ATOS Wing

Gonzo - 8.1.2019
 

Nemecká spoločnosť a výrobca závesných klzákov A-I-R (Aeronautic Innovation Rühle & Co.GmbH) prichádza s veľmi zaujímavým projektom pod názvom ATOS Wing.

Jedná sa o klzák s elektrickým pohonom, ktorý svojou prázdnou hmotnosťou (120 kg), spadá do kategórie SSDR (Single Seat Deregulated) microlight, pričom max. hmotnosť pilota je limitovaná na 110 kg. Konštrukcia s rozpätím 14.5 m a MTOW 230 kg má nízke plošné zaťaženie krídla - 15.8 kg/m2 (najvýkonnejšie 15-metrové klzáky dosahujú hodnotu cca 30 kg/m2). Potrebná dĺžka vzletovej dráhy je udávaná na približne 40 m. Spolu s udávaným kĺzavým pomerom 28, max. rýchlosťou stúpania 3.5 m/sec. a najnižším opadaním  0.55 m/sec., umožní Atos Wing vykonávať dlhé kĺzavé lety a dokonca aj menšie cross-country lety.

Archeopteryx od Ruppert Composite

Ako uvádza  samotný výrobca, rozvoj a použitie nových kompozitných materiálov otvára veľkú bránu do sveta ULL lietania. A-I-R ponúka svoje produkty (krídlo Atos bolo pôvodne navrhnuté pre závesné klzáky) v rôznych variáciach pre uplatnenie na väčšom množstve platforiem, pričom stále pokračuje v skúmaní ich pevnostných a aerodynamických limitov. Ich vysoká účinnosť preto poskytuje  prekvapujúcu výkonnosť aj pri limitovanom výkone pohonu a pre výborné letové vlastnosti nie je zapotreby použitie ťažkých batérii.

Smartflyer - challenge Switzerland

Vývoj elektrifikovaných ULL klzákov tak prináša postupne novú éru s tichými a „eco-friendly“ strojmi s vyššou spoľahlivosťou oproti hlučným spaľovacím motorom. Je to budúcnosť nízko-nákladového lietania, ktorá určite stojí za preskúmanie...

Flanči

súvisiace články :

SFUL vydal preukaz letovej spôsobilosti ŠLZ poľskej GP 15 SE Jete

Glowly - hybrid vetroňa a microlightu

photos - Andreas Nagel / old.a-i-r.de
photos - Andreas Nagel / old.a-i-r.de
ATOS Wing ATOS Wing ATOS Wing ATOS Wing
ATOS Wing ATOS Wing ATOS Wing / photo aero-expo.com ATOS Wing / photo aero-expo.com


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Klemm L20 / photo M.Tatscher
Foto dňa
Klemm L20 / photo M.Tatscher