Lackland Air Force Base, Texas / USA

Ľubo Hurajt - 29.9.2017
 

Letecká základňa Lackland sa nachádza na juhozápadnom okraji mesta San Antonio v Texase. Spolu s ďalšími dvoma základňami v meste tvorí tzv. Joint Base San Antonio (spojená základňa), ktorá je podľa niektorých zdrojov druhou najväčšou vojenskou inštaláciou na svete. Samotný Lackland je známy najmä tým, že je to jediná základňa v USA, kde absolvujú základný vojenský výcvik (archaicky „prijímač“) nádejní príslušníci amerických vzdušných síl. Právom jej tak patrí prívlastok „vstupná brána do U.S. Air Force“. Okrem nich sa sem hrnú aj tisíce vojakov ročne na kariérne kurzy a taktiež vojaci z celého sveta (vrátane Slovenska) na jazykový kurz angličtiny do anglického centra Obranného jazykového inštitútu.

Takmer uprostred základne sa nachádza tzv. Parade ground, čo je vlastne miesto určené na vojenské prehliadky spojené so slávnostným vyradením absolventov základného vojenského výcviku. Na tomto mieste sa nachádza aj múzeum pod holým nebom s 24 kusmi leteckej techniky. Medzi nimi sú naozaj zaujímavé kúsky z vojnovej histórie, ale aj „povinné jazdy“ z nedávnej, alebo súčasnej výzbroje ako F-15, F-16, A-10 a pod.

Prehliadka začína menšími kúskami, z ktorých stojí za zmienku napríklad P-51D Mustang „Duchess Arlene“ z výzbroje 332. bojovej letky zo základne v Tuskegee, Alabama. Letka bola známa skôr ako Tuskegee Airmen, alebo Red Tails (červené chvosty) – dnes známej aj z nejedného filmového spracovania príbehu pilotov čiernej pleti bojujúcich v druhej svetovej vojne.

Neďaleko stojí zaujímavý príbuzný Mustanga P-51 a to F-82 Twin Mustang. Dvojtrupé lietadlo bolo určené ako sprievodné lietadlo na dlhé lety v druhej svetovej vojne, no do bojového nasadenia sa dostalo až počas kórejskej vojny.

Ďalšou filmovou hviezdou vystavenou v Lacklande je C-119 Flying Boxcar. Hlavnú úlohu si zahral v logikou nie príliš obdarenom filme Let fénixa (2004). Priznám sa, že až do tejto chvíle som si myslel, že vo filme je fiktívne lietadlo. V skutočnosti vyzerá ozaj veľkolepo.

Celému múzeu ale kraľuje C-121C Super Constellation vo farbách U.S. Air Force. Lietadlo slúžilo vlasti od roku 1955 ako C-121C, no v roku 1967 absolvovalo prestavbu na verziu EC-121S. Po jej ľavej strane nasledujú dopravné lietadlá DC-6 a známa Dakota DC-3.

Po ceste k ďalšej skupinke lietadiel je ešte pamätník všetkým psom, ktorí slúžili a padli vo vojenskej službe. Súčasťou základne je totiž aj stredisko pre výcvik vojenských psov – špecialistov.

Záverečnú skupinku vystavených lietadiel sú bombardéry A-26 Invader, B-25 Mitchell, B-24 Liberator, B-17 Flying Fortress a na záver B-29 Superfortress pomenovaná „Joltin´ Josie“. S prívlastkom „The Pacific Pioneer“ je to prvý bombardér B-29, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zapojil do bojov v Pacifiku.

V zákutí celého priestoru, hneď vedľa parkoviska, odpočíva ešte SR-71 Blackbird. Je to veru ojedinelý typ na vystavovanie, no slnko, vietor a dážď si vyberajú svoju daň na jeho nátere. Akoby bol na tom parkovisku zabudnutý.

Vcelku zaujímavá prechádzka históriou sa končí, je ale škoda, že skrytá za ostnatým plotom vojenskej základne. Verejne sa sem môžu dostať jedine rodinní príslušníci vojakov slúžiacich na základni Lackland.

Ľubo Hurajt

súvisiace články :  National Naval Aviation Museum Pensacola

P-51D Mustang Duchess Arlene F-82 Twin Mustang C-119 Flying Boxcar C-121C Super Constellation
Military Working Dog Teams National Monument B-24 Liberator B-25 Mitchell B-29 Superfortress -Joltin´ Josie-


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Výstava trosiek IL-18 / OK-NAB v Múzeu dopravy

Vážení pozostalí po obetiach leteckého nešťastia na Zlatých Pieskoch z roku 1976, vážení všetci tí, ktorí mi akokoľvek pomohli pripraviť text do knihy o nehode, dovoľte mi poslať vám poslednú pripomienku pozvánky na vernisáž výstavy trosiek z lietadla,...

Gonzo - 11.06.2021
Autori
 

 

 

Blackshape Prime
Foto dňa
Blackshape Prime