Míříte do kokpitu renomované aerolinky ?

Gonzo - 17.10.2016
 

Vyhněte se zbytečnému stresu před výběrovým řízením do aerolinek a obraťte se na profesionály. Odborná přípravka na screening leteckých společností, které jsou v současné době na lovu nových výkonných pilotů, naplánovali v CATC na poslední dva měsíce tohoto roku. Budete tak mít dost času načerpat nové vědomosti, oprášit si své dovednosti a hlavně – poradit se s profesionálními instruktory - dopravními piloty se zkušenostmi z evropských i světových aerolinek.

Pokud se hlásíte do výběrového řízení nebo screeningu pilotů u letecké společnosti,  zřejmě víte, že většinou od společnosti obdržíte poměrně podrobný scénář toho, jak celé výběrové řízení proběhne – od skladby testů až po program létání na simulátoru. Máte tak poměrně slušný prostor pro co nejlepší přípravu a zároveň nemalou šanci získat volné místo pilota. Jenže jak se v domácích podmínkách připravit na screening opravdu efektivně?

Výcvikové středisko pilotů Czech Aviation Training Centre nabídne  od listopadu speciální kurz Přípravka na screening s cílem připravit zájemce podle předem daného scénáře konkrétní letecké společnosti na výběrové řízení tak, aby ho následný skutečný screening ničím nezaskočil.

Vy jakožto uchazeč například dostanete od společnosti popis, že po vzletu budete stoupat do předem dané výšky a následně budete provádět pravou zatáčku na blízký VOR, eventuálně podle pokynů. Mezi řádky tak možná vyčtete, že místo letu na VOR přijde nějaké ‚nečekané‘ vektorování a změny kurzů. Možná už si ale nedomyslíte, že to celé se poletí v IMC, nastane nečekaný požár motoru a k tomu v nečekané chvíli zkoušející simulátor zastaví a zeptá se, na jakém radiálu a v jaké vzdálenosti se letoun aktuálně nachází k jinému blízkému VORu. Z výcviku či předchozí praxe takovou situaci většina pilotů má umět a skutečně ji zvládá, avšak ve stresové chvíli při screeningu často nastane zmatek a nikdo neví, co a jak se vlastně určuje. Popis této situace je založen na reálném zážitku ze screeningu, jak potvrdil jeden ze zodpovědných instruktorů CATC.

Právě instruktoři výcvikového střediska Czech Aviation Training Centre jsou dopravní piloti s mnohaletou praxí, většina z nich prošla řadou screeningů v aerolinkách po celém světě a někteří se dokonce přímo podílejí na jejich tvorbě v České republice. Profily uchazečů o práci dopravního pilota se v životopisech a na papíře prakticky neliší, počet míst v aerolinkách je stále omezený, je proto zřejmé, že právě výkony při screeningu hrají hlavní roli v rozhodování komise, proč někoho přijme a jiného ne. Ve scéně ze simulátoru, kterou jsme popsali v předchozím odstavci, rozhodují detaily – od rychlosti reakce přes používané postupy až po úspěšnost řešení. Proto chce CATC dát pilotům příležitost se na profesionálních simulátorech a se zkušeným personálem opravdu efektivně připravit.

V Hangáru B na letišti Václava Havla v Praze, kde CATC sídlí, stojí v současné době plně pohyblivé simulátory Airbusu A320, Boeingu 737NG a Boeingu 737 klasické koncepce. Ty doplňují ještě statické simulátory letounu ATR 42/72 a Boeingu 737NG. Přípravu pilotů na výběrové řízení aerolinek tedy může CATC nabídnout pro kterýkoliv typ letounu, pro který má simulátor, a zároveň pro kteroukoliv aerolinku. Jinými slovy - pokud někdo přijde, že chce dělat screening v Kataru, a předá instruktorům  požadavky společnosti, instruktoři CATC jsou schopni pilota-uchazeče připravit tak, aby výběrové řízení bez problémů udělal.

Obsah kurzu Přípravka na screening, jehož cena se odvíjí od typu letounu, zahrnuje předletový briefing, dvouhodinové létání na simulátoru jako letící pilot, dvě hodiny jako monitorující pilot a následný debriefing s vyhodnocením celého průběhu. Kurz lze samozřejmě ušít na míru či rozšířit podle požadavků konkrétní letecké společnosti nebo jednotlivého zájemce. Za přípravu na výběrové řízení pro typ ATR 42/72 (FNPT) zaplatíte 490 EUR, za Boeing 737CL (FFS) 690 EUR, B737NG (FTD) 670 EUR a za přípravný kurz na plně pohyblivém simulátoru A320 pak 790 EUR. Ceny jsou platné pro výcvik přípravky započatý v období od 1. 11. do 31. 12. 2016.

Přehled všech kurzů a výcviků pro piloty, palubní průvodčí, mechaniky a další letecký a technický personál najdete na stránkách www.catc.cz. Každý zájemce se pro informace může kdykoliv obrátit na adresu info@catc.cz nebo na telefonní číslo +420 220 374 949.

pozn. Gonzo : článok je súčasťou platenej reklamy 

CATC Praha CATC Praha CATC Praha CATC Praha


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Rytieri nebies

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie výstavy RYTIERI NEBIES/ ČESKOSLOVENSKÍ LETCI V RAF, ktoré sa uskutoční dňa 20. júla 2020 (pondelok) o 16:00 hod. a prístupná bude verejnosti až do 27.9.2020. ROYAL AIR FORCE (RAF) - Britské kráľovské letectvo,...

Gonzo - 01.07.2020
Autori
 

 

 

Cimbora / HA-5035
Foto dňa
Cimbora / HA-5035