Králem českých letců za rok 2018 je akrobat Martin Šonka

Gonzo - 15.2.2019
 

Pomyslnou korunu nejlepšího českého letce přebírá po rogalistovi Petrovi Benešovi letecký akrobat Martin Šonka. Slavnostní galavečer Letecký sportovec 2018 proběhl ve čtvrtek 14. února 2019 v Image Black light Theatre v Praze.

Martin Šonka byl po svém vítězství v seriálu Red Bull Air Race 2018 a třetím titulu mistra Evropy ve freestyle letecké akrobacii jasným favoritem na ocenění Letecký sportovec roku 2018, tradiční ankety, o jejíž výsledcích rozhodují komise organizací spravujících letecké sporty v České republice – tedy Aeroklubu České republiky, Letecké amatérské asociace České republiky, Klubu leteckých modelářů Svazu modelářů České republiky. Spoluorganizátorem je také Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky.

„Leteckým sportovcem roku jsem teprve podruhé, naposledy to bylo předloni, tedy za rok 2016. Ocenění si vážím a smekám před ostatními sportovci – mistry světa a Evropy v dalších leteckých sportech, o kterých se bohužel tak často jako o tom mém sportu nepíše. Máme přitom mistryni Evropy v přesnosti přistání paraglidingu, mistry světa v letecké rally, skvělé mladé letkyně ve větrném tunelu, juniorského mistra světa v balónovém létání nebo teprve třináctiletého juniorského mistra světa v leteckém modelářství,“ komentoval zisk ocenění Martin Šonka.

Ivana Baláková a Martin Šonka

Během slavnostního večera byli vyhlášeni i vítězové jednotlivých leteckých sportů:

Paragliding – Ivana Baláková, mistryně Evropy v přesnosti přistání 2018, vítězka Světového poháru v přesnosti přistání 2018.

Parašutismus – Jiří Gečnuk, mistr světa v klasických parašutistických disciplínách 2018.

Závěsné létání – Petr Beneš, mistr ČR 2018, člen stříbrného týmu České republiky na ME v Makedonii 2018.

Bezmotorové létání – Jaroslav Tomaňa, 3. místo na mistrovství světa v plachtění ve volné třídě.

Balónové létání – Jan Suchý, juniorský mistr světa v balónovém létání.

Letecké modelářství – Jaroslav Vostřel ml., juniorský mistr světa v kategorii modelů termických větroňů.

Motorový paragliding – Luboš Halama, 3. místo na MS ve slalomech 2018

Letecká akrobacie – Martin Šonka, mistr světa Red Bull Air Race 2018, mistr Evropy ve freestyle akrobacii.

Ultralehké létání – Jiří Krajča, mistr světa v ultralehkém létání 2018.

Všeobecné letectví – Petr Jonáš a Marek Velát, mistři světa v letecké rally 2018.

Letecký sportovec roku 2018 – Martin Šonka

Klub leteckých novinářů Syndikátu novinářů České republiky ocenil podpůrný tým Martina Šonky v Red Bull Air Race – Josefa Šonku, Petra Františe, Lance Vintera a Ivana Krákoru, ocenění za propagaci letectví získal zakladatel a šéfredaktor letecké televize airZone.TV Miroslav Oros.

v prezidentskej lóži : Prezident Aeroklubu ČR p. Vladimír Machula a Prezident LAA ČR p. Aleš Trtil

Slavnostní večer moderoval sportovní komentátor České televize Petr Vichnar, který si k moderování přizval právě Martina Šonku. Ten se zhostil své nové role k překvapení více než tří stovek přítomných hostů se suverenitou, jako u něj vídáme v Red Bull Air Race: „Mám rád výzvy a tohle byla výzva jako hrom. Musím se ale přiznat, že ode dneška budu k moderátorům a novinářům při rozhovorech přistupovat ještě s větším pochopením, než tomu bylo doposud,“ shrnul své dojmy moderátor Martin Šonka.

Více informací včetně bohaté foto a videodokumentace, která je volně k dispozici ke zpravodajskému využití najdete na  www.leteckysportovec.cz

Miroslav Oros

Cumulus media s.r.o. / airZone.TV 

súvisiace clanky :   Vyhodnotenie ankety 100 osobností čsl. letectva 1918 - 2018 v Mladej Boleslavi

photo - Jan Fridrich
photo - Jan Fridrich
tlačovka Letecký sportovec roku 2018 moderátor p. Orosz z Cumulus media počas tlačovky tlačovka Letecký sportovec roku 2018 paraglajdistka Ivana Baláková s Martinom Šonkom
p. Vojtěch Šaman - šéfredaktor časopisu Pilot LAA ČR s Martinom Šonkom galavečer Letecký sportovec roku 2018 v prezidentskej lóži : prezident Aeroklubu ČR p. Vladimír Machula a prezident LAA ČR p. Aleš Trtil Martin Šonka v roli komentátora


comments powered by Disqus