Letecký klub Šurany (LKŠ) – Južná Kalifornia

Fero Štefánik - 9.5.2017
 

photo - dron Dietmara Grosza

Z obdobia pôsobenia legendárnych plachtárskych inšpektorov Ivana LEDNÁRA a Juraja HULIAKA, v priebehu plachtárskych súťaží pravidelne organizovaných v Nitre, začali pretekári používať pre trať orientovanú na juh Slovenska (menovite pre 100 km trojuholník Nitra – Kalná nad Hronom – Bajč –  Nitra) výraz „Južná Kalifornia“.

Táto trať bola vyhlasovaná z núdze, niekedy aj s dvojnásobným obletom, ak z dôvodu dispečerských obmedzení (napríklad ak politici niekde leteli a bol to let ŠD 1, alebo pre aktiváciu vojenských priestorov) nebolo možné letieť od Nitry na sever, alebo východ. Táto trať, najmä s navigačných dôvodov, nebola spočiatku medzi plachtármi veľmi obľúbená - navigácia GPS v tom čase bola nedosiahnuteľným ideálom, o ktorom sme iba čítali v novinách.

letisko Balatonfőkojar (LHBF)

Na druhej strane táto trať však bola bezpečná pre vynútené pristávanie vetroňov do terénu, lebo takmer každé pokosené pole bolo väčšie a rovnejšie, ako niektoré naše letiská. Ako bonus pre orientáciu bola rieka Dunaj, ktorá aj pri zablúdení pilota k Hurbanovu, alebo až ku Komárnu bola neprehliadnuteľná a bezpečne sa piloti/ky od nej vracali na sever.

Tento úvod som zvolil zámerne, lebo vplyvom degradácie aeroklubovej Bratislavy, ktorá asi jediná, ako hlavné mesto krajiny na svete, už viac ako 10 rokov nemá na svojom území športový Aeroklub, osudovo presunula niekoľko pilotov z Bratislavy na novovzniknuté letisko, ktoré nájdete na polceste medzi Šuranmi a Palárikovom. Tu je veľmi aktívny a priateľský LETECKÝ KLUB ŠURANY (LKŠ), pre ktorého okolie sa priam núka použiť to už historické pomenovanie „Južná Kalifornia“.

LHBF

Široko ďaleko, kam až oči dovidia, je krajina rovná ako dlaň. Nitriansky Zobor na severe zo zeme nevidieť, na cvičné lety na riadené letisko LZIB je tak ďaleko „čo by kameňom dohodil“ a žiadne obmedzené priestory v blízkosti letiska nie sú.

A to čo je na tomto letisku obzvlášť, vhodne – to zdôrazňujem -  je to priateľská atmosféra, ktorá vyžaruje z členov tohto Aeroklubu. Na letisku je vo viacerých hangároch cca 25 lietadiel, ktoré sú vo vlastníctve jedného, alebo viacerých majiteľov. LKŠ nemá vo vlastníctve nijaký spoločný aeroplán.

návšteva 6 lietadiel na LHBF

V priateľskom ovzduší tú lietajú piloti, ktorých lietadlá sú registrované na DÚ SR, v SLA, alebo vo SFUL-e, nájdete tú však aj lietadlá s americkou, či maďarskou registračnou značkou.

Blízkosť Maďarska, aktivita niektorých pilotov, a celková atmosféra a podmienky, ktoré vedenie klubu a šéf LKŠ Ivan SEPEŠI vytvorili boli začiatkom spoločného lietania za hranice Slovenska.

V septembri 2016 letela skupina 6 lietadiel na letisko Balatonfőkojar (LHBF)

návšteva Balatonu

Toto letisku je v blízkosti novovznikajúceho autodromu, na severe v blízkosti Balatónu, takže výlet a plavba  na starobylej lodi bola súčasťou programu. Zaujímavou skutočnosťou je to, že maďarské ULL nie sú centrálne registrované, ale každý klub registruje lietadlá členom svojho klubu.

maďarské ultralighty na LHBF

Ďalšia zahraničná cesta troch lietadiel z LKŠ viedla 29.04. 2017 na letisko LHFM (Fertőszentmiklos), ktoré je blízko hranice s Rakúskom, južne od Neziderského jazera.

Letisko vlastnil a vybudoval rakúsky podnikateľ a po jeho odchode z tohto sveta zdedila letisko jeho dcéra. Hlavnou aktivitou podľa počtu lietajúcich aparátov, ktoré sme na letisku videli, však je lietanie na virníkoch. Rozmery letiska, počet hangárov, betónová a  trávnatá VPD, reštaurácia a ostatné vybavenie by mohlo vyhovovať aj normálnej leteckej doprave.

letisko Fertőszentmiklos (LHFM)

V deň našej návštevy bola na tomto letisku aj pripomienka skončenia 2. svetovej vojny, kde  v spoločnosti  automobilov JEEP  a lietadiel STEARMANN a RYAN, bol do mini výstavky zaradený aj  Barusov PIPER J-3 CUB.

LHFM

Práve vďaka kontaktom a popularite Mariána Barusa prileteli o týždeň neskôr (v sobotu 06.05.2017) na letisko LZSY (Šurany) dve lietadlá (RYAN a SOCATA), kde sa najmä Dietmar GROSZ so svojím lietadlom stal stredobodom pozornosti. 

Barusovi ako jedinému bolo odmenou to, že mohol s odstupom času (od čias existencie C-104), opäť pilotovať lietadlo s koženou kuklou na hlave. (pozn. Gonzo : fotografie z návštevy Ryana a Socaty v Šuranoch vyčlením do samostatného článku)

Dietmar GROSZ na záver predviedol ešte štvorrotorový mini dron a z výšky asi 200 metrov urobil fotografiu areálu LKŠ

Fero Štefánik

Marián Barus

duo Stearman + Ryan / photo - Dietmar Grosz

photo - dron Dietmara Grosza
photo - dron Dietmara Grosza
letisko Balatonfőkojar (LHBF) LHBF LHBF návšteva Balatonu
návšteva Balatonu Zdenka Štefunková servis vírnikov LHFM letisko Fertőszentmiklos (LHFM)
LHFM LHFM Boeing Stearman Ryan
Pulsor / OM-M056 Marián Barus LHBF Boeing Stearman


comments powered by Disqus