† Mike Mangold

Ďuro Uhliar - 10.12.2015
 

 

†  

6.12.2015

Američan, stíhač, dopravný pilot, akrobat, závodník a zalietavač pochádzajúci z mesta Cincinnati v štáte Ohio. 

Svoju leteckú kariéru začal na leteckej vojenskej akadémií,  po skončení ktorej pôsobil v Pacifiku ako stíhací pilot USAF na F-4 Phantom. Po odchode z aktívnej vojenskej služby lietal ako kapitán  u národných aerolínií US Airways a neskôr American Airlines. Bol členom amerického parašutistického teamu a účastníkom svetového rekordu v zoskoku s najväčším počtom parašutistov vo formácií.

Aktívnu akrobatickú kariéru odštartoval na lietadle Super Decathlon. Získal viacero národných US ocenení a prvenstiev. V roku 2004 aktívne vstúpil do kolotoča Red Bull Air Race, keď sa v rokoch 2005 a 2007 stal absolútnym víťazom Svetovej série. Svoju aktívnu kariéru v závodoch ukončil v roku 2009. V novodobej sérií  pretekov okolo pylónov pôsobil ako tréner, poradca, staviteľ tratí, ich zalietavač a neskôr aj televízny komentátor.

V posledných rokoch zastával miesto v popredných funkciách Classic Jet Aircraft Association a Reno Air Race. Bol examinátorom, inštruktorom a testovacím pilotom Amerického leteckého úradu pre prúdové lietadla. Lietal aj typy L-29 Delfín a L-39 Albatros, ktorý sa mu 6.12.2015 stal aj osudným. Zahynul pri vzlete  z letiska Apple Valley v štáte Kalifornia, keď jeho Albatros  narazil do zeme a explodoval.

Česť jeho pamiatke

Ďuro Uhliar   

Mike Mangold Mike Mangold Mike Mangold Mike Mangold


comments powered by Disqus