Lednické Rovné - inštruktor sa predvádzal na Avii C-2, zabil sa aj so žiakom

Gonzo - 15.9.2020
 

7.4.1953

Letecké katastrofy mají zřídka jen jedinou příčinu. V naprosté většině jde o souběh několika událostí, které, když se poskládají do řetězce, končí nárazem stroje do země. V případě tragické nehody letounu Avia C-2 dne 7. dubna 1953 tomu nebylo jinak. V tomto případě lze články řetězce pojmenovat jako : "nevyspání" - "porušení minimální stanovené výšky" - "ženská" - "letecká nekázeň" - "přetažení do pádu v zatáčce".

Por. Hasman, instruktor 3. LŠP převzal brzy ráno 7.4.1953  cvičný stroj C-2 (Arado 96) a spolu s žákem, jímž byl svob. Henek odlétl do prostoru u Nemšové, kde měl provádět výuku vyšší pilotáže. Ještě před ukončením úkolu se vzdálil ze stanoveného prostoru, sestoupil do přízemní výšky a nad obcí Lednické Rovné prováděl akrobatické prvky. Nad zdejší školní budovou potom provedl několik nízkých ostrých zatáček a žákům, kteří vyběhli na dvůr z letadla mával. Během utažené zatáčky došlo k pádu, letoun mířil přímo na školní dvůr na mávající děti. Pilotovi se podařilo srovnat náklon a prudkým přitažením nasměrovat pád na přilehlý dvůr vedle kostela. Při nárazu došlo k usmrcení jak pilota, tak pilotního žáka. 

Vyšetřováním bylo zjištěno, že por. Hasman se kolem jedné hodiny v noci před osudným ránem vrátil z dovolené. Ve čtyři hodiny ráno již  nastoupil do funkce dozorčího útvaru a hned po svítání odešel provádět letecký výcvik. Spal tedy méně než tři hodiny. Žákům se svěřil, že je nevyspalý, odmítnout létání si ale netroufl, protože by musel přiznat pozdní návrat z dovolené. Zjistilo se rovněž, že udržoval poměr s jistou  paní Čachovou z Trenčína, která se často vyskytovala v obci Lednické Rovné. Letecká nekázeň byla tedy logickým vyústěním touhy se před paninkou předvést. Pilot se rovněž zřejmě nechal vyhecovat dětmi, které nadšeně mávaly na školním dvoře. Tyto okolnosti vyústily v leteckou nehodu. Situace však mohla dopadnout ještě tragičtěji, pokud by se pilot na poslední chvíli nevyhnul školnímu dvoru.

svedectvo učiteľky strednej školy z vyšetrovacieho spisu

materiály pochází z vyšetřovacího spisu (VUA Praha)

prebrané so súhlasom p. Krejčí, admina webu  leteckabadatelna.cz

photo - archív VUA Praha
photo - archív VUA Praha
Avia C-2 Avia C-2 schématický náčrt miesta nehody Avie C-2 výpoveď učiteľky strednej školy


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

L-200D Morava / OM-UHC
Foto dňa
L-200D Morava / OM-UHC