Pristátie s Osou / OK-7522 počas búrky LKHD

Gonzo - 21.7.2016
 

ilustračné photo - wikimedia.org

Dne 5. 6. 2016 ÚZPLN obdržel zprávu o letecké nehodě kluzáku VSO-10.

Pilotka prováděla let z LKHD do termiky. V průběhu jejího letu se od východu začala přibližovat význačná oblačnost. Pilotka se rozhodla nepokračovat v letu v termice a vracela se k LKHD s úmyslem vyhnout se přistání do terénu.

Při zařazení do okruhu ji však překvapil velmi rychlý vývoj bouřky, dostala do mimořádně silného deště, ztratila zrakový kontakt s dráhou a silný nárazový vítr snesl kluzák mimo plochu letiště. Za jeho západním okrajem terén prudčeji klesá. Pilotka se snažila vrátit nad plochu letiště průsekem v zalesněném západním svahu, ale v silnému větru se dostala až pod úroveň letiště. Vzhledem k složité situaci se pokusila přistát před sebe proti strmému svahu využívanému pro paragliding.

Kluzák narazil ocasní částí trupu a pak trupem do země. Pilotka utrpěla těžké zranění. Kluzák byl po dopadu na zem poškozen do té míry, že jeho oprava není reálná.

Příčinou byl náraz kluzáku do terénu na prudkém srázu v situaci, kdy pro malou výšku a silný nárazový vítr již nebylo možné přistání na plochu letiště v důsledku nesprávného zhodnocení hrozícího nebezpečí vlétnutí do oblasti bouřky. Spolupůsobícím faktorem byla mohutnost projevů bouřky v prostoru LKHD.

zdroj - uzpln.cz / publikované - 21.7.2016

 

photo - wikimedia.org
photo - wikimedia.org


comments powered by Disqus