Kurz VFR I – lety do zahraničia - krátke resumé z Lučenca

Jenki - 31.5.2017
 

Čas letí rýchlo, ale keď sa začne letová sezóna a dni sa nám trošku predĺžia, zdá sa, že letí rýchlejšie. Takže aj to, že posledné školenie VFR I – lety do zahraničia prebehlo len čosi vyše mesiaca nazad (22. Apríla 2017) sa zdá už poriadne dávno, preto si dovolím aspoň krátke zhrnutie.

Pre tých, čo nemali možnosť alebo chuť, či dôvod sa zúčastniť je to teda aspoň pár slov pre informáciu, o čom to bolo a čo sme sa dozvedeli a ako to ovplyvňuje náš letecký život.

Prílet lektorov sme očakávali celkom s napätím, lebo aprílové počasie sa tvárilo všelijako, len nie slnenčno. Keď sa nakoniec na frekvencii 122,600 ozvalo „Lučenec Radio, Dynamik Oskar Kilo Lima Echo X-Ray ... „ tak bolo jasné, že sa vec podarila a o chvíľu na Lučeneckom aprone zaparkoval cestovateľský Dynamic. Kurz prebiehal v štýlovom prostredí – sála LŠC na letisku Lučenec je štylizovaná do podoby trupu lietadla An-2 a hneď vedľa štýlového leteckého baru, takže o logistiku bolo postarané.

Celé školenie bolo prešpikované množstvom fotografií, občas aj videozáznamov k téme, ktorá bola práve predmetom debaty. Asi najdôležitejšie informácie boli práve tie praktické skúsenosti, z ktorých sa nakoniec dal zostaviť určitý zoznam „dôležitých úkonov“ pred zahraničným, letom. Výsledkom takéhoto zoznamu by v konečnom dôsledku malo byť minimum nepríjemných prekvapení každého cestovateľa.

Zoznam možných „cvičných destinácií“ v blízkom okolí bol pomerne široký a tiež sme sa ho v debate okrajovo dotkli. Asi najdôležitejšou správou „vyslanou do publika“ bola rada, komunikovať (aj keď neohrabanou) angličtinou aj v domácom leteckom prostredí – teda na frekvencii FIC tak na Slovensku, ako aj v susedných Čechách. Cvičenie robí majstra – a toto je najmenej bolestná cesta k pokroku v anglickej leteckej komunikácii. Veľkou pomocou je aj kniha, ktorú napísal práve náš prednášajúci letecký cestovateľ pan Jiří Pruša „Anglická VFR komunikace“  - teda, je to v podstate aj vhodná príručka do palubnej dokumentácie, lebo je spracovaná naozaj prehľadne aj jej väzba a spracovanie znesie časté listovanie.

Ako bonus získali všetci účastníci ročné predplatné časopisu Flying Revue zahrnuté v cene kurzu – tí, ktorí už boli predplatiteľmi neprišli o nič, len sa im predplatné predĺžilo o ďalší rok.

A nakoniec pár slov o účastníkoch kurzu – zišlo sa tu 36 pilotov všeobecného letectva v tom najširšom spektre, teda od skúsených dopravných pilotov s tisíckami hodín cez skúsených práškarov až po úplných elévov pred prvým sólom. Všetci si prišli na svoje ... a keby páni nemuseli znovu letieť do Příbrami v aprílovom odpoludní, zrejme by kurz, ktorý postupne prešiel do formy seminára pokračoval ešte pekných pár hodín.

A tak možno povedať, že kurz splnil vlastne dve úlohy – okrem nepochybne veľkého prínosu v zdieľaní vedomostí a skúseností sa zišla zase aj časť našej leteckej komunity pri prospešnej akcii.

Jenki 

súvisiace články :    Kurz Medzinárodné lety VFR  Modra - Harmónia

kurz VFR I v Lučenci kurz VFR I v Lučenci kurz VFR I v Lučenci


comments powered by Disqus
 

HELP pre senior pilotov

Recenzia
 

Civilné letisko Piešťany - kniha Mariána Koricinu

Autorom knihy je dlhoročný zamestnanec piešťanského letiska pán Marián Koricina, ktorý tu odpracoval 25 rokov. Letisko mu za ten čas prirástlo k srdcu natoľko, že po odchode do dôchodku sa rozhodol spísať jeho bohatú históriu. Pri písaní knihy...

Gonzo - 23.10.2021
Autori
 

 

 

WT-9 / photo Polícia SR
Foto dňa
WT-9 / photo Polícia SR