hodin na betonové ploše letiště, bez jakéhokoliv stínu a v teplotě nad 40 stupňů není běžným zážitkem i na spottérských cestách. Večer, kolem 19 hodiny, teplota klesá na přijatelných 29 stupňů, a díky tomu je možné vyrazit na procházku po centru Bukureště.

Jacek Domanskicomments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

YAK-52 / HU-NSR
Foto dňa
YAK-52 / HU-NSR