Prekvapenie pri Balatone

Gonzo - 25.2.2019
 

Pri ceste okolo Balatonu medzi  Balatonkáli a Zánka ma prekvapil pohľad na vojenský vrtuľník Mi-24 stojaci len pár metrov od cesty. Samozrejme, že sa nedalo odolať a zistiť čo tam vlastne za tým plotom je.

Nakoniec sme zistili, že celý nádherný komplex je vlastne detský tábor a múzeum vojenskej techniky je jeho súčasťou. V tomto zariadení Zánkai Sport je možné sa ubytovať počas celého roku a aj ceny budú asi výhodné.

Ale poďme k samotnému múzeu. Vstupenky sa dajú zakúpiť na recepcii tábora a stoja tuším 1.500 HUF. Dostanete pásku a prejdete cez automatický turniket. V samotnom priestore múzea uvidíte z leteckej techniky vrtuľníky Mi-8, Mi-24 a prúdový stíhací MiG-21. Čo ma na tejto mini expozícii leteckej techniky zaujalo ? Všetky tri exponáty sú v perfektnom stave a ich umiestenie je na profesionálnej úrovni. Nestoja na pneumatikách, ale sú umiestnené na špeciálnych kovových podstavcoch. Rotory vrtuľníkov sú zabezpečené voči kmitaniu kovovými lankami. Pri každom exponáte je umiestnená tabuľka s popisom.

Ďalej môžete vidieť vystavenú protilietadlovú raketu,  asi je to  S75, ďalej tank T-72, rádiolokátor, delá ráže 80 a 152 mm, transportér na prepravu cez vodu. Táto technika je natretá takou divnou zelenou farbou. Neviem, či naozaj takéto sfarbenie maďarská armáda používala.

Takže, keď sa ako priaznivci letectva  budete nudiť  na dovolenke pri  Balatone, už viete kam máte ísť trochu pookriať.

Juraj Dudáš

Mi-24 Mi-8


comments powered by Disqus