NATO Days 2017

Ďuro Uhliar - 21.9.2017
 

A je po víkende.

A takpovediac aj po sezóne leteckých dní a výletov za leteckým umením. Tak si mnohí z nás hovoria po uplynulom víkende, kedy sme sa stretli na poslednej veľkej leteckej show v strednej európe. Dni Nato a Dni vzdušných síl armády Českej republiky na letisku Leoša Janáčka v Mošnove sú každoročne lákadlom pre fanúšikov letectva už viac ako desať rokov. To, že sú považované za jednu z najväčších leteckých akcií v Európe, jasne dokazujú či už počtom návštevníkov,  ktorí sa o Nato Days zaujímajú,  ale aj množstvom techniky v letových, pozemných, ale aj statických ukážkach.

Ako partnerská krajina sa  na tohtoročných Nato Days  prezentovala so svojimi silovými zložkami armády a polície Slovenská republika. Premiérovo na medzinárodnom podujatí bola predstavená v statickej ukážke  novinka vo výzbroji Vzdušných síl Armady SR nový viacúčelový vrtuľník UH-60 Black Hawk. Letecký útvar ministerstva vnútra v statickej ukážke prezentoval novinku vo svojej letke, lietadlo Fokker 100 a ďalšiu novinku Airbus A319CJ  v letovej ukážke.

Ako nad očakávanie úspešné môžeme hodnotiť letové vystúpenie MiGu-29AS Vzdušných síl Armády SR z Taktického krídla  generálmajora Otta Smika z leteckej základne Sliač. Dynamická ukážka lietadla v podaní zástupcu veliteľa leteckej základne pplk. Ing. Martina „Mat“ Kuterku bola v náročných letových  podmienkach spôsobených nepriazňou počasia, nízkou oblačnosťou, zrážkami  vyhodnotená ako najlepšia dynamická ukážka Nato Days 2017

Tri a pol kilometrová vzletová a pristávacia dráha, niekoľko  veľkoplošných epronov a stojánok pre leteckú a zabezpečovaciu techniku v celom areáli letiska dovoľujú organizátorom pozvať na Dni Nato  aj techniku väčších rozmerov a tým ukázať fanúšikom letectva aj menej vídané čísla  či už v statických alebo dynamických ukážkach. Strategický bombardér B-52H od 307th Bomb Wing USAF zo základne Barksdale Air Force Base v americkej Lousiane patrí k najväčším lákadlám už niekoľko rokov a v plnej paráde na statickej ukážke pútal pozornosť návštevníkov aj tento rok.

Premiéru v strednej Európe  absolvovala trojica lietadiel Mirage 2000D Couteau Delta Tactical Display Team  vzdušných síl Armée de l'air. Couteau Delta nadväzuje na úspešné vystúpenia svojich predchodcov  Ramex Delta  ktorí žiaľ z dôvodu vyradenia lietadiel Mirage 2000N z aktívnej služby ukončili na konci roku dvetisícšestnásť svoju činnosť. „ Naše vystúpenie je založené na ukážke útoku dvojice taktických lietadiel na pozemné ciele, aby sme čo najviac priblížili divákom účel, využitie  a manévrovacie schopnosti lietadiel Mirage 2000D  pri operáciách v skutočných bojových podmienkach“

.

Talianske letectvo patrí každoročne k tradičným účastníkom Nato Days. Pri svojich statických a dynamických ukážkach  sa v maximálnej možnej miere snaží prezentovať leteckú techniku  domáceho leteckého priemyslu a výroby. Tak ako v roku dvašestnásť aj tento rok sme mali nad Ostravským letiskom možnosť vidieť v dynamickej ukážke okrem iných aj Eurofighter Typhoon Italian Air Force.

Mil Mi-35 Hind, L-159 Alca, L-39NG, Mil Mi-171 Hippo, Casa C295M, Saab J39C Gripen zastupovali vzdušné sily armády hostiteľskej Českej republiky. Dynamická ukážka lietadla JAS39 Gripen v podaní pilota 211 Taktickej letky z Čáslavi cpt. Ivo Kardoša už nie raz získala uznanie a na prestížnom leteckom podujatí RIAT 2017 v Britskom Fairforde bola v tomto roku ocenená ako najlepšia zahraničná armádna letová ukážka.

V skratke na záver tohtoročné Nato Days možno považovať opäť za prestížne podujatie v strednej Európe či už počtom návštevníkov ale aj množstvom účinkujúcej vojenskej leteckej a pozemnej techniky. Keď si odmyslíme to čo neovplyvníme a to je počasie a jeho nepriazeň počas oboch dní tak už teraz môžeme povedať, že sa tešíme na tie budúcoročné dúfajme že konečne už slnečné Dny Nato a Dny vzdušných sil České republiky na letisku Leoša Janáčka v Mošnove.

Ďuro Uhliar

MiG-29 Fulcrum MiG-29 Fulcrum MiG-29 Fulcrum B-52 307th Bomb Wing
Mirage 2000D Couteau Delta Tactical Display Team Eurofighter Saab J39C Gripen


comments powered by Disqus