Rozprávky o lietaní, tentokrát pravdivé 9

Dr.Bo - 30.8.2019
 

Nádherná stará dáma menom Electra

Už je to zopár rokov, čo som od mojich synátorov “Boba” a “Maja”  dostal darček : zarámovanú fotku lietadla Lockheed L-188 Electra s nahodenými motormi v zapadajúcom slnku, ktorého odraz v lopatách listov vrtulí vytvára dojem, že namiesto vrtulí má namontované na motoroch kruhové zrkadlá

V tom období  patrila Britskej spoločnosti Atlantic Airlines a lietala pre DHL na trati Lipsko-Praha-Bratislava. Jáááj, bolo že to vtedy radosti medzi spottermi. Podla mňa je to najkrajší  štvormotorový turboprop na svete. (Poky senior mi snáď tento výrok odpustí). Fascinujú ma na ňom hlavne jeho vrtule, ak sa to vôbec vrtulami dá nazvať. Ktosi  proste jednoducho narezal kusy duralu na rovné pásy, na konci to trošku ohol, namontoval to na lietadlo a nazval to listy vrtule. A čuduj sa svete – ono to funguje. Vymyká sa to všetkým mojim (aj tak chabým) znalostiam z aerodynamiky vrtule.

Bulík / S5-ABV MNG Airlines

Na jeseň r.p. 2012 sme s našim náklaďákom lietali taktiež pre DHL z Istanbulu do Lipska. V Lipsku má DHL svoju Európsku bázu a jej žlto-červené vtáky tu vykonajú každú noc cez 100 pohybov. A tak raz takto v Lipsku o polnoci zaparkujem svojho Bulíka, zodvihnem hlavu a čo nevidím ?

 

Presne oproti čumákom k nám stojí moja už známa Electra / G-LOFC

Rozsvietené polohovky a otvorené dvere dávajú tušiť, že je niekto doma. V tom momente všetku zodpovednosť ohľadom vyloženia, naloženia a dotankovania nášho kamióna nechávam na kopilotovi a utekám oproti. „Sure“ , že môžeš ísť dnu – hovorí mi postarší anglický mechanik, ktorý sa mi predstavil ako ináč, ako John. „ Electra má síce ešte viac rokov, ako ja, ale mám ju rád a trávim tu s ňou všetok čas, keď je na zemi.“ – dodáva. (Úchylák jeden :D:D ).

Cockpit je taký široký, že obaja piloti majú svoje plyny. Umelý horizont je malinký a navlas rovnaký, ako v každej malej Cessne. Autopilot má len základné módy :  kurz, výška. Všetko ostatné sa lieta „na ruku“. Jednoducho KLASIKA V CELEJ SVOJEJ KRÁSE. Ale dosť bolo kecov. Pozrite si fotky (prezrite si pls. aj fotogalériu, pre množstvo fotografií je nemožné vtlačiť všetky fotky do článku - pozn. Gonzo)

Doslov a koniec.... a to koniec naozaj

Prečo som vlastne toto všetko napísal a vrátil sa ku dva roky starým fotkám ? Na Discovery a jemu podobných kanáloch už niekoľko rokov beží seriál ICE PILOTS. Dokument o kanadskej leteckej spoločnosti Buffalo Airways, ktorá na severe operuje s historickými lietadlami DC-3, DC-6 a Curtiss Commando v neuveriteľne ťažkých klimatických podmienkach. Ostatne dnešné preelektronizované lietadlá by tu nevydržali ani stáť a nieto ešte lietať za polárny kruh. Mám tento seriál rád. Trošku mi to pripomína naše začiatky s Vladkom Kleinom v Kazachstane

A ako chúďatko dopadla ?  Čestne a dôstojne vo výkone služby a nie postupným chátraním kdesi na šrotovisku.  R.I.P.

No a toto je aj koniec dnešnej rozprávky o lietaní

Doktor Bo.

Lockheed Electra / G-LOFC Lockheed Electra / G-LOFC Lockheed Electra / G-LOFC Lockheed Electra / G-LOFC
Lockheed Electra / G-LOFC Lockheed Electra / G-LOFC Lockheed Electra / G-LOFC cpt. Dr.Bo


comments powered by Disqus