Návšteva z Francúzska na Dobrej Nive

Jenki - 19.7.2018
 

27. júna 2018 pár  minút po dvanástej pristál na Dobrej Nive letecký cestovateľ Antoine. So svojím STOL lietadlom Savannah sa k nám vybral pomerne dlhou cestou z Francúzska cez Mont Blanc, pokračoval cez Taliansko a Slovinsko do Maďarska, odtiaľ potom do Rumunska a nazad cez Maďarsko k nám na Slovensko.

Pôvodne bol tento článok pripravený už po odlete Antoine z Dobrej Nivy 1. Júla, ale čakal som na doplňujúce informácie o trase letu, lebo bola  naozaj pomerne náročná. Štartoval vo Francúzku z plochy Mionnay (LF0157) blízko Lyonu, ktorá disponuje trávnatou dráhou 230 x 40 mertov, jeho ďalšou zástavkou po minutí štítu Mont Blanc bolo talianske Altiporto Chamois v nadmorskej výške cca 5.800 feet / 1.770 metrov s úctyhodnou dráhou 210 x 30 metrov.

Z alpského prostredia pokračoval Antoine priamo na benátske letisko Lido na úroveň mora. Ďalšou zastávkou v Slovinsku bolo letisko Ajdovščina, odkiaľ pokračoval cez nám známy bod DIMLO do Maďarska. Tu prešiel zopár privátnych letísk okolo Balatonu,  ponavštevoval priateľov a následne pokračoval do Rumunska, so vstupom cez letisko Oradea/ LROD. Následovali pár dní potulky Rumunskom až do Sibiu Magura/LRCD a Deva Saulesti/LRDV.

Návrat do Maďarska musel byť znova cez Oradeu (lebo Schengen) a vraj bol pomerne komplikovaný, vrátane kompletného vyloženia všetkých vecí z lietadla. Následne sa už vybral na sever, na letisku Budaörs LHBS doplnil, prespal a cez Farkashegy LHFH pokračoval k nám na Dobrú Nivu.

Strávil pár dní v Sebechleboch a 1. júla pokračoval cez Piešťany, Krems-Langenlois /LOAG, ďalej cez Seitenstetten/LOLT, Salzburg / LOWS na letisko Grabenstatt/ EDJG. Tu sa mi presnejší popis trasy domov k Lyonu stratil,  aj napriek čakaniu som zatiaľ presnejšie údaje nedostal – okrem správy o šťastnom pristátí doma. Snáď sa časom dozviem aj viac podrobností.

V každom prípade sa jedná o úctyhodný výkon, nielen kvôli preletu Álp, ale aj čo sa celkovej trasy týka. S dvoma osobami na palube je to výkon hodný rešpektu. A na záver jedna drobnosť – od Slovinska, cez Maďarsko, Rumunsko a následne až po Grabenstatt si plánoval a pripravoval let cez maďarský systém NETBRIEFING, ktorého autorom a dodávateľom sú Slováci.

Dobrý pocit

Jenki

Savannah Savannah Savannah Savannah
Savannah Antoine Antoine Savannah na Dobrej Nive


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Extra 330SC / OM-EXT
Foto dňa
Extra 330SC / OM-EXT