Letecký deň SPITZERBERG - Flugplatzfest 2018

Jenki - 24.9.2018
 

8. a 9. Septembra, teda len týždeň po „veľkých“ leteckých dňoch SIAF a CIAF sa v neďalekom rakúskom Spitzerbergu konal taký malý, domáci letecký deň, či skôr letecký festival. Taký malý, že si ho akosi zabudol do svojho denníčku poznačiť aj majiteľ letiska, spoločnosť Red Bull, ktorá letisko už nejaký čas vlastní. A keďže všetky plnokrvné stroje domácej stajne boli vo svete, nakoniec sa v Spitzerbergu „náhradný program“ vydaril nad očakávanie. Nemalú zásluhu na tom má práve to, čo na „veľkých“ leteckých dňoch chýbalo – krásna a citeľná väzba na miestne prostredie, tradície, zvyky a najmä na miestnu letovú prevádzku a lietadlá.

Pre občerstvenie mysle, letisko leží pár minút od našich hraníc na úpätí zaujímavého „horského“ chrbta a stalo sa známym najmä plachtárskymi rekordmi vo vlne v medzivojnovom období (vytrvalostný rekord rok 1937 single-seater : 27 hod. 50 min., rok 1938 vytrvalostný rekord double-seater : 40 hod. 38 min.). V dnešných dňoch je stále významným strediskom plachtárskeho športu a výcviku, ale aj domovom všetkých možných druhov privátnych a športových lietadiel. Na rozdiel od slovenských letísk, množstvo lietadiel v hangároch kategórie EXPERIMENTAL a HOME-BUILD je staršieho dáta a klasickej konštrukcie vrátane materiálov drevo/plátno/ preglejka. Tu je vidieť kontinuálny vývoj neprerušený štátnym monopolom na výrobu lietadiel, aký možno pozorovať u nás. Veľmi populárne sú aj konštrukcie IKARUS C 42 a najmä motorové vetrone Grob a Scheibe. Do lietadlového parku patrí aj Robin DR 400, Katana DA20 a Piper PA-18.

Jenki brothers a Palo Sitár

Letisko je trávnaté, prekrásne upravené a čisté – to je prvý dojem po pristátí. Samozrejmosťou je reštaurácia pod riadiacou vežou oddelená od letiska plotom a bránkou, lebo poriadok musí byť. V hangároch samozrejme kraľujú vetrone, vrátane tých historických, ktoré zrejme stále brázdia oblohu. Pomerne veľa je strojov privátnych, lepšie povedané, privátne postavených, zrejme v kategórii Experimental.

Tento rok sa na „Flugplatzfeste“ zúčastnili aj dve slovenské posádky. Celé to spískal Pali Sitár, ktorý okrem toho, že je profesionálny riadiaci na Štefánik APP je aj Vedúcim letovej prevádzky/ Betriebsleiter Red Bull Air Race na letisku Spitzerberg. Dostal nápad predstaviť v rakúskom prostredí aj kúsok zo slovenského letectva. Nakoniec sa podarilo zaistiť dve slovenské posádky a lietadlá – akrobatický Jak-52 zo Sládkovičova a Viper AFT z Prešova. Adrián Klement na lietadle Jak-52 zožal v sobotu zaslúžený potlesk za krásnu akrobaciu a jeho stroj sa stal cieľom mnohých fotografov. Večer po pristátí v Sládkovičove som si od neho vypočul aspo stručné dojmy a zážitky a myslím, že sa tam ešte rád vráti. Druhý aeroplán, ktorým prileteli bratia Rasťo a Juraj Jankovičovci, sa v sobotu predviedol za letu v rámci možností tiež, ale zostal aj na nedeľu a bol tak trošku cudzokrajnou atrakciou pre miestnych divákov. Flugplatzfest prišla v sobotu pozdraviť aj dvojica Eurofighter Typhon. Na to, že ich vystúpenie bolo súčasťou hliadkovania, predviedli sa parádne a možno povedať iba „klobúk dole“. Potlesk a uznanie divákov si zaslúžili. Všetky letové aktivity  boli poznačené akousi „pohodovou“ atmosférou a radosťou.

Ja osobne som na návštevu letel až v nedeľu 9. Septembra pozrieť synátorov a Paliho, ale aj tak som si z festivalu odnášal veľmi príjemný pocit. Zaujímavým momentom bolo, že v sobotu vystupoval Jak-52, lietal tu Jak-18T a ľudí na vyhliadky vozila An-2 ... a na pozadí z kontajnerov vykladali lietadlá Red Bull Air Race tímu, aby ich stihli zmontovať na závody na ďalší týždeň. Letová stojánka žila odletmi a príletmi lietadiel a vírnikov a napriek množstvu ľudí, všade bolo príjemne a čisto. A ešte jeden moment mi brnkol po nose – na letisku bolo veľmi veľa návštevníkov z Bratislavy a blízkeho okolia. Jeden z nich je aj autorom mnohých fotografií k tomuto článku, za čo mu veľmi pekne ďakujem.

Jenki

photos :

@Juraj Krajčirovič
@Rasťo Jankovič
@Juraj Jankovič
@Mike P

súvisiace články :  Minimalistická show Piper Cubu / OM-M038

letecký deň SPITZERBERG - Flugplatzfest 2018 letecký deň SPITZERBERG - Flugplatzfest 2018 letecký deň SPITZERBERG - Flugplatzfest 2018 letecký deň SPITZERBERG - Flugplatzfest 2018
letecký deň SPITZERBERG - Flugplatzfest 2018 YAK-52 / HA-NSR YAK-18T / SP-HOG Bucker Jungmann / OE-AKD
Eurofighters Jenki bros a Palo Sitár YAK-52 / HA-NSR Viper AFT / OM-M730
Viper AFT / OM-M730 Viper AFT / OM-M730


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Bell Huey Cobra
Foto dňa
Bell Huey Cobra