Letná sobota

Jenki - 23.7.2018
 

Daždivo-búrkovité leto tento rok trochu komplikuje plánovanie letových aktivít, najmä tých časovo náročnejších, keď treba zaletieť ďalej od komína. To isté je aj s výcvikom, ťažko sa plánuje v nestabilnom počasí. Preto som si už v priebehu júna vymyslel „skoré ranné“ letové aktivity, či už na presun do lokalít nad dve hodiny ďalekých, alebo na výcvik. Vstávať ráno o piatej nie je, až na výnimky, moja šálka kávy, ale počas prvých júlových týždňov mi to celkom vychádzalo, keď sa počasie začalo okolo desiatej  čertiť, už sme boli na prílete domov, alebo aj po pristátí.

Sobota 21.7. ale začala hustou hmlou, ktorá nás podržala na zemi až do ôsmej ... a napriek tomu sa nakoniec celkom vydarila. A tak sa po rannom výcviku v Očovej a v Lučenci nakoniec vydarila ešte aj cesta do Svidníka, kde východniari organizovali Memoriál Roba Tuptu. Priletel som práve keď sa dve skupiny aeroplánov vyberali na trať Memoriálu, takže do skupiny som sa už nepridal, ale na zemi ma čakalo prekvapenie. MiG-21UM trupové číslo 3741, na ktorej som kedysi čo-to polietal. Po dlhom čase som videl starý aeroplán v stave, za ktorý sa partia zo Svidníka naozaj nemusí hanbiť. Zub času sa na spárke samozrejme značne podpísal, ale stojí v Svidníku na letisku vyumývaná, čistučká, radosť pozrieť. Gumy dofúkané, kabína vyčistená (keby som vedel, kde zohnať pre nich kabínovú plachtu ...) čechlo a ostatné kryty žiarivo červené, ako za mlada. Dokonca aj dokumentáciu k mašine majú, čo je naozaj vzácnosť. Pohostinnosť svidníckej partie bola pozoruhodná a rád sa za to poďakujem.

Cestou nazad ma zlákala Muránska planina, ale svetelné podmienky neboli také, aby moje fotografie mali význam, fotím mizerne aj pri dobrom svetle. Ale niekde pred Hriňovou som zachytil na rádiu „Gardan Hotel Bravo ... pokračujem do Lučenca ...“

Tak toto ma zaujalo, také lietadlo som naživo ani nevidel. Po pristátí som si urobil aspoň jedno spoločné a jedno sólo foto. Jedná sa o francúzke 4-miestne lietadlo (SOCATA/Gardan GY-80 Horizont) s motorom Lycoming O-320/160 hp a s “polozaťahovacím“ podvozkom, čo je tak trošku zvláštnosť. Dolet 1.250 km ho radí medzi slušných cestovateľov.

Jenki

letisko Svidník MiG-21UM a Bristell TDO / OM-M302 Gardan GY-80 Horizon a Bristell TDO Gardan GY-80 Horizon / HB-DGO


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Z-226MS / photo N. Ivanics
Foto dňa
Z-226MS / photo N. Ivanics