Podivuhodné vzpomínky plk. Františka Nováka

Gonzo - 22.1.2017
 

Vojenského pilota, pozdějšího ředitele ČSA

Před 55 lety zahájily ČSA na svých linkách pravidelnou civilní dopravu proudovými letadly. Staly se tak druhou leteckou společností na světě, která vstoupila do kvalitativně zcela nové éry dopravního letectví. První let „našeho“ tůčka z Moskvy do Prahy pilotoval plk. František Novák, který dokumenty o své dlouholeté činnosti ve vojenském i civilním letectví vložil do Národní kroniky.

František Novák působil v letech 1953-56 jako ředitel ČSA a zároveň jako ředitel Hlavní správy civilního letectví. V letech 1966-69 zastupoval Československo v ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví). S letectvím spojil celý svůj život. K letadlům se dostal na vojně, prošel kariérou od vojína po velitele divize, vykonával funkci zástupce velitele vojenského letectva a vzdušné obrany státu, mj. prosadil vývoj letounu L29 – Delfín…

Jak se František Novák dostal k ČSA a jaká byla situace v civilním letectvím před půlstoletím, si můžete přečíst v rozhovoru, který poskytl časopisu České aerolinie v roce 2005. 

prevzaté z  webu  -  Národní Kronika

súvisiace články :  

IL-12 / OK-DBV pristátie na letisku v Ruzyni 

Modré cesty ČSA

photo - sensen.cz
photo - sensen.cz


comments powered by Disqus