FLYING ADDICTed letecké focení SportCruiseru

Gonzo - 17.6.2021
 

Je krásné červnové odpoledne. Jsem v hangáru v Příbrami a připravuji Sportcruisera na dnešní letecké focení s Jardou Trkalem a jeho pilotem instruktorem Tomášem Doležalem. Průběh celé akce by se dal rozdělit do čtyř částí :

  • organizace
  • briefing
  • focení
  • postprodukce fotek

Zhruba tři týdny před letem mne Jarda kontaktoval a dohodli jsme termín a cenové podmínky focení. Každý poletí svým letadlem na své náklady. Fotky budou zdarma jako bonus za ochotu a nadšení z létání a Jarda při focení vyzkouší svůj nový objektiv. Jarda s Tomášem přicházejí přesně na čas a ještě než sedneme do letadel, čeká nás krátký briefing v hangáru.

- YouTube channel FLYING ADDICTed - 

Je potřeba dohodnout základní věci: v jakém pořadí budeme vzlétat, kam poletíme, jak rychle, jak vysoko, jak bude vypadat formace, na jaké frekvenci budeme komunikovat a jak budeme řešit případné krizové situace. K mému překvapení budeme létat poměrně vysoko - cca 1500ft AGL (457m) a relativně pomalu - 140km/h IAS. Z fotek se vždy zdá, že letadlo letí poměrně nízko nad zemí, ale není tomu úplně tak. Ke komunikaci využijeme frekvenci 121,005 určenou pro radiové spojení letadlo-letadlo.

Jarda s Tomášem letí pomaleji, a tak na ně ve vzduchu musím chvíli čekat. Zkušený, dlouholetý pilot a instruktor Tomáš Doležal zvládá základy fotografování, aby věděl, co fotograf potřebuje a naopak fotograf Jarda Trkal ovládá základy pilotáže a předpisů. Výsledkem je sehraná dvojce mající celý let pod kontrolou a já jen letím a rozdávám úsměvy na všechny strany :) Tomáš vždy svoje letadlo nasměruje tak, jak potřebuje a já vše zvládám i jako začátečník v létání ve formaci. Létáme a fotíme asi hodinu a celé focení zakončujeme parádním odvalem.Jarda mi ještě z vlaku posílá náhledy dvou fotek. Celkem jich vyfotil za hodinu několik stovek. V postprodukci Jarda fotky upraví do finální podoby a pošle přes internet. Létání je pro mě jedna z nejkrásnějších věcí na světě a každá příležitost tyhle krásné momenty zvěčnit se musí využít. A když to celé spojíte se sehraným týmem pilota a fotografa, tak je dobrý výsledek zaručený.

Honza Oberthor

photos - Jarda Trkal
photos - Jarda Trkal
SportCruiser / OM-M249 SportCruiser / OM-M249 SportCruiser / OM-M249 SportCruiser / OM-M249


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

L-610 / photo A.Orlita
Foto dňa
L-610 / photo A.Orlita