Kraksňa Mi-8 / OM-TMT v Poprade

Dr.Bo - 7.8.2012
 

Dňa 03.08.2012 posádka vrtuľníka Mi-8T, poznávacej značky OM-TMT, vykonávala letecké práce - prevážanie podvesených bremien z miesta skládky na Popradskom plese na chatu pod Rysmi. Pri spiatočnom lete zo staveniska chaty pod Rysmi, počas zostupného letu, prišlo k vniknutiu voľného oceľového transportného lana pre prepravu nákladu do vyrovnávacieho rotora.

Jeho navinutím na rotorovú hlavu a následným roztrhnutím prišlo k poškodeniu listov vyrovnávacieho rotora, ktorý aj pri zníženej účinnosti umožnil návrat vrtuľníka klesavým letom s optimálnou rýchlosťou na letisko LZTT. Časť useknutého transportného lana odpadla do terénu pod vrtuľníkom. Kapitán vrtuľníka sa rozhodol pre pristátie na letisku LZTT. 

V priebehu pristávacieho manévru začal byť vrtuľník nestabilný, tesne pred dotykom so zemou sa začal otáčaťokolo zvislej osi s následnou stratou riaditeľnosti, pričom prišlo k stretu listov nosného rotora  s terénom a ich deštrukcii. Vrtuľník po skončení rotácie ostal ležať v polohe na pravom boku. Posádka opustila vrtuľník vlastnými silami s drobnými odreninami a bola prevezená do nemocnice bez vážnejších zranenícomments powered by Disqus