Magyarország Red Bull Air Race

Ďuro Uhliar - 15.7.2015
 

Po dvoch zástavkách na Ázijskom kontinente  a dvoch Európskych závodoch sa po prvom júlovom víkende letecký závod okolo pylónov Red Bull Air Race prehupol do svojej druhej polovice.  Po arabskom Abú Dhabi, japonskej Chibe, jadranskom Rovinji sa v štvrtom  kole tohtoročnej sezóny štrnástka pilotov Master a šestica pilotov Challenger  class po takmer šiestich  rokoch vrátila do  takpovediac „kolísky“ závodov okolo pylónov, do metropoly našich južných  susedov 

Budapešť, čo sa týka závodov Red Bull Air Race je výnimočná hneď niekoľko krát. Prvé svetové finále v roku 2003. Prvý svetový šampión Peter Besenyei.  Najviac  návštevníkov na jeden závod v celej histórií, 650 000 ľudí na brehoch Dunaja počas finále v roku 2009.  Mesto ako jediné v novodobej histórií, kde závod prebieha priamo v historickom centre mesta nad riekou Dunaj, „startpoint“ je prvý a najstarší most „Széchenyi Lánchíd“  a časomiera je spustená po jeho podlietnutí  v malej výške nad vodnou hladinou. Mesto s najväčším počtom závodov v celej histórií  s výnimkou dvoch ročníkov dvetisícdesať, keď došlo k zrušeniu a predčasnému ukončeniu celej sezóny a ročníku dvetisícštrnásť,  keď sa hlavný organizátor nedokázal dohodnúť na podmienkach. Tá tohtoročná séria svoju zástavku v Budapešti potvrdila hneď na začiatku roka  a už vtedy bolo úplne jasné, že to bude už po ôsmy krát niečo výnimočné, jedinečné a originálne.

Keď si hneď na začiatku odmyslíme tých pár negatív ktoré sa žiaľ vyskytli len tak, akoby čisto náhodou, tak bez akýchkoľvek problémov môžeme začať chváliť a preháňať hneď tu a teraz.  Pár prijemných prekvapení, potešenie na strane pilotov, spokojní diváci, nadšení fanúšikovia. Tieto slová do detailov charakterizujú to čo priniesol prvý júlový víkend na brehy Dunaja oboch historických častí mesta Budín a Pešť.

Challenger Class  sa za posledné dva roky stal neoddeliteľnou Red Bull Air Race. Skupina šiestich  pilotov - čakateľov na superlicenciu nad Dunajom trochu zamiešala karty, čo svedčí o rovnocennosti pilotov vo vzduchu.

Nováčik v štartovom rebríčku v sezóne dvetisícpätnásť, nemec Florian Berger vyhral sobotnú kvalifikáciu a do nedeľného finále postupoval z prvého miesta. Podľa jeho slov „ som sklamaný a po prvom mieste z kvalifikácie som vo finále očakával viacej. Chcel som letieť čisto bez zbytočnej penalizácie, znervóznilo ma to“ a to bol asi skutočný dôvod čiastočného neúspechu v nedeľnom finále.

Slovinec Peter Podlunšek po finálovom  treťom mieste „cítim sa veľmi emotívne, na tento moment som čakal od Rovinji minulého roku. Som potešený a šťastný. Druhé alebo prvé by bolo lepšie, ale máme pred sebou ďalšie preteky Ascot a Spielberg a je potrebné sa na ne pripraviť“.

Naša nádej a jeden z dôvodov pre ktorý sme merali svoju cestu do Budapešti bolo opäť ísť držať palce a fandiť svojim. Peťo Kopfstein tento krát veľmi pekné, aj keď  smutné, bez medailové štvrté miesto. „snažil som sa letieť v prvom rade bezpečne z dôvodu vysokých teplôt, bol som opatrný a v mojom lete chýbala agresivita.“

Vychladený severan zo Švédska Daniel Ryfa aj napriek vysokým teplotám a prehriatej kabíne ukázal svoje kvality a o stotinku sekundy lepší čas ho posunul na prvé miesto pred druhého Francúza Mikaela Brageota.

Master Class návrat tam, kde sa to začalo pred dvanástimi rokmi, pod majestátny „Széchenyi Lánchíd,“ nad hladinu Dunaja, pred novogotickú stavbu maďarského parlamentu, do historického centra patriaceho do svetového dedičstva Unesco. Technicky menej náročná trať v obmedzenom priestore situovaného do koryta Dunaja, vysoká teplota vzduchu, ostré slnko počas celého dňa boli nástrahy, ktoré vniesli do preteku mnoho prekvapení. Tými skutočnými prekvapeniami zo strany pilotov pre prvú polovicu tohtoročnej sezóny boli a veríme že nimi aj zostanú tí, čo stihli osedlať nové výkonnejšie špeciály, stavili na dokonalú prípravu a tréning,  či vylepšenú konštrukciu svojich špeciálov. Michael Goulian, Yoshi Muroya, Peter Besenyei dolaďujú zbrusu nové Edge 540 V3.  Matthias Dolderer, Martin Šonka venujú hodiny  kondičným letom na simulátore. Matt Hall  po osvedčenom kroku  u Nigela Lamba, ktorý získal titul majstra sveta v minulej sezóne stavil na winglety  na koncoch krídel svojho MXS-R. To, že to boli kroky správnym smerom je jasne vidieť na ich zlepšujúcom sa umiestnení.

Sobotnú kvalifikáciu s prehľadom vyhral Austrálčan Matt Hall, keď ako jediný uletel trať pod päťdesiat deväť sekúnd. Takmer o jednu sekundu pomalší v kvalifikácií Japonec Yoshi Muroya obsadil  druhé miesto pred tretím Hannesom Archom. V nedeľnom finále Round 14  pred domácim publikom lietajúci Peter Besenyei na zbrusu novom Edge 540 V3, ktorý oficiálne predstavil iba tri dni pred samotným závodom, z desiateho miesta v kvalifikácií ukážkovým letom zvíťazil nad Američanom Kirbim Chamblisom. Veľmi podobným spôsobom nemec Matthias Dolderer prelietal druhého z kvalifikácie Yoshiho Muroyau a veľmi vyrovnaným výkonom skončil duel Paul Bonhomme a Martin Šonka, ktorý o šesť stotín sekundy vyhral Brit. Martin Šonka vďaka dobrému  času 1:01.088 automaticky postúpil do super 8 a to bol samozrejme dôvod na prvé kolo skutočného  fanúšikovského ošiaľu na brehoch Dunaja.

Round of 8 bol stopkou pre skvele  lietajúceho domorodca Petra Besenyeiho. Vynikajúci čas jednej minúty a pár sekúnd mu však nestačil na postup cez Kanaďana Pete McLeoda.  Hannes Arch vďaka diskvalifikácií úradujúceho majstra sveta Nigela Lamba v round of 8 za prepísknutie G-čiek letel na istotu a s časom jedna minúta tri sekundy postúpil. Záver kola opäť patril tým, čo došli fandiť tým najlepším. Fantasticky s prehľadom lietajúci Martin Šonka  nechal pred bránami finále suveréna  Matt Halla. Na Dunaji to pískalo, tlieskalo, jačalo, burácalo a tešilo sa. Emócie gradovali počas celej „finalfour,“ ale museli sme veriť, veď čo iné nám zostávalo. Ale podarilo sa. Malé zaváhanie na okruhu pre Pete  McLoada spôsobilo že čas jedna minúta, jedna sekunda a jedenásť desatín mu stačili iba na štvrté miesto.  Hannes letel na istotu vo „finalfour“ a bolo z toho prvé miesto ktoré sa nepodarilo nikomu prekonať

Paul tesne za ním skončil druhý.  „Martin Šonka   smoke on“ zaznelo z hlasu riaditeľa závodu Jimmyho  Dimatteoa historickým centrom Budapešti pred posledným finálovým letom. A to bol čas pre všetkých nás ktorí sme cestovali do Budapešti držať palce a fandiť tým svojim a pritom zažiť tu neopísateľnú atmosféru ktorá panovala na brehoch Dunaja v prvú júlovú nedeľu. Martin dokázal poraziť jedenásť pilotov kategórie Masters legendárneho závodu Red Bull Air Race a obsadil krásne medailové, bronzové miesto. Tlieskame, pískame, jačíme a radujeme sa s ostatnými pre ktorých bolo číslo „osem“ tým šťastným číslom, iniciálky „MS“ tými najsympatickejšími písmenami abecedy  a biela, modrá a červená tými najkrajšími farmami Budapeštianskeho víkendu nad vodou, medzi pylónmi a v centre historickej metropoly s neopísateľnou atmosférou.

     Hannes Arch : „nebol som pripravený na to že vyhrám, aj keď tak trochu som dúfal. Som naozaj hrdý, že som dosiahol svoj najlepší čas práve vo „finalfour.“  Budapešť je skvelý závod, vyhral som tu svoje prvé preteky, toto dnešné  víťazstvo bolo moje  druhé v Budapešti.“

    Paul Bonhomme : „po príchode do Budapešti som mal veľmi dobrý pocit z celého podujatia. Potreboval a chcel som držať krok so všetkými počas celého preteku.“

     Martin Šonka : „vedel som že bude ťažké poraziť Matta, ale nedúfal som že sa to podarí. Potreboval som sa sústrediť na svoj let, nepomýšľal som nad víťazstvom. Viem, že môj let v osmičke bol lepší ako tento finálový, ale som na pódiu a som šťastný“

Ďuro Uhliar

C-GYRB N822MG D-EARG Martin Šonka
Hannes Arch Nigel Lamb Nigel Lamb Peter Besenyei


comments powered by Disqus