Plachtárska sezóna 2018 v Nitre

Gonzo - 21.1.2019
 

Činnosť v dvetisícosemnástom sme začali uvítaním nových záujemcov o plachtársky výcvik 13. januára. Osem nových kadetov sa do konca Marca stretávalo s inštruktormi na učebni a drvili teóriu. 

Od polovice Marca trávime víkendy prípravou na Pribinov pohár. Uložiť hangár, prichystať kemp, či rozvody vody pre stovku pretekárov rutinne stíhame za dve soboty, veď je to už osemnásty ročník. Počas chladnej nedele koncom marca ukojíme napäté očakávanie nových žiakov zoznamovacím letom. Pretekári z celej Európy prichádzajú na prvú súťaž v posledný marcový týždeň. Na grid ich postavíme takmer každý deň, avšak skoré jarné počasie im dovolí bodovať iba v dvoch úlohách.

V Apríli už beží výcvik naplno, s dvomi Blaníkmi od rána do večera žiaci intenzívne lietajú štarty, okruhy a pristátia. Výprava na Fatraglide v zložení Jožo Peško, Rado Čagala, Martin Šnirc a junior Jožo odchádza do Martina koncom apríla. Vydarený 18. ročník končí Rado Čagala na bedni na druhom mieste a Martin Šnirc je štvrtý.

V prvej polovici Mája už máme prvého sólistu z novej elementárky, 17 ročný Mišo to dal za čosi menej ako 60 štartov. V prvej dekáde Júna preškolujeme nádejného juniora na Osu.

Najväčší plachtársky sviatok Majstrovstvá Slovenska tohto roku v Prievidzi v termíne od 9. - 23. júna obsadzujeme tradične silnou výpravou. Roman Petro, Martin Šnirc v klubovej triede. V kombi triede : Domino Jančík, Vlado Foltín, Jožo Peško, Tibor Arpáš, Peťo Jánoška s aparátmi LS-6 / LS-8 / LS-10. V dvojsedadlovkách Peter Hupka so Zdenom Holákom na DG-1000 a Dávid Darnady na DuoDiscuse. Napriek komplikovanému počasiu lietame takmer každý deň. V kombi triede sme úlohu vyhrali celkovo 4 krát , v štvrtý deň Peťo a 5 . / 9. a 10. deň vyhral Vlado. Druhé miesta v disciplíne obsadil Domino trikrát, dva razy Vlado a raz Jožo. Trikrát obsadil 3. miesto Dávid. Nitrania mali svoj deň v 4. disciplíne, keď obsadili prvé tri horné priečky v disciplíne. Dvaja naši členovia Domino Jančík a Dávid Darnady si odnášajú domov titul vicemajstra Slovenska 2018. V klubovej triede vyhral Martin Šnirc piatu bodovanú úlohu a Roman Petro deviatu, v druhej a ôsmej bol tretí.

Začiatok Júla poskytol počasie desaťročia. Dlhý termický interval najlepšie využil Tibor Arpáš v utorok 3. júla. Štartuje krátko po 10tej a po 19tej pristáva z deklarovaného polygónu 750 km. Bodku za dobrým počasím dáva Rado Čagala v stredu 4. júla na polygóne 570 km.

Na Memoriáli Makarenka v Partizánskom sa zúčastnili v prvej polovici Júla Peťo Hupka v klubovke a Ivan Kotvas v kombi triede. Po desiatich výdatných disciplínach Ivan končí na 4. mieste a Peťo na 12.

Krátke triedy seriálu Majstrostiev sveta súťažili v poľskom Ostrowe. Z nášho klubu sa zúčastnili Domino Jančík a Míla s LS- 8 v štandardnej triede. Míla samozrejme pod českou vlajkou. V náročných podmienkach odlietali celkovo 7 bodovaných úloh, avšak medzi 47 pretekármi sa im nepodarilo zabojovať.o horné priečky 

Na Majstovstvách sveta v Hosíne Slovensko reprezentoval v 18 metrovej triede Vlado a  vyhral na prvej tristokilometrovej úlohe. Víťazstvo si zopakoval aj v 10. disciplíne, avšak ostatných 10 disciplín nebolo až takých šťastných a v tvrdej konkurencii najlepších pilotov sveta Vlado celkovo skončil v druhej tretine štartového poľa.

15. júla znovu vyťahujeme dlhé pravítka a večer môžeme prihlásiť dva lety dlhšie  ako 600 km, dve 500 vky a  400 vku v podaní juniora.Od 25. júla do 1. augusta juniori poletovali na sústredení Junior Camp. Počas ôsmich dní s mladými kolegami z iných klubov ladili formu v náročnom búrkovom počasí pred národným pretekom mládeže.

Vo štvrtok 2. augusta sa začali Majstrovstvá Slovenska juniorov do 25  rokov. Dve juniorky a desať juniorov uleteli v priebehu 10 dní deväť bodovaných disciplín. Z našich členov sa zúčastnili Eva, Jožo, Mišo a Adam. Najlepší z nich Jožo skončil na 4. mieste. Ostatní mladí piloti prvý krát pričuchli k pretekom a výsledky zodpovedajú tomuto stavu, potešitelné na tom je, že sa tak stalo už v prvom roku výcviku, čo nie je obyčajom.

4. augusta fujarovým sólom otvoril Igor Ott 4. ročník stretnutia pilotov historických vetroňov. Už stabilný účastníci celý týždeň poletovali s vetroňmi z dôb dávno minulých. Preškolenie na Osu je skutočným sviatkom pre 14 ročného Patrika, do konca roku ešte polietal zopár hodín, od jeho prvého letu neuplynulo ani 5 mesiacov.

Posledné dlhšie štreky sme uleteli 18. augusta. Míla 750 km, Miloš bezmála 700 km, Dominik s Nikou 600 km, ďaĺšie tri lety nad 500 km a polygón 400 km. Celkovo sa na desiatich súťažiach zúčastnilo 16 pilotov z nášho klubu, z toho traja na Majstrovstvách sveta. Do celoštátnej plachtárskej súťaže 26 našich pilotov prihlásilo 365 letov o dĺžke 83.735 km. Najlepšími výkonmi boli dva lety 750 km, päť letov dlhších ako 600 km, pätnásť 500 viek, dvadsaťštyri letov cez 400 km a sedemdesiat letov dlhších ako 300 km. Za tieto výkony sme s veľkým náskokom už tradične obhájili 1. miesto medzi ostatnými slovenskými klubmi.

Na jeseň zväčša svahujeme a v teplú októbrovú teplú sobotu oživujeme naviják H4 a s Blaníkom žiakom predvádzame  adrenalínovejší spôsob vzletu. Šesť žiakov z ročníka 2018 sa môže pripraviť na pilotky, nakoľko počas prvej sezóny odlietali celú osnovu výcviku. Sezónu 2018 je možné považovať za jednu z tých lepších, čo do počtu letových dní, aj dĺžkou najlepších tratí.

Peter Jánoška

súvisiace články :  

Od zoznamovacieho letu na slovenské juniorky za 5 mesiacov

Sezóna 2017 v Nitre očami žiaka

Nitra gliding GCup Slovakia 2018 - poradie klubov Oldtimer Pribina Star 2018 Hercules IV


comments powered by Disqus