Red Bull Air Race Spielberg - snežná show 2016

Ďuro Uhliar - 3.6.2016
 

Chiba, malé provinčné mesto na juhovýchodnom pobreží japonského ostrova Honshu bude prvý júnový víkend patriť červeným lietajúcim býkom. Séria Red Bull Air Race tam zavíta na svoju tretiu tohtoročnú víkendovú závodnú show.

Ja sa však z japonskej Chiby pokúsim vrátiť o pár tisíc kilometrov a nejaký ten mesiac späť. Povedzme, že do domoviny červeného býka, podľa ktorého celá závodná show okolo pylónov bola pomenovaná a v ktorej, v  momente keď letmo miniete Bratislavu zistíte, že akoby na vás dýchol  iný, lepší svet. 

Ale pekne späť na miesto tak trochu nevšedné pre letecké radovánky, ale ako stvorené na športové výkony a závodenie. Stvorené pre super rýchle autá a motorky, ale atypické pre lietanie na nadupaných akrobatických špeciáloch.

Organizačný duch firmy Red Bull spojil nevšedné s možným, aj nemožným do reálnej podoby, ktorej výsledkom bol fantastický víkend plný lietadiel, lietania a leteckého športu medzi pylónmi, priam naaranžovaný do scenérie rakúskych Álp.

Martin Šonka

Prvý krát sme mali tú možnosť po dvoch jesenných závodoch zažiť na Spielberg Ringu takpovediac tohtoročný začiatok kolotoča Red Bull Air Race. Po prvom kole v Abu Dhabí sa štvrtý  aprílový víkend so svojím  druhým kolom  závod zastavil na európskom kontinente.

Skorý termín ovplyvnil celé víkendové dianie hlavne svojím premenlivým počasím. Od slnka, vetra, cez dážď a oblaky až po sneženie. Ale aj to robí preteky ešte atraktívnejšími a zaujímavejšími.

Veď kedy  naposledy nám robili spoločnosť vo vzduchu snehové vločky? Určite teraz prvý krát.

M. Goulian

Ako po iné predchádzajúce roky, aj teraz sme do Spielbergu odchádzali s potrebou vidieť, počuť, zažiť a fandiť. Fandiť samozrejme tým najlepším, ale predovšetkým podporiť svojich.

Áno viem, tento sen ešte určite budeme snívať pekne veľa rokov a myslím, že aj potom to bude len sen, ktorý sa nepodarí naplniť a premeniť na skutočnosť.

Našich som myslel tak trošku s nadsázkou, keď som si privlastnil Peťa Kopfsteina  a Martina Šonku za našich. Ale oni v podstate pre nás, čo každoročne nejaký ten kilometer za Red Bull Air Race precestujeme a nejakú tu hodinu ročne pri telke, či počítači pri pretekoch odsedíme, našími sú.

S nimi prežívame každý úspech, aj zaváhanie, či stratu času, analyzujeme, veľa kráť aj kritizujeme, ale hlavne  im fandíme, držíme palce a veríme v ich úspech ocenený čo najlepším „flekom na bedni“ v závere pretekov.

Nicolas Ivanoff

Počasie, počasie a opäť počasie sa vo veľkej miere podieľalo na tom, ako to všetko na druhých tohtoročných závodoch na Red Bull Air Race v rakúskom Spielbergu bude vypadať, prebiehať a ako to nakoniec všetko dopadne.  Premenlivý a pomerne silný vietor na okruhu sa už v sobotu podpísal pod viacero prekvapení vo vzduchu. 

Už počas sobotňajšieho  dopoludnia pri voľnom tréningu nízka oblačnosť dokonca prerušila štart a tým aj celú kvalifikáciu Challenger Class a spôsobila niekoľko zaváhaní v kvalifikácií Master Class.

Slovinec Peter Podlunšek prelietol hranicu bezpečného priblíženia a bol diskvalifikovaný, Martin Šonka stále vylepšuje detaily vyladenia motora, Yoshi Muroya mal zas poruchu na elektrickom systéme vyvíjača dymu.

Prekvapením už z toho pozitívneho hľadiska bola dokonale a precízne odletená kvalifikácia pre španielskeho pilota Juana Vellarde, ktorý s najlepším časom a novým, víťazným  lietadlom z minulého roka  Živko Edge 540 V2,  ako víťaz kvalifikácie postupoval do nedeľného Round 14 z prvého miesta.

Nedeľné finále opäť vo výraznej miere ovplyvnené počasím bolo veľkou neznámou pre všetkých. Tohtoročný nováčik z USA Kevin Coleman letel v Challenger Class na istotu. Nad jeho sily bol na Red Bull Ringu len jeho nemecký kolega Florian Berger. 

Do závodu prilietla ako šiesta v poradí, uletela takmer celú trať v zelených číslach. Posledný úsek trate na pylóne jedenásť jej priniesol trojsekundovú penalizáciu za nedodržanie výšky a v konečnom zúčtovaní šieste miesto. Na sympatiách, akrobatickom umení a peknom úsmeve jej to neubralo. Sympatická blondínka z Francúzska, s hollywoodskym šarmom a vycibreným akrobatickým umením. Od Spielbergu mám opäť po zamračenom období kus jasnejšie, komu fandím v Challenger Class.  Mélanie Astles prvú sezónu víri vzduch medzi pylónmi, čo výrazne pridáva na atraktivite celých pretekov. Akrobatický a závodný potenciál, ktorý v sebe ukrýva, ju časom určite posunie na výslnie celého závodu. Fandíme, držíme palce, veríme a hovoríme si Mélanie go !

V nedeľnom veľkom finále Master Class to gradovalo od prvých letov v Round 14. Takmer domáce prostredie a publikum  bolo pre viacero pilotov výhodou. Hromada fanúšikov z Čiech a Slovenska, Nemecka, Slovinska a domorodci z Rakúska boli pre pilotov tým správnym nakopnutím k vynikajúcim výsledkom, pri ktorých rozhodovali desatiny sekundy.

Martin s Petrom zostali pred bránami Round 8, keď nestačili na svojich súperov Nicolasa a Hannesa, čo nás poriadne zamrzelo, ale povedali sme si, je to len začiatok a ide sa ďalej. Japonsko bude lepšie. Rýchly a z kola na kolo sa zlepšujúci Yoshi Muroya to pretiahol v Gate 4 a za nadlimitné „Geečka“ bol diskvalifikovaný, čo bolo výhodou pre  postup  Matthiasa Dolderera. 

Prekvapenie v podobe zaváhania víťaza kvalifikácie Juana Velarde prišlo v poslednom lete Round 14. Nadmerné utiahnutie zatáčky v Gate 4 a následná diskvalifikácia posunuli do Round 8 nováčika v Master Class, slovinca Petra Podlunšeka. Do Final 4 sa cez svojich súperov prelietali domáci Hannes Arch, nemec Matthias Dolderer, brit Nigel Lamb a kanaďan Pete Mc Leod.

Z letu na let sa zlepšujúce výsledky dotiahli Nigela Lamba na celkové tretie miesto. Hannes Arch pred domácim publikom musel naprávať to, čo sa mu nepodarilo na domácom okruhu v roku 2014, keď prepásol šancu stať sa Majstrom Sveta a nie moc lichotivý záver vlaňajšej sezóny, keď mu až tak nešla karta. Stačilo to na druhé miesto, čo potešilo mnoho hlavne domácich fanúšikov.

Dokonalá práca technikov, teamového manažéra, taktika teamu, viditeľné zmeny na lietadle, bezkonkurenčné výkony pilota a hlavne trpezlivosť celých sedem rokov od začiatku pôsobenia v prestížnych pretekoch Red Bull Air Race priniesli očakávaný úspech.  Čierno červeno žlté šialenstvo nemeckých fanúšikov na tribúnach Red Bull Ringu v rakúskom Špielbergu, neopísateľná radosť v teamovom stane, slzy šťastia v kabíne bieleho EDGE 540 V3 a prvé umiestnenie na pódiovom stupienku najvyššom pre Matthiasa Dolderera  a Team MD21 možno považovať za najväčší životný úspech v jeho leteckej a závodnej kariére.

Bolo mi cťou, potešením a zadosťučinením, že som aj vďaka firme Red Bull mohol byť na Red Bull Ringu pri tom.

Ďuro Uhliar

Matthias Dolderer:  „Celé je to úplne fantastické, môj sen sa stal skutočnosťou. Víťazstvo chcem venovať svojím rodičom, ktorí mi pomohli dopracovať sa tam, kde momentálne som. Pripravovali sme sa s teamom dlho, tvrdo a svedomite a musíme v tom pokračovať. Úplne fantastické, splnil sa mi sen. Cieľ máme jasný, pokračovať v úspešne začatej sezóne a stať sa Majstrami Sveta pre sezónu 2016“.

Martin Šonka: „Vôbec neviem kde sa stala chyba, trať bola náročná, členitá. Musíme analyzovať dáta a zistiť čo sa stalo a nájsť príčinu prečo som bol tak pomalý. Pracovali sme na úprave chladenia motora. Zostáva nám kopec práce na technickej stránke lietadla, ktoré musíme zvládnuť“.

Florian Berger: „Je skvelé lietať v horách a súťažiť na automobilovom okruhu ako je to v tomto prípade. Je to jedna z najnáročnejších tratí v tejto sezóne. Letel som rýchlo a to je dobre. Mam tu priateľov, priateľky a všetci sa tomu veľmi tešíme. Je to fantastický pocit víťazstva, ktorý momentálne  prežívam".

  Zdroj: redbullairrace.com   

RBAR Spielberg 2016 RBAR Spielberg 2016 RBAR Spielberg 2016 Nicolas Ivanoff
RBAR Spielberg 2016 RBAR Spielberg 2016 RBAR Spielberg 2016 Matthias Dolderer
Petr Kopfstein RBAR Spielberg 2016 RBAR Spielberg 2016 RBAR Spielberg 2016


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Rytieri nebies

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie výstavy RYTIERI NEBIES/ ČESKOSLOVENSKÍ LETCI V RAF, ktoré sa uskutoční dňa 20. júla 2020 (pondelok) o 16:00 hod. a prístupná bude verejnosti až do 27.9.2020. ROYAL AIR FORCE (RAF) - Britské kráľovské letectvo,...

Gonzo - 01.07.2020
Autori
 

 

 

Bü 131 Jungmann / OK-BIO
Foto dňa
Bü 131 Jungmann / OK-BIO