K-68 (Piper Cub) Špačince okr. Trnava / 1953

Gonzo - 4.2.2017
 

Gejza (vlevo), Pišta (uprostřed) a soudruh velitel. Za nimi Piper, kterého ožralí roztřískali u Trnavy

Letecké nehody, to jsou příběhy vesměs vážného charakteru, tak nyní jeden případ pro odlehčení...

Příběh by mohl znít asi takto: Milé děti, bylo nebylo...Kdysi dávno, za sedmero horami...žili, byli dva vojáci. Jmenovali se Gejza a Pišta... Gejza byl pilot, jeho kamarád Pišta provianťák.

Jednoho dne (13.8.1953) dostal Gejza s Pištou rozkaz letět se starým, unaveným Pajprem z Piešťan do Malacek a zpět. Do Malacek doletěli napoledne. Bylo horko, taky byl srpen, oba dostali hlad...inu, zašli na oběd do reštaurácie Tatra. A oni se vám tam, milé děti, nakonec tak strašně ožrali !

V pozdním odpoledni přijeli zpět na letiště. Gejza nakopl dotankovaného Pajpra, na letovou kontrolu houkl " Keby sme nedoleteli, hladajte ma v Karpatoch!" a odstartoval. Při startu Gejza, pravda, málem pobořil hangár. Pak se mu ale zase začalo dařit a nějak, ani sám neví jak, s podřimujícím Pištou, přeletěl Malé Karpaty...

Náhle se před letadlem objevil kostelík v jakési malé obci, a tu se v Gejzovi probudil instinkt bojového letce. Nízkým náletem zaútočil s nebohým trubko-hadrovým Piperem na budovu svatostánku, ale pámbů to viděl a Gejzu potrestal. Hadrák zachytil o větve stromu a poroučel se k zemi...přímo mezi hroby vedle kostela. Při dopadu složil krovky, Gejzovi i Pištovi se zajiskřilo před očima...Už tedy neviděli soudruha (ano, v protokolu  se opravdu uvádí soudruha! :-) faráře, který vyběhl ze sakristie, sepjal ruce k nebesům a začal poskytovat první pomoc.

Co z toho děti za poučení plyne? Až budete velcí a budete lítat s ultralajtama, tak  při lítání nechlastejte a neútočte na kostely!

Druhý den v nemocnici - z vyšetřovacího protokolu :

Otázka vyšetřovatele: "Kdo vám dal rozkaz k letu?" Gejza - "Neviem"

Otázka: " Bol ste v Malackách?" Gejza: "Nebol! " Uvažuje ďalej, že niekde bol, dal si nejaké rumy a obedoval

Otázka: "Robil ste nálety?" Gejza: "Žiadne som nerobil, motor vynechával!"

Otázka: "Ako došlo ku katastrófe?" Gejza: ???  V protokolu uvedeno - "Nepamätá sa na nič a to čo vie, sa dozveděl v nemocnici."

Otázka: " Nemáte už nič k podotknutiu?" Gejza: "Neviem, myslím, že som letel na C-3"

A ještě Pišta:

Vyšetřovatel: "Ako došlo ku katastrófe?"  Pišta: "Pred dobou havárie si na nič nespomínam"

za materiál ďakujem Pavlovi Krejčí, adminovi webu

photo - VUA Praha
photo - VUA Praha


comments powered by Disqus