Rok 2016 v Aeroklube Poprad

Ľubo Hurajt - 7.1.2017
 

Tak ako každý rok, aj tentokrát sme posledný deň v roku využili na lietanie pre radosť. Počasie nám opäť prialo a tak sa naši členovia pozreli na zasneženú tatranskú a podtatranskú krajinu z vtáčej perspektívy. Rok 2016 bol pre náš aeroklub úspešný a veľmi radi sme sa s ním rozlúčili najkrajším možným spôsobom. Svedčia o tom úsmevy a dobrý pocit zúčastnených a tiež ich netrpezlivosť v čakaní na ďalšiu sezónu.

Rok 2016 sme začali otvorením ďalšieho kurzu bezmotorového lietania, do ktorého sa prihlásilo 7 záujemcov a 2 záujemkyne. Svoju letecký výcvik začali niekoľkotýždňovým teoretickým kurzom, zakončeným teoretickým preskúšaním. Všetci adepti ho zvládli úspešne a na začiatku apríla absolvovali svoje prvé zoznamovacie lety. V  priebehu roka takmer všetci výrazne pokročili vo výcviku. Svedčí o tom aj pre nás príjemné číslo 88 letových hodín plachtárskeho výcviku, čo je o takmer 17 hodín viac ako v predchádzajúcej sezóne. Rád by som vyjadril veľkú vďaku všetkým inštruktorom a vlekárom, ktorí sa podieľali na bezproblémovom priebehu výcviku a samozrejme aj našim žiakom za ich nadšenie a prístup k leteckému výcviku.

Nelenili ani naši aktívni členovia - plachtári. Vyťažené boli všetky naše vetrone, počas leta sa zúčastnili na niekoľkých súťažiach. Najvýznamnejšie z nich, Majstrovstvá Slovenska v bezmotorovom lietaní a Majstrovstvá Slovenska juniorov v bezmotorovom lietaní boli s bohatou účasťou našich členov. Po dlhých rokoch sa rozbehlo aj vlnové lietanie v jesenných mesiacoch. Členovia Aeroklubu nalietali na vetroňoch v roku 2016 spolu cez 240 hodín, čo je v porovnaní s rokom 2015 nárast o približne 70 hodín.

V súvislosti s nárastom počtu nalietaných hodín našich vetroňov súvisí aj vyšší počet letov motorového lietadla WT-9 Dynamic, ktoré pomáhalo vetroňom dostať sa do vduchu. Naši piloti ho však využívali aj na navigačné lety, turistiku, či lietanie pre radosť. V roku 2016 Dynamic strávil vo vzduchu 107 hodín, o 25 hodín viac ako v roku 2015. V uplynulej sezóne sa naši motoroví piloti nezúčastnili žiadnej navigačnej súťaže (v presnom lietaní), zastúpenie sme však mali na Majstrovstvách sveta v leteckej akrobacii v Poľsku.

Ani v roku 2016 nechýbali tradičné podujatia ako Gulash Rallye - Memoriál Ľ. Majerčáka, Memoriál Paľa Hvorku, alebo plachtárske sústredenie za účasti plachtárov z Českej republiky.

Zhrnuté a podčiarknuté, v roku 2016 sme strávili vo vzduchu približne 460 hodín. Som veľmi rád, že v porovnaní s predchádzajúcim obdobím náš nálet narastá a verím, že v tomto trende budeme pokračovať aj naďalej. Veľmi dôležitý je aj fakt, že v uplynulom roku sme nezaznamenali ani jednu leteckú nehodu, či incident, za čo patrí moje poďakovanie všetkým pilotom, ktorí v tejto sezóne osedlali klubové lietadlo. Ďakujem aj všetkým partnerom a priaznivcom za spoluprácu a priazeň.

Veľké poďakovanie patrí aj nášmu domovskému letisku, Letisku Poprad - Tatry a.s. za bezproblémovú spoluprácu v roku 2016.

V neposlednom rade, v mene všetkých pilotov Aeroklubu Poprad, ďakujem aj všetkým riadiacim letovej prevádzky letiskovej riadiacej veže letiska Poprad za ich profesionalitu, pomoc a ochotu pri našich prevádzkach.

V mene členov Aeroklubu Poprad prajem všetkým spomenutým, všetkým pilotom a nadšencom lietania ešte úspešnejší Nový rok 2017, mnoho šťastných vzletov a pristátí nielen v kabínach lietadiel, ale aj v osobnom a pracovnom živote.

Ľubomír Hurajt

predseda Aeroklubu Poprad o.z.

súvisiace články :  Silvestrovské lietanie 2015

photo -aeroklubpoprad.sk
photo -aeroklubpoprad.sk
Aeroklub Poprad WT-9 Dynamic / OM-YNA


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Z-226MS / OM-MQD
Foto dňa
Z-226MS / OM-MQD