Nehoda motoriz. rogala Aero Profi / OK-TZX 01

Gonzo - 31.5.2017
 

Dne 30. prosince 2016 obdržel ÚZPLN od RCC a PČR oznámení o letecké nehodě motorového závěsného kluzáku u obce Mutěnice na Hodonínsku.

Pilot MZK po vzletu z plochy SLZ u obce Dolní Bojanovice prováděl let v okolí. Svědci na louce u obce Mutěnice zahlédli, že směrem od Dubňan letí MZK. Pilot MZK letěl směrem k nim s klesáním nad polem. Pak se širším okruhem vrátil a v malé výšce proletěl pomalým letem okolo svědků na zemi a mávnul jim.

Vzápětí chytil hrazdu oběma rukama, přidal plyn a začal stoupat pod značným úhlem. Když vystoupal cca do výšky 30 - 40 m nad zemí, MZK se náhle překlopil přídí dolů, přetočil se o 360°okolo příčné osy do obráceného přemetu, naklonil se pravou polovinou křídla k zemi a narazil do země. Náraz vymrštil pilota ze sedačky MZK. Svědci okamžitě poskytli pilotovi pomoc a volali na tísňovou linku.

Operátorka ihned zahájila telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci. Na pomoc byla vyslána výjezdová skupina ZZS a LZS. Po krátké chvíli se na místo dostavila jednotka HZS, která poskytla předlékařskou pomoc, Policie České republiky, tým ZZS a vrtulník LZS. Nepodařilo se jim již obnovit životní funkce a pilot MZK na místě zraněním podlehl.

Motorový závěsný kluzák byl nárazem do země zničen. Příčinou letecké nehody byla chybná pilotáž - překročení bezpečného úhlu pro stoupání MZK s následnou ztrátou rychlosti, vedoucí k přechodu do obráceného přemetu.

zdroj - uzpln.cz

photo - uzpln.cz
photo - uzpln.cz


comments powered by Disqus