Krátka správa zo zeme a z luftu 3

Peter Hupka - 16.8.2013
 

alebo Kedysi v Martine

Kde bolo, tam bolo, boli vlastne ešte nedávno také časy, keď som len teoreticky tušil, ako sa s kniplom bantuje a s pedálmi narába. Keďže vtedy ešte Blaníky L-13 mohli lietať a EASA možno ani ešte nečakala na to, ako využije nehodu preťažovaného a chabo udržiavaného rakúskeho Blaníčka na úplný zákaz L-13stok a komplikáciu života všetkých žiakov, v Martine bývala blaníkovská prevádzka.

Ako bývalý modelár a letecký „fanouš“ som sa teda raz do Tomčian vydal a prvýkrát mi čaro tichého letu ukázal tamojší inštruktor Alek Lichtman. Jeho slová „Však sa to nauč karovať sám!“ boli výzvou do bitky a začal som tam veselý život elementárnika. Našťastie som ani nebol najstarší, lebo kolega Pavle ma vekom s prehľadom predbehol. Keď nás postihla nemilá udalosť so zákazom L-13stok boli sme zhruba pred sólami.

L-13 / OM-4709  

Potom asi na týždeň Blaníky pustili, no na svoju prvú šancu bez „poradného inštruktorského orgánu“ som si ešte musel počkať. V deň preskúšania som to totiž kvalitne „dojebabaral“ a Tibor Noga mi povedal, že ešte musím trénovať, v čom mal vtedy úplnú pravdu.

inštruktror Alek Lichtmann

Skrátka som vtedy tretiu zatáčku zalomil dosť skoro, na finále som bol dlhý ako týždeň pred výplatou a namiesto toho, aby som rýchlo urobil sklz som pár sekúnd kukal na nezvyklý vysoký pohľad na dráhu, než som si stihol všimnúť, že načim použiť brzdiace klapky. Nevadí, učiť sa treba aj na vlastnej hlúposti a všetko napokon došlo do dobrého konca v Aeroklube Nitra, kde som výcvik dokončil, stal sa hrdým nositeľom šľachtického titulu ÚHUL a už druhú sezónu veselo „osujem“.

Krátka správa zo zeme a z luftu II.                           Krátka správa zo zeme a z luftu I.

Týchto pár riadkov je vlastne len krátkym predslovom k fotkám z martinského letiska v Tomčanoch, kde ma na prelome rokov 2009 a 2010 priňuchlo ku vzduchu a dobre urobilo. 

                                                                                                                                                              Peťo Hupka

lietanie v Martine výcvik v Martine inštruktror Alek Lichtmann L-13 Blaník / OM-4709
lietanie v Martine L-13 Blaník / OM-4709


comments powered by Disqus