Red Bull Air Race Budapešť - Americké šťastie

Ďuro Uhliar - 13.7.2017
 

Víkend plný prekvapení, pozitívnych dojmov,  leteckých výkonov,  víkend s najväčšou koncentráciou pilotných majstrov na metri štvorcovom,  alebo aj nečakané momenty vo vzduchu, na vode ale aj na zemi  na poslednú chvíľu. Aj to priniesla prvá tohtoročná zástavka rýchlostného závodu okolo pylónov Red Bull Air Race na európskom kontinente. Metropola našich južných susedov privítala počas prvého júlového víkendu štvrté kolo svetového pohára  leteckej formuly jedna  s účasťou tých najlepších akrobatických pilotov sveta.

Ako je už takpovediac tradícia pri kolotoči po jednotlivých kontinentoch,  dni na trati pred samotným víkendovým  finále patria meraným tréningom, kde jednotlivé teamy dolaďujú posledné detaily, pracujú na vylepšeniach, či už z technickej, taktickej ale aj výkonnostnej stránky.  Pomerne  veľký priestor jednotlivé teamy, ako aj samotný organizátor venujú médiám, rozhovorom,  prezentácií, stretnutiam s novinármi a reklame. „Pylon tour“ , „ Hangar walk“, „ Autograph seasion, “ Press conference“ je len minimum zo všetkých sprievodných podujatí,  ktoré propagujú a prezentujú samotný závod, mesto, kraj, sponzorov, partnerov a ľudí okolo navonok.  

Samotný víkend nad Dunajom patril najskôr poslednému kolu tréningov a v sobotu podvečer aj kvalifikácií pred nedeľným finále pre obidve kategórie pilotov, ako pre Challenger   tak aj  Master . Premenlivé počasie, hlavne pomerne silný nárazový vietor spôsoboval na trati pilotom nemalé problémy či už v podobe krídlom pretrhnutých pylónov „Pylon hid“ alebo nerovného preletu bránkou „Incorect level“ následkom čoho pribudlo do hodnotenia aj niekoľko trestných sekúnd. Žiaľ nevyhli sme sa ani diskvalifikácií za nadmerne preťaženie v „Over G“ vo vertikálnom „Pull up“ manévri. „Budapešť je jedinečný závod v centre metropoly s charakteristicky,  ako divácky tak závodne  s  veľmi zaujímavým a obľúbeným   štartom pod  reťazovým mostom Széchényi lánhíd. Vždy je ťažké hlavne pri silnom vetre rozhodnúť či most podletieť alebo nie. Tento rok padlo  jasné rozhodnutie  áno a urobili sme dobre. Povedal na piatkovej  tlačovej konferencií Jimi Dimatteo „Race director“ Red Bull Air Race.

Na pomerne ľahkej trati, za akú je trať nad Dunajom v Budapešti považovaná a za  priaznivých podvečerných poveternostných podmienok kvalifikáciu svojím čistým letom vyhral Pete Mcleod pred Yoshi Muroyom  a Petr Kopfsteinom.  Martin Šonka skončil štvrtý.  „Nie  som veľmi spokojný s mojím druhým letom,  ale kvalifikácia je lotéria a štvrté miesto nie je  pre nás zlý výsledok. Mojim plánom bolo lietať opatrne v prvom kole a vytiahnuť trochu viac v kole druhom, čo som aj urobil“. Povedal po kvalifikácii Martin Šonka.

Ľahká trať bez prevýšení  takmer v  jednej línií  tvorená štyrmi bránkami a tromi šikanami,  postavená medzi Margit híd a Széchényi lánhíd na hladine Dunaja je považovaná za jednu z rýchlejších, čo malo za následok vyššiu náletovú rýchlosť do „Pull up“ manévru za bránkou  sedem. V  tréningoch, kvalifikáciách, ale aj vo finále doplatili na to viacerí piloti  diskvalifikáciou.

Matthias Dolderer: „Neviem, čo sa stalo a nebolo to môj víkend. V trati som prekročil viac krát  maximálne povolené preťaženie.  Moje preťaženie  bolo viac ako 12G, čo sa môže stať, keď sa pokúšate letieť veľmi rýchlo. Musím na to rýchlo zabudnúť a zamerať sa na ďalšie preteky. Neviem  čo sa tento rok deje, jednoducho to nie je ono. Celé je to demotivujúce a bez energií. Podmienky  na trati sa menili každý deň, ale to bolo pre všetkých rovnaké“.

Nedeľné finále Challenger  lietané na monotype Extra 300L mierne narušil technický problém  na Extre  Challenger  One,  čo pre dvoch pilotov znamenalo nečakanú zmenu programu a samotného lietadla pre finále.  Mellanie v Budapešti  medzi pylóny nevlietla, Budapešť nebola pre ňu súťažnou zástavkou,   o to príjemnejšie bolo stretnúť ju naživo niekoľko krát na press terase, v kaviarni či v hoteli ako obyčajne vytešenú a usmiatu. „Smile on“ je nie len jej slogan na leteckej prilbe a kombinéze,   ale tak trochu aj životné krédo.  Pre lietajúceho Floriána Bergera, ktorý je s dvomi víťazstvami a jedným druhým miestom zatiaľ aj priebežným víťazom Challenger cup bola výmena lietadla priaznivým prínosom, keď  zvíťazil a bol o takmer  tri a pol sekundy rýchlejší pred druhým  Luke Czepielom a tretím Danielom Ryfom.

Vo finále  Master class rozhodovali desatiny sekundy, ale podobne ako aj v tréningoch a kvalifikácii aj penalizácia za prelet s chybami, ba dokonca vo viacerých prípadoch aj diskvalifikácia. Hlavne za nadmerne preťaženie   za siedmou a osemnástou bránkou,  kedy sa  hodnoty na G-metroch aj  v nedeľu šplhali bez stotinky  k dvanástim G čo je nadmieru „pretiahnutý“  výkon.  Penalizácia za banality, aj tak by som nazval sekundy za nerovné prelety bránok,  ktoré dokážu veľa poškodiť aj statočným bojovníkom. Ale také sú pravidlá, to je lietanie  a o tom je Red Bull Air Race.

Nie prvý krát v tohtoročnej sezóne svetového pohára Red  Bull Air Race sme  mohli vidieť na vlastné oči a počuť na vlastné uši,  že najlepší čas na trati nemusí a vlastne ani neznamená víťazstvo. Podobne ako v predchádzajúcom kole v japonskej Chibe,  tak aj v Budapešti Martin Šonka uletel najrýchlejší čas trate a celých pretekov a ako jediný pokoril jednu minútu, no nezvíťazil. Malé zaváhanie v bránke osemnásť a prišla  penalizácia dvomi sekundami. A to sme si všetci  tak priali víťazstvo, tak sme verili, fandili a držali palce. Nevadí. Konečné štvrté miesto v Budapešti je pre Team Šonka krásny výsledok s úžasným pocitom „aj tak sme boli najrýchlejší“. Kiež by to o dva týždne v Tatarstanskej Kazani opäť lietalo aspoň tak dobre ako v Budapešti.

Po nešťastnom zaváhaní a potopení sa v bránke dostal penalizáciu vo finále  aj Peter Kopfstein. „Vždy sa snažím byť naozaj objektívny, ale tento krát cítim, že trestné sekundy sme získali neprávom, nebolo vidieť žiadne potopenie v bránke. Cítim, že sme tí, ktorí by  mali pokračovať.  Náš čas bol dokonalý, ale to je rozhodnutie a musíme s ním žiť a pokračovať do Kazane.  Sme naozaj spokojní s naším výkonom, pretože sme boli oveľa rýchlejší ako víťazný  Team Chambliss“.

Martinovi sekundy za penalizáciu vo finále  výrazne poškodili, na prvé miesto  v Budapešti a na celkové priebežné víťazstvo vo svetovom pohári mohol zabudnúť. Tretí skončil Yoshi Muroya, druhý Pete Mcleod a víťaz s americkým šťastím  Kirby Chambliss.

„Milujem Budapesť“  tak zneli prvé slova Kirby Chamblissa po  „Final four“ na letisku Tokol.  Radosť, skvelá nálada a pocit víťazstva  sa v Chambliss Team 10 nedali opísať. V novinách sa objavovali titulky „Kráľ Kirby ovládol Budapešť,“ „ Chambliss  je víťaz“. Veď sám Kirby sa postavil na stupienok najvyšší po takmer deviatich rokoch keď naposledy v roku dvetisícosem v Londýne okúsil ako chutí víťazstvo v Red Bull Air Race. „Musím poďakovať celému svojmu teamu za to, čo urobili, nie je to len môj osobný úspech ale úspech nás všetkých. Takmer som zabudol ochutnať šampanské pre víťaza, ale môžem Vám povedať, keď sa všetko podarí ako má,  tak víťazstvo je krásny pocit“.

Tri dni v tom  najnevšednejšom a originálnom  prostredí na lietanie, nad vodnou hladinou, v metropole našich južných susedov. Desiatky  tréningových letov nad Dunajom, jedenásť pylónov,  šiesti čakatelia na licenciu Master,  štrnástka prestížnych pilotov,  vyladených akrobatických špeciálov  a teamov, šestica veteránov z historickej letky  Flying Bulls zo Salzburgu, dvaja víťazi a  tie najzvučnejšie mená leteckej akrobacie. Viac ako sto tisíc divákov, fanúšikov, priaznivcov letectva  a v prvom rade profesionálna organizácia, zabezpečenie, riadenie a fungovanie pod dohľadom  červených býkov  zápasiacich pri západe slnka. Aj taký bol víkend plný lietania, zápolenia a skvelých výkonov.  Ďakujem firme Red Bull, bolo mi cťou a potešením byť aj tento rok v centre štvrtého kola závodov okolo pylónov Red Bull Air Race Budapešť 2017.

Ďuro Uhliar   

RBAR Budapest 2017 RBAR Budapest 2017 RBAR Budapest 2017 RBAR Budapest 2017
RBAR Budapest 2017 RBAR Budapest 2017 RBAR Budapest 2017 RBAR Budapest 2017


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Hudson / photo J. Krajčírovič
Foto dňa
Hudson / photo J. Krajčírovič