Maximum z Boeingu 737 časť prvá

Juraj Borcha - 28.7.2017
 

Všetko to začalo dosť nečakane, keď som bol vybraný s mojim kolegom, aby sme sa zúčastnili na tzv. GE (General Electric) maintainability demo v Cinncinaty (Ohio), na novo vyvíjanom motore LEAP-1B, ktorý sa už používal aj na letových testoch Boeingu 737MAX.

Pravdu povediac, nevedel som čo to bude za kurz, alebo tréning, a tak sme plný očakavaní vyrazili na linke Emirates Dubaj - Chicago, kde sme museli prestúpiť a pokračovať s American Eagle do Cincinnati. Po cca 17 hodinách cestovania končime na hotely, kde zistujeme, že takto večer sa tu už asi nenajeme a prehovárame chlapika vo Wendy’s drive in, aby nám predal aspoň dva hamburgery s hranolkami. Pekne dlho vzdoroval, lebo sme neprišli na aute a on nemá dovolené predávať luďom, ktorí len tak prídu pešo - rozkaz znel jasne! Nesmí projít za každou cenu !

Preto môj kolega využil svoj šarm a po 5 minútach povolil. Zapili sme to štandardne v hotelovom bare pivom a šli na zaslúžený odpočinok.

celý areál GE Aviation Engine testing

Ráno sa stretáme na raňajkách a pred príchodom autobusu sa začínajú zbiehať ľudia nám podobný. Zisťujeme, že sú tu vyslanci z firiem, ktoré majú byť v budúcnosti jedny z prvých zákazníkov nového Boeingu 737MAX. ako Westjet, Southwest, Lion air a my z FlyDubai.

Po krátkom zoznámení s predstaviteľom GE nastupujeme do autobusu s ďalšími ľudmi z Boeingu a francúzkej spoločnosti Safran a vyrážame s ranným úsvitom krajinou zahalenou jemnou hmlou smer GE aviation testing Peebles.

V jednom okamihu autobus pribrzdil a vyhýbal sa kamiónu vezúcom podľa veľkosti motor na Boeing-777 GE90. Za okamih sme už boli pred vrátnicou, kde sme museli prejsť bezpečnostným školením a dokonca aj testom, aby nám mohla byť vydaná vstupka. Boli sme upozornený, aby sme nefotili nikoho a nič. To, že to berú vážne nám bolo doložené príkladom, kedy museli niekoho z kurzu aj vylúčiť a zhabať mu mobilný telefón.

v ľavej spodnej väčšej hale sme pracovali

Škoda, pretože skúšobňa bola obrovská a bolo sa na čo dívať, a tak vám tento článok doložím aspoň fotografiami z internetu, aby ste videli, že to miesto skutočne existuje a aby som si ja nedral len tak brušká mojich prstov na klávesnici. Veď radšej raz vidieť, ako tri krát písať.

Od vrátnice to bolo ku hale kde visel zo stropu na kolajnicovom žeriave motor ešte asi 1 km. Všade množstvo jazierok, ktoré s premysleným systémom flóry fungovali ako prírodný septik, pasúce sa divé husy a vy sa len čudujete, čo tu vlastne robíte.

Po vstupe do hangáru vám ako prvé do oka padne priemer fanu (slovensky podľa CAA SK - vrtuľa). Oproti motoru Boeingu-737NG CFM 56-7 je to dosť podstatný rozdiel nielen vo veľkosti, ale aj konštrukcii. Lopatky sú kompozitové a titánova zostala už len nábežná hrana. Ďalej si všimnete rozdielne umiestnené komponenty na skrini náhonov a horúcej časti, ktorá oproti svojmu predchodcovi tiež pribrala čo do dĺžky, i objemu a našla miesto novým komponentom.

GE Peebles - zariadenie slúžiace na testovanie strihu vetra a turbulencií počas chodu motora. Guľovitá časť slúži na presné usmernenie vzduchu tak, aby nebol turbulentný pre presné merania

Pohľadom zozadu som sa márne snažil hladať vzduchovo-olejový výmenník elektrického generátora. Až neskôr mi bolo vysvetlené, že sú vnorené do “fan case”, čiže opláštenia fanu. A naozaj, keď som dal dole kryt, zbadal som množstvo malých rebier ostrých ako britva. Tie výmenníky sú 2 na pravej a 2 na lavej strane. Dva na každej strane pre chladenie oleja generátora a dva na chladenie oleja olejovej nádrže motoru, ktorá je teraz válcovitého tvaru podobná banánu.

Tých zmien by som mohol menovať mnoho, pretože je to úplne nový motor a so svojim predchodcom nemá spoločné asi nič, okrem toho, že to papá kerosin, alias JET-A1.

guľovité zariadenie nazývané sféra, je sústava voštín, usmerňujúca nasávaný vzduch do motoru tak, aby nedochádzalo k jeho turbulenciám

Dovolím si ešte jednu pikošku … Palivové trysky a lopatky vysokotlakej turbíny boli vyrobené technológiou 3D tlače!

Na údržbu motor vyzerá byť celkom priateľský, ale nechcem prebiehať, lebo to sa uvidí až keď prídu prve poruchy a výmeny komponentov v reálnom čase a počasí.

Dosť bolo rozjímania sa…

Asi sa pýtate, prečo sme tam vlastne boli, lebo zatiaľ to vyzerá len na také očumovanie, že?

My sme boli vlastne pokusné myši. Počas piatich dní nám vždy každej skupine tvorenej dvomi mechanikmi (celkovo 4 skupiny) dali vytlačený manuál a museli sme podľa neho daný komponent vymontovať, nainštalovať, alebo deaktivovať a môžem vám povedať, že som sa niekedy celkom dobre zapotil. Hlavne pri výmene káblového zväzku obopínajúceho celý motor.

Potom, čo opadlo okúzlenie novým motorom, nás zobrali autobusom na prehliadku celého areálu a chlapík, ktorý nám do mikrofónu rozprával o tomto zariadení ho mal pekne v malíčku a mal som pocit, že vedel históriu aj kameňa ležiaceho pri ceste.

Ukázal nám miesta, kde práve prebiehala motorová skúška LEAP-1B za účelom testovania ETOPS, na inom mieste ešte len motor pripravovali na jeden z ďalších testov. Videli sme aj miesto, kde testovali motor pre program JSF (Joint Strike Fighter), ale asi najväčšiu pozornosť budilo miesto na testovanie strihu vetra, nasávania vody do kompresoru a strielania zamrznutých kureniec, kusov ľadu a pod. do bežiaceho motoru.

test chodu motoru počas nasávania obrovského množstva vody

Exkurziu sme zakoncili na mieste testovania motorov GE-90 s výkonom 513.9 kN, čo je doteraz najsilnejši prúdový motor, aký kedy človek vyrobil, no som si istý, že už teraz skúšobňu pripravujú na testovanie motoru pre Boeing 777X - GE9X, ktorý by mal byť ešte výkonnejší.

Bol to naozaj pekný zážitok, no po týždni nás opať čakala tá úmorná cesta spať, ale neľutujem, že som šiel. Práve naopak, oceňujem, že mi firma dala takúto príležitosť a že výrobca motoru rieši aj otázku, ako bude vykonávaná údržba, či je rýchla a efektívna. Nový výrobok samozrejme prinesie veľa zmien a dúfam, že budú prevládať tie pozitívne, pretože vývoj a hlavne v letectve, kde sa pozerá v dnešnej dobe na všetky výdavky, sa nedá zastaviť.

Ak sa vám môj článok páčil, tak si určite nezabudnite prečítať pokračovanie, keď vám porozprávam, ako bolo na typovke Boeing 737MAX.

Letu zdar !

link na článok na Jurajovom blogu

Juraj Borcha

fotografie v článku boli použité z nasledovných zdrojov : 

maps.google.com

gereportsasean.com

pddnet.com

ge.com

flugrevue.de

safran-usa.com

safran-aircraft-engines.comcomments powered by Disqus