IL-62M deportácia cestujúceho do Abu Dhabi

Gonzo - 20.1.2014
 

IL-62 / OK-JBI vo farbách ČSA - archív Honzu Čecha

Toto je príbeh, ktorý sa mi stal, ale už neviem zistiť dátum, ani imatrikulačnú značku lietadla. Pamätám si len, že ako druhý pilot letel so mnou Rudo Šeps, šéfka kabiny bola Marcela K. – energická a mimoriadne sebavadomá ženská, ktorá si myslela, že ako inšpektorka ŠLI môže úplne všetko. Mali sme let Praha -Kuwait - Abu Dhabi a po prenocovaní spät zase cez Kuwait do Prahy. Na tieto lety s nami lietali z PRG dvaja doprovodní pozemní mechanici, ktorí mali za úlohu ošetrenie lietadla v Kuwaite a Abu Dhabi. Rudo Šeps a jeden z mechanikov boli veľkí, skoro dvojmetroví chlapi, čo malo v tomto prípade veľký význam.

Príprava na let prebiehala normálne a všetko naznačovalo, že odletíme načas. Keď som bol na predletovej prehliadke - slúžil  tam vtedy známy lekár z ÚLZ – doktor sa ma pýtal, či som bol oboznámený s tým, že povezieme deporťáka. Deporťáci boli cestujúci, ktorí boli deportovaní lietadlom ČSA a to buď s doprovodom polície, keď šlo o väzňov, alebo nebezpečných ľudí, alebo bez doprovodu vtedy ak sa jednalo o cestujúcich, ktorí nemali víza a tak sme ich viezli tam, kde prvý krát nastúpili do lietadla  ČSA. Mne bolo hneď divné, že sa ma to pýta lekár, ktorý s tým nič nemá, namiesto aby mi to oznámili na letovom dispečingu s ktorými som už pred tým hovoril a nič nespomínali. Doktor mi hovoril, že ho volali do odletovej haly k cestujúcemu, ktorého doviezlo naše lietadlo z Juhoslávie, pretože mu tam neuznali vstupné vízum a ja som ho mal viezť naspäť do Abu Dhabi, kde ho minulý týždeň naši naložili. Ten človek už čakal druhý deň v tranzitnej hale a robil tam strašný cirkus. Naháňal tam cestujúcich, údajne ohrozoval a napadal ľudí nožnicami a nevedeli si s ním poradiť ani policajti hlavne preto, že bol záujem odviezť ho von z republiky.

Doktora tam volali, aby mu pichol nejakú injekciu na ukľudnenie, aby ho mohli dostať do lietadla. Pretože ten doktor bol zhodou okolností vojenský psychiater, vedel perfektne anglicky a tak sa s tým človekom dohodol, že bude kľudný a že si len zoberie prášok na ukľudnenie. Pakovia z letového dispečingu vyhľadali šéfku kabí9ny pani Kotyšanovú a tá ich uistila, že to so mnou dohodne a že sa už o to nemusia starať. U doktora si vyfasovala obrovské množstvo práškov na ukľudnenie a že bude toho človeka s nimi prikrmovať cestou. Vzhľadom k tomu, že ja som bol u doktora až po briefingu, tak som už tú trúbu šéfku kabiny nechytil na posádkách, takže som už len zavolal na dispečing, vynadal som im čo to do nich vošlo a odobrali sme sa do lietadla.Tam som hneď strašne sprdol šéfku, no ona to samozrejme neuznala a myslela si, že ju zbytočne buzerujem.

z archívu Honzu Čecha

Ten deportovaný trubiroh už tam sedel, mal odobrané doklady - tie mala šéfka kabíny - a vyzeral kľudne. Bol to dva metre vysoký černoch, tak vychrtlý, že určite nevážil viac ako 50 kíl6 a vyzeral ako púštny kočovník. Bol to Etiópčan, moslim a športový novinár, ktorý mal doprevádzať ich fotbalový mančaft na zápas do Juhoslávie.

Lietadlo malo byť obsadené menej ako na polovicu, tak som ho dal presadiť do predposlednej rady, aby nebol medzi ostatnými cesťákmi. A pretože už doviezli cestujúcich, začalo sa nastupovať, ja som šiel dopredu a let začal celkom normálne. Všetko prebiehalo tak ako malo, akurát tá trúba šéfka ma zase vytočila, pretože keď prišla objednať do kokpitu, tak si neodpustila pindy, ako že som sa zbytočne rozčuľoval a že ako fajn to ona zariadila. Pohoda trvala až po Istanbul.

Po prelete Istanbulu pribehla šéfka dopredu, ale už nebola v pohode. Vyvalená mi oznámila, že ten deporťák tam robí strašný cirkus, že sa tam naváža do cestujúcich a požiadala ma, aby som zariadil okamžite nápravu. Spolu s ňou prišiel dopredu aj ten väčší pozemný mechanik a navrhol, že aby som ja nechodil dozadu k incidentu, že on ho nejako spacifikuje. Tak sa aj stalo, za chvíľu sa vrátila šéfka, že už je dobre, ale že mu musela dať jeho fotoaparát, ktorý mu v PRG odobrali aj s dokladmi. No dobre nebolo dlho. Za pár minút ten blbec začal práve s tým foťákom ohrozovať cestujúcich a čo horšie, pokúšal sa rozbiť okno. Pritom vykrikoval, že toto lietadlo teraz pôjde dole, že jemu na ničom nezáleží, pretože doma ho aj tak zabijú, takže teraz musia zomrieť všetci. Pozemní mechanici prišli dopredu oznámiť, že ten chlap je v amoku, že má strašnú silu a že ho nemôžu zvládnuť. Poslal som tam aj Ruda Šepsa, aby im pomohol a dal som im príkaz toho človeka zneškodniť a spútať. Asi za pol hodiny sa vrátil Rudo celý poškrabaný a mal roztrhanú košeľu. Mechanici boli obidvaja tiež patrične upravení.

Šiel som sa tam pozrieť a čo som videl ma šokovalo. Jedno vnútorné okno bolo popraskané a plastový rám okolo neho bol úplne zlikvidovaný. No a uvidel som aj s čím to urobil. Ten foťák to bola veľká pravá zrkadlovka 6 x 6 s primontovaným obrovským bleskom, na ktorom bolo kovové válcovité púzdro na batérie. No a to použil ako kladivo. Blbec sedel kľudne, chlapci ho dokonale spútali popruhami z plávacej vesty. Ruky mal za chrbtom medzi sedákom a operadlom sedačky a chcel po mne, aby som ho dal okamžite uvoľniť, pretože mu odumrú ruky, že je silno stiahnutý.

Zaujímavé bolo, že ešte pred chvíľou chcel zomrieť aj so všetkými cestujúcimi a teraz mu vadili stiahnuté ruky. Keď privolil, že si zoberie prášok na ukľudnenie, tak som súhlasil aby ho trocha uvoľnili. Pani šéfka mu namiešala do džúsu konskú dávku ukľudňujúcich práškov, ale stále sa vzpieral a strašne arabsky nadával. Pred pristáním som si vyžiadal policajnú asistenciu a myslel som si, že ho vyložíme v Kuwaite. To som sa ale hodne mýlil. Po pristání začal ďalší incident, tentoraz s Arabákom v kutni, ktorý cestoval z Piešťan aj s celou rodinou. Mali niekoľko detí a jedna zo žien bola blondína - Slovenka. Ten človek doviedol na mňa policajtov a chcel ma dať zavrieť, pretože som dopustil ohrozenie jeho rodiny. Oni si totiž svojvoľne presadli na voľné sedačky hneď pred toho zúrivca, takže pri zápase sa pánovi tiež ušlo pár šťuchancov. Deti pri tom strašne vrešťali, takže tam musela byť sranda. Mne to líčil Rudo po príchode dopredu. Policajti mi oznámili dve veci. Prvú, že ten deporťák musí pokračovať do Abu Dhabi, kde má cieľ cesty no a druhú že ja teraz pôjdem s nimi na výsluch, pretože som obvinený z ohrozenia moslimskej rodiny.

Našťastie to urovnala tá blondýnečka - Slovenka, ktorá prehlásila, že ona je hlavná manželka, svojho muža prehlásila za hysterického idiota (ale len po slovensky) a tak sme mohli pokračovať do Abu Dhabi. Sám som sa tomu veľmi divil, ako rýchlo tí policajti skrotli pred jednou blonďatou ženskou. Pred pristátím v Abu Dhabi som zase žiadal policajnú asistenciu a oznámil som im aj to, že sme boli napadnutí ako posádka lietadla. K lietadlu prišla policajná eskorta, zúrivca zobrali do antona a ja som si naivne myslel, že je koniec. Po príchode do letištnej haly ma vyzvali imigrační oficieri, aby som ich nasledoval do ich ofisu.

Tam už sedel zúrivec pri čaji v družnej debate s policajtami a keď som vošiel, ukázal na mňa prstom a povedal len: „ To je on .“ Policajti mi vysvetlili, že to je vážený človek a známy novinár, ktorého oni poznajú a že mu absolútne veria. Ja že som ho ohrozil na živote, napadol som moslima a krivo som ho obvinil. Čítali mi tam z nejakého zákonníka, čo so mnou teraz môžu urobiť. Keď už to trvalo asi pol hodinu, tak ma začal hľadať náš miestny station manager Jean, ktorý bol môj kamarát a mal manželku z Bratislavy. On bol Libanončan, takže to s tými Arabákmi vedel. Po hlučnom dohadovaní ma nakoniec vyhnali z kancelárie a asi minútu po mne odtiaľ vyšiel usmiaty náš deporťák, policajt mu niesol batožinu a keď prechádzal východom VIP okolo mňa,* tak si demonštratívne odpľul smerom ku mne.

Večer som potom na hoteli smolil hlásenie z letu a technici mali zase starosť ako to popísať do PRG, aby povolili letieť domov s poškodeným oknom. Na druhý deň sme dostali z Prahy povolenie letieť a tak celý prípad skončil bez ďalších následkov, myslím že šéfová to trocha stopila na ŠLI, pretože sa viac o to nikto nezaujímal. Ona potvora tiež nemala záujem, aby sa to zbytočne rozmazávalo, pretože by z toho dobre nevyšla

cpt. Dušan Kuchta
 
IL-62 ČSA IL-62 / OK-JBI  ČSA IL-62 ČSA


comments powered by Disqus