Od zoznamováku na slovenské juniorky za 5 mesiacov

Gonzo - 20.8.2018
 

V januári 2018 sme v Janíkovciach privítali nových záujemcov o výcvik na vetroňoch. Na naše potešenie do elementárky sa prihlásili aj juniori : 14 ročný Patrik, 17 ročný Mišo, a Adam 19 ročný. Teóriu  absolvovali od januára až do konca marca.

K zoznamovacím letom usadáme koncom marca, letový výcvik na chvíľu prerušujeme kvôli tradičnému Pribina Cupu.. Do Blaníkov sa znovu dostávame začiatkom apríla a začínajú dlhé dni intezívneho výcviku s množstvom štartov a pristátí. Chlapci vyšlápli tou správnou nohou a vo výcviku slušne napredovali. Prvý sa k samostatnému letu dostal 12. mája Mišo a o mesiac sa preškolil na Osu. Výchova aktívneho plachtára nie je  krátka záležitosť a dôležitým predpokladom je juniorský vek.

Každý nevyužitý rok v juniorskom veku je nenávratne stratený a preto je dôležité, aby v tomto období mladí piloti intenzívne lietali a čo najskôr přičuchli k preletom a pretekárskemu lietaniu. Aeroklub Nitra bol poverený plachtárskou komisiou zorganizovať Plachtárske Majstrovstvá Slovenska juniorov 2018 a túto príležitosť sme s novými juniormi v domácom prostredí chceli naplno využiť.

Patrik s Adamom sa k sólam dostávajú koncom júna a začiatkom júla. Čas síce letí, ale juniorkám predchádzalo sústredenie a tam chlapci polietali termiku a prelety, i keď každodenné búrky lietanie skomplikovali. Už počas sústredenia je rozhodnuté, že Mišo má na to zvládať juniorky v domácom prostredí samostatne na Ose a Adam so skúseným inštruktorom Andrejom  na  Twin Astire.

Patrik sa na juniorkách nakoniec nezúčastnil. Na Osu sa preškolil až po pretekoch, ale v necelých 15 rokoch je najmladším plachtárom v jednosedadlovke. Počasie doprialo juniorom lietať každý deň, iba jedna disciplína bola zrušená po štartoch kvôli blížiacej sa búrke. Najdlhšie trate juniori leteli cez 300 km. Sedem bodovaných disciplín si 12 pretekárov k spokojnosti užilo.

https://pmsrj2018.pribinacup.sk

Peter Jánoška

Aeroklub Nitra

súvisiace články : 

Prví žiaci v jednosedadlových vetroňoch

Prvé (obojručné) sólo na Blaníku v 14 tich rokoch

Generačná výmena názorov medzi plachtárskymi žiakmi a ich inštruktormi

Mišo Eva Jančiová Patrik


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Rytieri nebies

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie výstavy RYTIERI NEBIES/ ČESKOSLOVENSKÍ LETCI V RAF, ktoré sa uskutoční dňa 20. júla 2020 (pondelok) o 16:00 hod. a prístupná bude verejnosti až do 27.9.2020. ROYAL AIR FORCE (RAF) - Britské kráľovské letectvo,...

Gonzo - 01.07.2020
Autori
 

 

 

Wizz Air A320 / photo M.Susi
Foto dňa
Wizz Air A320 / photo M.Susi