MiG-21F -1004- kopec Kozol Rajecké Teplice 1974

Gonzo - 12.9.2020
 

photo stroje trupového čísla "1004" není k dispozici, tak alespoň ilustr. snímek jiné elegantní MiG-21F / 0513

photo - V. Jůdl / pilotialetadla.cz 

mjr. Karel Doležel / photo pomnikyletcu.cz

Dne 23.9.1974 došlo u 1. leteckého školního pluku během létání 2. letky k letecké katastrofě, při které zahynul pilot 1. třídy, starší učitel létání mjr. Karel Doležel.

K nehodě došlo během třetím letu mjr. Doležela ten den, jímž byl navigační let za NPP v malé výšce - cvičení č. 33 OBP. Pro trať letu - VBT HRANICE - MARTIN - PARTYZÁNSKE- KBT KORYČANY, měl mjr. Doležel naplánovány dvě varianty. Variantu "A" - za normálních a variantu "B" za ztížených povětrnostních podmínek. Pro let byla nakonec naplánována varianta "A"- normální PP. Předběžná příprava na létání byla provedena 20.9. 1974. Podle výpovědi velitele letky pplk. Klempíře byla pilotovi určena výška letu 500 m nad terénem. Tato výpověď je v rozporu s plánovou tabulkou letů, kterou velitel letky podepsal, i s navigačním štítkem pilota, nalezeným na místě katastrofy. Z nich plyne, že mjr. Doležel dostal za úkol letět ve výšce 200 m nad terénem.

Mjr. Doležel odstartoval z letiště v Přerově s MIGem-21F trupového čísla 1004 v 15:42 hod. V 15:44 hod. nasadil na trať ve výšce 200 m nad terénem, v 15:46 hod. žádal průlet letištním prostorem Mošnov. Dále s ním již nebyla radiokorespondence vedena a vzhledem k malé výšce letu nebyl v kopcovitém terénu Beskyd již dále detekován radarem.

plán činnosti pozemních pátracích skupin podél trati letu

O deset minut později, v 15:52 hod. odstartoval z Přerova na stejnou trať další MiG-21F, který řídil zástupce velitele letky mjr. Šuta. Po několika minutách letu zjistil, že spodní základna oblačnosti na trati se nachází 50-100m nad vrcholky kopců. Vystoupal tedy nad oblačnost a pokračoval v letu. V prostoru PARTIZÁNSKE se pokrytí oblačností dostalo na 1-2/8, takže mjr. Šuta opět sklesal do výšky 200 m nad terénem a let dokončil.

Mjr. Doležel se v plánovaném čase neobjevil, jeho letoun v Přerově, ani na jiném letišti nepřistál. V 16:25 hod. bylo po nezvěstném letounu vyhlášeno pátrání. Nepříznivé povětrností podmínky v horském terénu ztěžovaly a omezovaly pátrání vrtulníky. Bylo proto sestaveno několik pozemních pátracích týmů, které pročesávaly svahy kopců podél plánované trati. Přes nasazení celkem 1.265 příslušníků ČSLA, velkého množství civilistů i příslušníků VB bylo pátrání po následující dva dny neúspěšné.

miesto havárie MiGu-21F /  photo - archív VUA Praha

Pátrání trvalo až do dopoledních hodin dne 26.9.1974. Ve 04:00 hod. toho dne se MUDr. Jan Bočko ze Žiliny, myslivec, který se chytal k odstřelu jelena, vypravil z myslivecké chaty na úpatí kopce KOZOL a vyrazil na lov. Při výstupu na strmý, těžce přístupný kopec si v ranním šeru během pozorování svahu mysliveckým dalekohledem v 05:45 hod. všiml bílých (stříbrných) předmětů. Když se přiblížil, spatřil zdeformované plechy, části motoru atd., takže mu došlo, že jde o havarované letadlo. Místo bylo silně cítit leteckým palivem. Při podrobnější prohlídce narazil na kráter a všude do daleka rozmetané části stroje. Pátral po pilotovi, našel ale jen část roztrhané vojenské boty. Mobilní telefony v té době ještě čekaly desítky let na vynalezení, MUDr. Bočko musel absolvovat náročný sestup zpět a v 11:30 hod. svůj objev oznámil úřadům. Přes VB (pro později narozené- Veřejná bezpečnost - tehdejší policejní složka státu) byly uvědoměny vojenské orgány. Pro MUDr. Bočka přiletěl vrtulník Mi-4 a ten z něj pátračům ukázal ze vzduchu trosky letounu. Během pozního odpoledne se pak na místo po zemi dostala vyšetřovací komise a pátrací týmy.

místo nárazu do skály - letoun se zcela roztříštil / photo - archív VUA Praha

Letoun narazil rychlostí asi 800 km / hod. do terénu v nadmořské výšce 949 m na západním svahu. Stroj vytvořil krátký průsek v lese a čelně narazil do srázu, který se v těch místech svažuje pod úhlem 42°. Po nárazu do skalnatého podloží letadlo vytvořilo mělký kráter o průměru cca 7 m a zcela se roztříštilo. Trosky se rozlétly do vzdálenosti několika set metrů, motor stroje svojí kinetickou energií pokračoval lesem ve směru nárazu, překonal převýšení 150 m přes hřeben kopce a dopadl na opačné straně hory Kozol.

navigační štítek nalezený v prostoru katastrofy

Z výpovědi svědků a vyšetřování vyplývá, že mjr. Doležel, namísto aby při zhoršení povětrnostních podmínek úkol přerušil a vrátil se na základnu, případně nastoupal nad oblačnost a hornatý prostor přeletěl v bezpečné výšce, pokračoval v letu pod oblaky. Letoun byl spatřen v prostoru hřebenu Javorníku na česko-slovenském pomezí v extrémně malé výšce (20-50m metrů nad zemí) a později v prostoru  města Bytča v 50 m. Nad obcí Lietavská Lůčka, jižně od Žiliny provedl v údolí zatáčku doprava, na svazích Malé Fatry pak vlétl do oblaků a vzápětí narazil pod kurzem 165° do hory.

trosky MiGu-21F / 1004 na svahu kopca Kozol

Vyšetřování, jak už tak bývá, našlo celou řadu nepřímých viníků. Asi nejvíce to odnesl zástupce velitele pluku pplk. JZ, který schválil plánovou tabulku letů a ponechal v ní pro mjr. Doležala výšku letu 200 m. To bylo v rozporu jednak se stavem počasí na trati, ale i s metodikou výcviku, mjr. Doležal totiž na MiGu-21 prováděl tento druh letu poprvé a v tom případě měl letět nejméně 500 m nad terénem.

prebrané so súhlasom p. Krejčí, admina webu  leteckabadatelna.cz

photo - V. Jůdl / pilotialetadla.cz
photo - V. Jůdl / pilotialetadla.cz
MiG-21F / 0513 plán činnosti pozemních pátracích skupin podél trati letu MiG-21F miesto havárie MiGu-21F / 1004 místo nárazu do skály - letoun se zcela roztříštil
navigační štítek nalezený v prostoru katastrofy navigační štítek nalezený v prostoru katastrofy trosky rozmetané po svahu kopce Kozol / r. 2018 trosky z MiGu-21F / 1004


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

W-01 Brouček / OK-YXA
Foto dňa
W-01 Brouček / OK-YXA