Osudy Ivana Schwarza

Gonzo - 24.4.2017
 

Slovák, ktorý potopil loď Hitlerovi

Dodnes je hrdým príslušníkom britského kráľovského letectva. „Ja som bol najmladším letcom Royal Air Force, keď som začal lietať," spomína rád na minulosť. Veď do armády sa dobrovoľne prihlásil už krátko po vypuknutí druhej vojny, hoci mal vtedy iba šestnásť rokov. Aj keď jeho pravý vek čoskoro jeho dôstojníci odhalili, dostal šancu ukázať, čo sa v ňom skrýva. Letectvo bolo jeho snom.

A stál pri najväčšom úspechu československého letectva počas vojny. Dnes je posledným žijúcim príslušníkom z posádky bájneho liberátora 311. bombardovacej perute, ktorá potopila nemeckú loď Alsterufer prevážajúcu strategické suroviny - 344 ton wolframu pre Hitlerov zbrojný priemysel.

„Úspech bol natoľko veľký, že vojna sa skrátila o jeden rok. No tak to mi urobilo radosť," hovoril aj po rokoch s úsmevom. Ten neskôr striedali slzy, keď spomínal na svojich priateľov, ktorí zahynuli počas druhej svetovej vojny pri leteckých akciách.

Generál Ivan Schwarz je dnes zároveň posledným žijúcim Slovákom, ktorý sa zúčastnil priamo 6. júna 1944 operácie Overlord, ktorá so sebou priniesla oslobodzovanie západnej Európy. Pri vylodení Spojencov v nacistami okupovanej Normandii plnil úlohy ako letec.

Hoci sa po druhej svetovej vojne vrátil domov, prezieravo odhalil nasledujúci vývoj, ktorý súvisel s nástupom komunistov a odišiel do Londýna, kde žije už dlhé roky. Navštívila ho tam s mikrofónom aj Soňa Gyarfašová.

článok bol publikovaný v roku 2014 na webe rtvs.sk / prebrané so súhlasom autorky S. Gyarfašovej 

photo - archív Ivana Schwarza
photo - archív Ivana Schwarza


comments powered by Disqus