Karlovarský pohár 2015 v kategórii Advanced

Gonzo - 3.6.2015
 

Už minulý rok nám bolo jasné, že v kategórii Intermediate sa už dlho neohrejeme. Našťastie vďaka Ralfovi a ponuke lietať na jeho CAPe 231  sa tento rok môžeme pokúsiť o prvé kroky v kategórii Advanced a náš prvý pokus sa uskutočnil tento víkend na Karlovarskom pohári, ktorý dosiahol v tomto roku už na neuveriteľný 22 ročník  a rekordný počet súťažiacich 33.

Tréningy sa nám moc nevydarili, keď bolo konečne uschopnené lietadlo, tak sa pokazilo počasie a stretávať sa vo štvorici je predsa o niečo náročnejšie. A dva víkendy lietanie na seriózny tréning povinnej a voľnej advanced zostavy je predsa len málo. A tak sme odchádzali do Toužimi s tým, že namiesto na preteky ideme na bodovaný tréning.

Prelet Capka zabezpečil Ralf vo štvrtok ráno, stihli sme ešte jeden štart na oboznámenie sa s prostredím a hneď poobede sme sa vrhli na povinnú zostavu.  Našťastie sme aspoň oproti minulému roku nemuseli lietať priamo z letiska vo Varoch. 

Povinná zostava Advanced obsahuje slušnú dávku prvkov, s ktorými sme sa doteraz stretávali len výnimočne, rotácie vo vertikálach dohora, kopané výkruty a tlačené prvky. Toto všetko sme museli zvládnuť, navyše riadenie CAPu je takmer úplne bez síl a tým pádom aj bez spätnej kontroly, neexistuje neutrálna poloha kniplu a tak sa nám stávalo, že sme prenášali do riadenia aj pohyby, ktoré tam nemali byť.Na to všetko si budeme ešte dlho zvykať.

Povinnú sa nám podarilo zaletieť nad očakávanie , iba Ralf chytil nuly za pretočenú vývrtku a výkruty do kruhu. Druhá bola voľná zostava, kde sa snažil usporiadateľ využiť dobré počasie a vyhlásil ju hneď po ukončení povinných. Pre Andreja a mňa to znamenalo už tretí let v priebehu dňa, Ralf mal za sebou navyše dvojhodinový prelet. Prejavilo sa to aj na chybách, ja som si urobil súvrat tam, kde som mal tlačiť a jeden výkrut navyše v predposlednej figúre znamenal druhú nulu.

Vilo si na voľnú musel počkať až do nasledujúceho dňa,  tam ale zahviezdil a jeho tretie miesto znamenalo najlepší výsledok našej výpravy.  Prvú tajnú sme v piatok doleteli všetci ale s  iba priemernými výsledkami. Ja som bojoval hlavne s výkrutmi z kruhu keď sa mi pri každom z nich CAPko odtrhával. Druhú tajnú z nás začínal Wilco a pretože už to bol jeho tretí súťažný let v ten istý deň, únava sa prejavila a objavili sa chyby.  Aj u ďalších súťažiacich, rozhodcovia už toho mali dosť a tak sme piatok ukončili v druhej tajnej, asi po piatich súťažiacich.

Sobota priniesla studený front a tým pádom dážď a nízke mraky. Vyzeralo to, že sa už do boxu nedostaneme, ale  poobede sa situácia o niečo  zlepšila, mraky sa dvihli na 900 metrov a bolo rozhodnuté pokúsiť sa dolietať aspoň unlimited a advanced kategórie. Mne sa počasie vypomstilo, väčšinu letu som bojoval s tým, aby som nevletel do mrakov ktoré medzitým o niečo málo klesli, aj sa to prejavilo na hodnotení. Andrejovi sa let vydaril lepšie, Ralf nevzal počasie, keďže mal letieť ako prvý a do aktuálnej prehánky sa mu letieť nechcelo.

V sobotu večer nás čakalo už iba slávnostné ukončenie a v nedeľu dlhá cesta domov. Celkovo naše umiestnenie na prvý pohľad nevyzerá možno najlepšie, skončili sme na 9.,10.,11. a 14. mieste, nás tieto preteky ale naplnili optimizmom, dokázali sme že sa nestratíme ani medzi najlepšími, dokážeme zaletieť aj zostavy bez núl a to už po minimálnom počte tréningových letov. Náročnosť akrobatického lietania v advanced kategórii je obrovská a cesta bude dlhá, tak nám držte palce.

výsledky :  http://acro-online.com/results/view?event=30&program=219&refresh=0&tab=3&application=579

Slávo Medvec

súvisiace články :  Sústredenie leteckých akrobatov Trenčín

Karlovarský pohár 2015 v Advanced Karlovarský pohár 2015 v Advanced Karlovarský pohár 2015 v Advanced Karlovarský pohár 2015 v Advanced


comments powered by Disqus